Pandemi ve Zorlukları

Hayatta ne zaman ne olacağını kestirmek mümkün değil. Dün nefes darlığından maske takacaksın, bulaşık eldiveni elinde dolaşacaksın deselerdi takıp takmada tereddüt ederdin.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hayatta ne zaman ne olacağını kestirmek mümkün değil.

Dün nefes darlığından maske takacaksın, bulaşık eldiveni elinde dolaşacaksın deselerdi takıp takmada tereddüt ederdin.

Bugün kimliksiz dolaşıyorsun fakat maskesiz dolaşamıyorsun.

Kısaca hayatın insana ne getireceği ne götüreceği hiç belli olmuyor.

Mart ayı sonuna doğru başlayan pandemi yarıyılını geride bıraktı fakat halen biteceği konusunda bir ışıkta gözükmüyor.

Gittikçe her şey normal hayata dönüşüyor fakat hiç de normal değil. Her gün her kisiye beş lira maske parası ek olarak yük getirdi. Temizlik maddeleri aldı başını gitti ve gidiyor fiyat takibi yapmak mümkün değil.

Hayatın olmazsa olmazı haline gelen kolonya sanki ikizimiz gibi yanımızda fakat maskedeki fiyat uygulaması olmadığından aldı başını gitti. Bir taraftan korona illeti bir taraftan fırsatçıların çilesi hangi tarafla mücadele daha kolay cevabının zor olduğunu biliyoruz.

Tabii bu dönemde bizleri ilgilendiren derneklerimizin durumu gecen yazımda da konuyu ele aldım fakat gittikçe derneklerin durumu kötüye gidiyor. Özellikle lokalli derneklerimiz açık fakat kapalı.

İnsanlar lokallere haklı olarak girmiyor ve bu illet gecene kadar da girmesinler zaten. Fakat derneklere devletin ve belediyelerin mutlaka bir destek programı olması gerekir. Barlar, gece kulüpleri ve birahaneler açık ve çalışıyor fakat lokallerde kısıtlama hat safhada, çelişki diz boyu.

Kiralar birikti, kongreler durduruldu. Dernek kongreleri yapılamazken parti kongreleri yapılıyor buda ister istemez bu ne perhiz bu ne lahana tursusu diye düşündürüyor.

Pandemi dernek kongrelerinde varda siyasi partilerin kongrelerinde yokmu?

Yani devlet bir taraftan kendi alacaklarını hiç af etmiyor. Mart’ta ertelenen doğalgaz paraları toplu şekilde geliyor.

İşçi çıkarttırmıyor fakat sigorta birimleri biriktikçe birikiyor.

Bunların hepsini toplayıncaya da dağ gibi sorunlar ve yükler pandemiyle beraber insanların belini büküyor.

Acil bir paket hazırlanmalı ve yalandan yere her şey tozpembe gösterilerek sorunlar halının altına süpürülme yerine çözümler üretilmelidir.

Tabii bu arada özel hastanelerin de fiyat politikaları günü gününü tutmuyor. Ayrıntılı fatura dediğinde bin dereden bin sebep getiriliyor ayni hastanede aynı teste sabah verilen fiyatla aksam verilen fiyat bir birini tutmuyor.

Enteresan olan bir hastaneye girdim koşturmayla ve hastane acilde üç odaya girdi ve bir maske veremedi çıktım yandaki peynirciden rica ettim anında maske elimizde oldu. Ayrıca hastanelerde dezenfekte ilacı bulmak da mümkün değil marketlerin kapılarında ateş ölçülürken hastanelerde böyle bir kontrol yok acaba denetlemesi yapılmalı mi diye düşünüyorum.

Kalın sağlıcakla.

Pandemi ve Zorlukları
Bizi Takip Edin