Polonezköy'ün özgün ve doğal yapısı korunacak!

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Polonezköy imar planlarıyla ilgili CNNTÜRK' e konuştu.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Polonezköy imar planlarıyla ilgili CNNTÜRK' te yayınlanan Yeşil Doğa Programının yapımcısı ve sunucusu Güven…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Polonezköy imar planlarıyla ilgili CNNTÜRK’ e konuştu.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Polonezköy imar planlarıyla ilgili CNNTÜRK’ te yayınlanan Yeşil Doğa Programının yapımcısı ve sunucusu Güven İslamoğlu’na konuştu.

Polonezköy imar planının, ilçenin turizm vizyonu doğrultusunda bölgenin doğal dokusuna uygun hazırlandığını belirten Başkan Çelikbilek, “1/1000’lik Polonezköy İmar Planları dolayısıyla doğanın tahribatı ve yapılaşma söz konusu değil. 3 bin hektarlık Polonezköy’ün, 175 hektarlık köy yerleşik alanını planladık. İmar planının İstanbul’un en gözde tabiat parkıyla bir ilgisi yok. Polonezköy imar planı, ilçenin turizm vizyonu doğrultusunda bölgenin doğal dokusuna uygun hazırlandı. Çevre ve doğa bizim en önemli hassasiyetimizdir” dedi.

Tabiat Parkın kültürel zenginliğini ve özgün yapısını dünya standartlarında koruyacaklarını söyleyen Başkan Çelikbilek, “Hazırladığımız plan 3 bin hektarlık Polonezköy’ün, 175 hektarlık küçük bir köy yerleşimini kapsamaktadır. 3000 hektarlık imar planı yapma yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndadır. İsterlerse kendileri yapacaklar. Bütün Polonezköy’ün tamamı imara açılacak, tüm doğa tahrip olacakmış gibi itirazlar geliyor. Hazırlanan plan köy yerleşimine bir düzen getirecek, doğa tahribatı mümkün değil. Doğal kaynak niteliğinin devamlılığını sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

Hazırladıkları imar planıyla, tarihi, doğal ve kültürel yapısıyla eşsiz güzelliklere sahip Polonezköy’e turizm değeri katacaklarını vurgulayan Başkan Yücel Çelikbilek, “Plandaki yollar köyün ihtiyaçları ve imar planı mevzuatı doğrultusunda hazırlandı. Yol planında araç izi değil, yaya yürüyüş yolları genişletiliyor. Polonezköy ziyaretçileri tabiat ve doğayla buluştuğu yürüyüş yapmak için tercih ettiği bir bölge.  Yol için ağaç kesilmesi söz konusu değil. Ağaçlar yürüyüş yolunda kalıyor.” dedi.

Polonezköy'ün özgün ve doğal yapısı korunacak!
Bizi Takip Edin