Onlar Beykoz'un aşuresi biz ise Rize kavurmasıyız!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Rizeliler Derneği’nin yeni iş başına gelen yönetimi, yerel basın ile tanışma kahvaltısı düzenledi.

Beykoz Rizeliler Derneği’nin yeni iş başına gelen yönetimi, yerel basın ile tanışma kahvaltısı düzenledi. Dernek lokalinde tanışma amaçlı gerçekleştirilen kahvaltı programına Rize Dernekler Federasyonu Genel Sekreteri  Haydar Çelik, Beykoz Rizeliler Dernek Başkanı Mikail Akyıldız ile asil ve yedek yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Kahvaltı sonrası yemek duası ile başlayan programda ilk olarak şehitler için Fatiha okunarak gazilere acil şifalar temennisinde bulunuldu. Dernek Başkanı Mikail Akyıldız önce kendisini tanıtarak başladığı konuşmasında “1964 doğumluyum ve üç kuşaktır İstanbul’da ticaretle uğraşıyorum. Bir önceki dönemde yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptım ve şimdi de bayrağı devraldık.” ifadelerini kullandı. Başkan Akyıldız Beykoz’da 30 bin civarında Rizeli nüfusu olduğunu fakat gelir seviyesi ve ticari hacim bakımından Beykoz’da birinci sırada olduklarını söyledi.

Beykoz Rizeliler Derneği’nin henüz Beykoz’da yeni olduğunu söyleyen Mikail Akyıldız sözlerinin devamında henüz istenilen sosyal aktiviteleri gerçekleştiremediklerini belirterek yeni dönemde yapacakları çalışmaları ve amaçlarını şöyle anlattı;

Kimseye boyun eğmeden  dik durmasını bilmeliyiz

Öncelikli amacımız Beykozlu Rizelileri bir araya getirmek, üye sayımızı arttırmak, sosyal aktivitelerde bulunmak, Rize’nin kültürünü Beykoz da yaşatarak Beykozlularla bütünleştirmektir. Yönetim içerisinde oluşturduğumuz komisyonlarla, kadın ve gençlik kollarımızla bunu sağlayacağız. Kültür bir toplumun manevi değerlerinin toplamıdır. Günümüzde bu gibi değerleri koruyabilmek için maddi değerlere de ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle Büyükşehirlere gerçekleşen göçlerin olduğu yıllardan buyana her toplum kendi kültürünü koruma misyonunu üstlenmiştir. Bu bağlamda kurulan STK’lar ve yerel yönetimlerin işbirliği içinde çalışmaları zaruridir. Derneklerin amacına uygun hizmet verebilmesi için manevi olduğu gibi ihtiyaç duyduğu maddi değerin önemi çok büyüktür. Birçoğumuz bu yolda hem zamanını hem de parasını harcamıştır. Biz dernek yöneticileri bu sorumlulukla hareket etmeli,  üyelerimizin hakkını her ortamda korumalıyız. Hiç bir siyasi ve farklı oluşumların gölgesinde kalmadan dernek tüzüğüne uygun çalışmalar yapmalıyız. Kimseye boyun eğmeden  dik durmasını bilmeliyiz. Biz yöneticilerin hesap vereceği üyelerimiz olmalıdır.

Derneğimizi uğrak yeri yapacağız

Derneğimiz sürekli açık tutarak gelecek misafirlerimizi ağırlamak istiyoruz. Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz. 15 Temmuz ve sonrasında yaşanan terör olayları dolayısı ile birçok etkinliğimizi iptal etmek zorunda kaldık. İlerleyen günlerde ortam uygun olduğunda etkinliklerimiz kaldığı yerden devam edecektir. Derneğimizi yaşlısından gencine sanatçısından siyasetçisine uğrak yeri yapmak istiyoruz. Mıhlama, mısır ekmeği, karalahana gibi etkinliklerimizde olacak. 

Hemşerilerimizi dernek çatısı altına davet ediyoruz

Beykoz Rizeliler Dernek Başkanı Mikail Akyıldız yapmış olduğu açıklamaların ardından bir soru üzerine “Hem Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği’nde, hem de Beykoz Rizeliler Derneğinde üye olup yönetimde görev yapan arkadaşlarımız var. Bu tüzük açısından bir sorun teşkil etmiyor. Doğu Karadenizliler Derneği kendi içinde birçok ili ve kültürü barındırıyor. Rizelinin kültürü ile Trabzon’un kültürü bir değil. Doğu Karadeniz Derneği hangi kültürü yansıtacak. Onlar bir aşure gibi ama biz öz Rize kavurmasıyız. Beykoz’da yaşayan Rizeliler hangi derneğe üye olurlarsa olsunlar tüm hemşerilerimizi derneğimizin çatısı altında toplanmaya davet ediyoruz.”

Yerel basının soruları ile devam eden kahvaltılı tanışma toplantısı çalınan Tulum ve söylenen şarkılar ile sona erdi. 

Beykoz Rizeliler Derneği Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu;

Mikail Akyıldız

Ersin Sarıçam

Mehmet Yılmaz

Faruk Yıldız

Özge Kuvel Sağlam

Hikmet Baltacı

Bülent Kazancı

Mithat Güner

Mustafa Babuz

Mehmet Kaba

Yusuf Kesici

Neriman Yılmaz

M. Ali Akyıldız

Yaşar Kesici

Çiğdem Özçelik Tarım

Onlar Beykoz'un aşuresi biz ise Rize kavurmasıyız!
Bizi Takip Edin