Paşabahçe Tekel arazisine 5 talipli çıktı

Boğaz kıyısında bulunması nedeniyle İstanbul’un en değerli arazilerinden biri olan Tekel Paşabahçe Fabrikası’nın arazisi için düzenlenecek ikinci ihaleye 5 firma teklif verdi.

Gayrimenkul A.Ş.’ye ait fabrikanın arazisinin 49 yıllığın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boğaz kıyısında bulunması nedeniyle İstanbul’un en değerli arazilerinden biri olan Tekel Paşabahçe Fabrikası’nın arazisi için düzenlenecek ikinci ihaleye 5 firma teklif verdi.

Gayrimenkul A.Ş.’ye ait fabrikanın arazisinin 49 yıllığına kullanım izninin devri için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından açılan ihaleye, Özyazıcı İnşaat, Torunlar GYO, Fernas İnşaat, Asitane Gayrimenkul ve Siyahkalem Mühendislik katılacak. Arazi 2009 yılında satışa çıktığında 303 milyon liraya satın alan Mümin Gökalp şartları yerine getiremediği için ihale iptal olmuştu.

İskele dolgu alanı var
Açılan ihale, Gayrimenkul A.Ş.’ye ait Beykoz Paşabahçe Mahallesi’ndeki eski içki fabrikasında bulunan taşınmazlar ile bu taşınmazlar üzerinde bulunan binaların satışı, ayrıca iskele-rıhtım ve dolgu alanının 49 yıllığına kullanım iznini kapsıyor. Arazideki taşınmazlar, 54 bin 870, 16 bin 212 ve 827 metrekare yüzölçümüne sahip. İskele-rıhtım ve dolgu alanının büyüklüğü ise 3 bin 935 metrekare. Rıhtım ve iskelenin üst kullanım hakkı, Maliye Bakanlığı tarafından 49 yıllığına arazinin sahibine verildi. Arazinin sahil uzunluğu ise 500 metreye ulaşıyor. Tekel’in 2004’te satılmasıyla üretimine son veren Paşabahçe Rakı fabrikasının tarihi ise, 1922’ye dayanıyor. 1933 tarihinde devlet, tesisi sahibinden 160 bin liraya satın alarak Tekel fabrikası olarak çalıştırmaya başlıyor.

Satışı çok konuşuldu
Tekel’in Beykoz Paşabahçe’deki içki fabrikası için ilk ihale 15 Haziran 2009 tarihinde düzenlendi. İhaleyi 303 milyon 100 bin lira gibi rekor fiyat veren Mümin Gökalp’in As-Asya Gayrimenkul’ü kazanmıştı. Ancak, o dönemde 50 bin lira sermaye ile kurulu olan, iş dünyasında tanınmayan As-Asya Gayrimenkul’un bu sermayeyi bulamayacağı konuşulmuştu. Gökalp ise, araziye yedi yıldızlı, 1500 yataklı, Paşa Sarayı adında otel planladıklarını söylemişti. Ancak, Gökalp şartları yerine getiremeyince satış iptal edildi.

Ağaoğlu’nun kapısını çalmıştı 

Mümin Gökalp’in ihale bedelini ödemeden 2010 yılında fabrikayı 375 milyon liraya satışa çıkardığı da iddia edilmişti. Gökalp, ortaklık için Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun patronu Ali Ağaoğlu’nun da kapısını çalmış, Ağaoğlu da aracılar vasıtasıyla teklif götürüldüğünü doğrulamıştı.

Fiyatlar lira olacak vadeli ödeme şansı da bulunacak

Arazinin 49 yıllığına devri için düzenlenecek ihale, kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek. İhale Komisyonunca gerekli görüldüğü takdirde ihale pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile açık artırma ile sonuçlandırılabilecek. Teklifler Türk Lirası olarak alınacak ve ihale Türk Lirası üzerinden sonuçlandırılacak. İhale bedeli peşin veya vadeli olarak ödenebilecek.

Paşabahçe Tekel arazisine 5 talipli çıktı
Bizi Takip Edin