Paşabahçe Vapuru 70. yaşında yeniden seferde!

İBB 2010 yılında Şehir Hatları filosundan çıkartılan Paşabahçe Vapuru’nu restore ederek tekrar hizmete kazandırdı. Tarihi Paşabahçe Vapuru, 12 yıl sonra tekrardan mavi sulara kavuştu.
  • 13.08.2022 00:00:00

İBB 2010 yılında Şehir Hatları filosundan çıkartılan Paşabahçe Vapuru’nu restore ederek tekrar hizmete kazandırdı. Tarihi Paşabahçe Vapuru, 12 yıl sonra tekrardan mavi sulara kavuştu. 

galeri ispasabahce vapuru 70 yasinda yeniden seferde 2294

Şehir Hatlarında 58 yıl boyunca sefer yapan ve 2010 yılında filodan çıkartılan tarihi Paşabahçe Vapuru, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç Rasathanesi’nde restore edildi.

Etkinliğe CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.

galeri ispasabahce vapuru 70 yasinda yeniden seferde 8492

“İSTANBUL’UN TARİHİNİ YENİDEN ORTAYA ÇIKMASI OLAĞANÜSTÜ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu programda yaptığı konuşmasında, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızın, İstanbul’un tarihini yeniden restore edip ortaya çıkarması olağanüstü güzel bir olay. Zaten üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış olan bir İstanbul. Neresini kazsanız, neresine el atsanız mutlaka bir tarih çıkar. Şehir hatları vapurları ya da vapuru, benim hayatımda da çok önemli. Bu vapurların İstanbul’un kültüründe de tarihinde de önemli bir yeri var ve bunların yaşatılması lazım. Paşabahçe’ye binip binmediğimi bilmiyorum ama yüzde yüz binmişimdir. Bunları yaşatmak lazım. Haliç Tersanesi Fatih’ten kalan bir miras. Burası da bir tarih. İstanbul aynı zamanda dünyanın kültür merkezi, ciddi ve entelektüel birikiminin tüm dünyaya buradan yayılması lazım. Bunların da anlatılmasını çok arzu ederim. Bu konuda da Ekrem Başkanımız elinden gelen tüm çabayı gösteriyor. Sayın Başkan’a bütün konukların önünde, huzurunda yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

“YENİDEN SEFERE ÇIKACAK HALE GETİRDİK”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise “Emekli edilmeye çalışılan bir vapuru hayata döndürmenin güzel anında birlikteyiz. Paşabahçe Vapuru 1952 yılında bu şehrin hayatına girmiş ve çok sevilmişti. Hakkında şarkılar, türküler, yaşamın izleri vardı. Az önce ekranda gördüğümüz bu vapurda doğan bir çocuk varmış. Anılarıyla çok güçlü bir İstanbul hatırasından bahsediyoruz. Burası gemi inşa edilemez hale gelmiş. Artık kendi deniz taksilerini üreten, birçok kompozit yolcu gemisinden tekne inşaatına kadar geleceğe dönük fırsatlarını ortaya koyan önemli bir imalat yapan tersaneye döndü. Şehir hatlarının elinde olan ya da Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan teknelerin dışında da sektöre hizmet veren bir tersaneye dönüştü burası. Haliç Tersanesi’nin bilgi birikimi sayesinde hayatını buraya adamış, ustaların ve yeni nesil ile beraber yeni yetiştirdiği çırakların sayesinde Paşabahçe bu kadar güzel yeniden inşa edildi. Bir buçuk yılda. Restorasyon konusunda yine bu süreçler ve çağrılar ortaya konduğunda, bize dönüp hareketiyle yalnız bırakmayan Beykoz Belediyesi’ne ve değerli başkanı Murat Aydın’a da buradan teşekkür ediyorum işbirliğinden dolayı. Gemiyi, seyir emniyeti ve yolcu güvenliğini temel alarak, orijinal yapısını ve tasarımını da tümden koruyarak ki, birazdan içine girdiğimizde gerçekten çok değerli bir iş olduğunu başta Genel Başkanımız olmak üzere tüm konuklara da hissettiriyor olacağız. Yeniden sefere çıkacak hale getirdik, bugün inşallah o tarihi tadı hep birlikte alacağız.” ifadelerini kullandı.

galeri ispasabahce vapuru 70 yasinda yeniden seferde 1200

Konuşmaların ardından Haliç’e indirilen Paşabahçe Vapuru ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve davetliler kısa bir gezinti yaptı. 

Gezinti sırasında simit ve çay ikram edildi. CHP lideri Kılıçdaroğlu gezinti sırasında martılara simit attı. 

galeri ispasabahce vapuru 70 yasinda yeniden seferde 3424

Öte yandan hatıra fotoğrafının ardından vapurdan inen CHP heyeti ve davetliler tören alanından ayrıldı.

 

İlgili Haberler