Ömür Akkor Beykoz’un lezzetlerine dikkat çekti

Gastronomi duayeni ünlü Şef Ömür Akkor ve Zennup Pınar Çakmakcı tarafından kaleme alınan Boğaz’ın yemek kültürüne ilişkin “Boğaziçi Lezzetleri” kitabının tanıtımında Beykoz’un paça dondurmasına dikkat çekildi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği’nin destekleriyle, Gastronomi dünyasının sayısız ödülüne sahip ünlü Şefler Ömür Akkor ve Zennup Pınar Çakmakcı tarafından kaleme alınan “Boğaziçi’nin Lezzetleri” kitabının lansmanı yapıldı.

Ömür Akkor Beykoz'un lezzetlerine dikkat çekti

Nevmekan Sahil’de gerçekleştirilen tanıtım etkinliğine İstanbul Boğazı Belediyeler Birliğinin dönem başkanlığını yapan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan katıldı.

Ömür Akkor Beykoz'un lezzetlerine dikkat çekti

BEYKOZ’UN PAÇA DONDURMASI GELENEĞİ VAR

Ömür Akkor, Beykoz’un paça dondurmasına dikkat çekerek Boğaziçi’nin sebze ve meyvesiyle de ön plana çıktığını ifade etti.

Ömür Akkor ve Zennup Pınar Çakmakcı Boğaziçi Lezzetleri

AA muhabirine konuşan Ömür Akkor, “Anadolu Hisarı’nda bamya, Beykoz’da ceviz, kestane, Kanlıca’ya yaklaşıyorsunuz yoğurt. Beykoz’un mesela paçası çok önemli çünkü orada bir ayakkabı fabrikası var. Bu hayvanların derisinden ayakkabı yapılıyor, kemiklerinden de paça yapılıyor. Paçanın da bütün gün kaynaması dibinde bir tortu bırakıyor. Bundan da paça dondurması geleneği oluşuyor. Üsküdar’ın ayvası, simidi, Çengelköy’ün salatalığı var. Eminönü dünyanın en büyük balık hali diye geçiyor. Unkapanı ilk fırınların ve un ambarının yapıldığı yer. Orada bütün ekmek türleri yapılıyor. Boğaz çok büyük bir kültür ve bu kültürü yaşayan ve hisseden Osmanlı olmuş. Bizim de oraya saygı duyma ve geri dönüp çağırma gibi bir çabamız var. Umarım bunu başarabilir ve okura aktarabiliriz.” dedi.

Ömür Akkor ve Zennup Pınar Çakmakcı

Lansmanda ünlü şefler Ömür Akkor ve Zennup Pınar Çakmakçı, boğazın yemek kültürüne ilişkin “Boğaziçi Lezzetleri” kitabının tanıtımını büyük bir masa üzerine hazırlanan özel bir sunumla yaptılar.

Ömür Akkor Beykoz'un lezzetlerine dikkat çekti

“BOĞAZİÇİ’NİN LEZZETLERİ” ESERİ HAKKINDA

Şef Ömür Akkor ve Zennup Pınar Çakmakçı, Boğaziçi’nin kültürel birikimini lezzet odaklı bir esere dönüştürdü.

Boğaziçi hakkında geçmişten bugüne özel bilgiler ile başlayan kitapta İstanbul’da yaşanan sosyal değişimin yemek kültürüne yansımasını ele alınıyor.

Ömür Akkor Beykoz'un lezzetlerine dikkat çekti

Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan eserde, balıkların avlanma tarzlarından hangi ayda hangi balığın tüketileceğine dair geniş bir bilgi sunuluyor.

Boğaziçi balıklarının her birine özel tariflerin yer aldığı eser, yalılarda pişen yemeklerin tariflerine de yer vererek İstanbul’un ve Boğaziçi’nin kültür tarihine özgün bir katkı ortaya koyuyor.

.

.

Ömür Akkor Beykoz’un lezzetlerine dikkat çekti
Bizi Takip Edin