Otoban kenarına Halk Ekmek büfesi Beykoz’da tartışma yarattı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Beykoz’da Halk Ekmek büfesi için belirlediği yer şaşkınlık yarattı. Halkın yoğun olduğu yerlere konulması gereken halk ekmek büfesi için, Kavacık Köprü altının tercih edilmesi siyasiler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Beykoz’da Halk Ekmek büfesi için belirlediği yer şaşkınlık yarattı. Halkın yoğun olduğu yerlere konulması gereken halk ekmek büfesi için, Kavacık Köprü altının tercih edilmesi siyasilerin ve vatandaşların tepkisine yol açtı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Halk Ekmeğe yönelik yoğun talebin karşılanması için, yeni büfelerin açılmasına ihtiyaç duyulduğu, 117 adet Halk Ekmek büfesine ilaveten 142 adet noktada Halk Ekmek büfesi koyma yetkisinin İstanbul Halk Ekmek AŞ’ye verilmesi kararı İBB Meclisinin onayına sunuldu.

İstanbul Halk Ekmek A.Ş tarafından Halk Ekmek büfesi konulacak ilave yerler arasında Beykoz’da yer alıyor. İBB tarafından Beykoz’da halkın yoğun olduğu yerlere konulması gereken İHE büfesinin, vatandaşın ulaşımda zorlanacağı Kavacık Köprüsü altına yani otoban kenarı koyması dikkat çekti. Bu nedenle, “Halk Ekmek almaya gitmek, Halk Ekmek almaktan daha pahalı hale geldi” söylemlerine neden oldu.

ULAŞILABİLİR YERLERE KONULACAKTI

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Komisyon Görüşü ile Halk Ekmek büfelerinin işletmelerinin yalnızca Şehit yakınlarına (üçüncü dereceye kadar), Gazilere ve %40 üzerine engelli raporu olanları verilmesi ve ayrıyeten Halk Ekmeğin İstanbul halkı için ulaşılabilir olmasını sağlamak amacıyla, talep eden bütün bakkallara Halk Ekmek satış yetkisi verilmesi kararı onaylandı.

Beykoz’da ise halkın yoğun olduğu yerlere konulması beklenen İstanbul Halk Ekmek büfesinin Kavacık Köprüsü Ankara İstikameti İETT duraklarının yanına yani otoban kenarına konulacağı ortaya çıktı. İHE büfeleri önünde oluşan kuyrukların kaldırılmasına yönelik yapılan bu hareket Beykoz halkını daha çok zora soktu.

CEMAL SATALOĞLU PAŞABAHÇEYE KURULACAĞINI DUYURMUŞTU

Ocak ayında İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, Mobil Halk Ekmek aracına Beykoz’un da ihtiyacı olduğunu ve bu nedenle Paşabahçe’ye kurulacağının duyurusunu yapmıştı. Sataloğlu’nun müjdesini verdiği Mobil Ekmek aracı bir süre sonra kaldırılırken, Halk Ekmek Büfesinin de Kavacık Köprüsü altına yani otoban kenarına konulacağı ortaya çıktı.

NEDEN KAVACIK KÖPRÜSÜ ALTI? 

Paşabahçe’den kaldırılan Mobil Ekmek aracı yerine vatandaşlar Beykoz’da halkın yoğun olduğu yere İHE büfesinin konulmasını bekliyordu. Fakat İHE büfesinin Paşabahçe yerine Kavacık Köprüsü altında otoban kenarına konulacağı belli oldu. İBB’nin halka ucuz ekmeği kolay ulaştırması beklenirken alınan bu karar Beykoz kamuoyunda çeşitli iddiaların ortaya atılmasına da neden oldu.

BEYKOZ’DA İHTİYAÇ ANALİZİ NEYE GÖRE YAPILDI?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, Twitter’da ihtiyaç analizi yaparak İstanbul’un çeşitli noktalarına Halk Ekmek büfelerinin konulduğunu ifade etti. Ancak Beykoz için belirlenen Halk Ekmek noktası, hangi ihtiyaç kriterlerine göre analiz yapıldığı tartışmalarına yol açtı.

Vatandaş ekmeğe daha hızlı ve ucuz bir şekilde ulaşmayı beklerken, Beykoz’da Halk Ekmek büfesinin Kavacık Köprüsü altı otoban kenarı yanına kurulacağının ortaya çıkması sonucu siyasiler ve halk tepki gösterdi.

HANEFİ DİLMAÇ: EKMEK ALMAYA GİTMEK EKMEKTEN PAHALI!

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, “İBB meclisinden geçen kararı uygulayın ve Halk Ekmek'in bakkallarda satılabilmesini sağlayın” diyerek, Halk Ekmek büfesinin Kavacık Köprü altına kurulmasına sosyal medya hesabından şöyle tepki gösterdi: “Beykoz’da ihtiyaç analizi hangi kriterlere göre yapıldı? Kavacık Köprüsü altına Halk Ekmek kimin fikri? Ekmek almaya gitmek ekmekten pahalı.”

HALK EKMEK TÜM BAKKALLARDA SATILABİLSİN

Yeni büfe yeri olan Kavacık Köprüsü altına Halk Ekmek Büfesi koyulmasıyla ilgili tepki gösteren vatandaşlar, mesele halkın ekmeğe daha hızlı ulaşmasıysa, İBB meclisinden geçirilen “halk ekmeğin tüm bakkallarda satılabilmesinin” önünü açan yetkinin gereğini yapılmasını istedi.  

Halk ekmeğin daha fazla kişiye ulaşmasının sağlanması gerektiğini vurgulayan Sezgin Sönmez, “ Bakkallarda satılması çok güzel olurdu. Ama bu da esnaf arkadaşlarda yıkım yaratabilir. Küçük esnafın bakkalın da satılması onlara da artı kaynak olur.” dedi.

HALK EKMEK ADI ALTINDA RANT BÜFESİ

Diğer Beykozlu vatandaşlar ise tepkisini, “Halk Ekmek’in daha çok kişiye ulaşabilmesi için bakkallarda da satılabilmesi düşüncesi gayet mantıklı. Kavacık Köprüsü altına Halk Ekmek adı altında rant büfesi açmak güzel fikir.” diyerek gösterdi.

 

Otoban kenarına Halk Ekmek büfesi Beykoz’da tartışma yarattı!
Bizi Takip Edin