Provası, kurgusu ve metni doğal tiyatro: ''Tiyatro Miyatro''

Provası, kurgusu ve teksti olmadan doğaçlama sahnelenen “Tiyatro Miyatro” Beykozlu izleyenlere farklı bir seyir deneyimi yaşattı.

Beykoz Belediyesi'nin öncülük ettiği konservatuvara hazırlık kursuna katılan tiyatrocu adayları dönem sonunda sıra dışı b

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Provası, kurgusu ve teksti olmadan doğaçlama sahnelenen “Tiyatro Miyatro” Beykozlu izleyenlere farklı bir seyir deneyimi yaşattı.

Beykoz Belediyesi’nin öncülük ettiği konservatuvara hazırlık kursuna katılan tiyatrocu adayları dönem sonunda sıra dışı bir gösteriyle yeteneklerini sergiledi. Provası, kurgusu ve teksti olmadan doğaçlama sahnelenen “Tiyatro Miyatro” izleyenlere farklı bir seyir deneyimi yaşattı.

Berlin’de deneysel tiyatro çalışmaları yapan ve sanat hayatında bu yıl 40. yılını dolduran usta yönetmen Yılmaz Arıkan’ın yönetiminde sahnelenen ve doğaçlama birçok skeçten oluşan gösteri hem tiyatro oyuncuları hem de izleyiciler için baştan sona sürprizlerle doluydu.

“Tiyatro Miyatro”yla ilk defa izleyici karşısına çıkan 35 tiyatrocu adayı teksti ve konusu olmayan gösteride en zor olanı yaptılar.  Yönetmen hazırladığı oyunla tiyatrocuların sınırlarını zorlarken seyirciler de anlık olarak gelişen oyunda bir sonraki sahneyi beklemenin heyecanını yaşadı.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyunu Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, sanatçılar ve tiyatro severler beğeniyle izledi. Tiyatro severlerin her anını merakla izlediği gösteride klasik tiyatro oyunlarında hep perde arkasında olan yönetmen de alışılmışın dışında olarak sahnedeydi.

Tiyatro severlerin her sahnesini merakla beklediği gösteri süresince yönetmen Yılmaz Arıkan rolleri de oyunculara sahnede dağıttı, kurguyu da anlık olarak verdi.  Provası olmayan bir oyunu sahnelemenin deneyimini sunan tiyatrocu adayları yeteneklerini ve sınırlarını zorlayan performanslarıyla beğeni topladı.

Ses, vücut, oyunculuk eğitimi bir arada

Beykoz Belediyesi’nin hayatı aydınlatan tiyatro sanatını ve yetenekli sanatçıları desteklemek için açtığı kurslara katılan 35 ilçe sakini 2 ay süreyle ses, vücut ve oyunculuk alanlarında eğitim aldı. Yaşları 17 ila 60 arasında değişen tiyatro sevdalıları usta yönetmenin deneyimlerini aktardığı eğitimler boyunca yeteneklerini en iyi şekilde geliştirmek için ter döktü.

Yılmaz Arıkan’ın 40 yıllık tiyatro emeğini titizlikle yansıttığı eğitimler sonunda kursiyerlerin yeteneklerini sergiledikleri doğaçlama gösterilerden oluşan “Tiyatro Miyatro” Beykozlu tiyatro izleyicisin de geçer not aldı.

Yönetmen Arıkan: “Dünya’daki en son teknikleri öğrettim” 

Tiyatro eğitimini alışılmış kalıplardan çıkaran yönetmen Yılmaz Arıkan klasik eğitime dair şunları söylüyor: “Tiyatro eğitimi ülkemizde bugün hala 1950 yılında Karl Ebert’in koyduğu kurallarla veriliyor. Konservatuvarlarda ses, vücut ve oyunculuk derslerine ayrı eğitmenler giriyor. Her eğitmen biri ağırlıklı üç dersi de vermeli. Beykoz’daki öğrencilerime dünyada kabul gören en son teknikleri aktardım. Öğrencilerim ilk günden bugüne büyük mesafe kat ettiler. Bundan sonra tiyatroyla devam etmeseler bile hayatın her alanında istifade edebilecekleri deneyimler kazandılar.” dedi.

Başkan Çelikbilek’e teşekkür  

Yılmaz Arıkan tiyatro kursuna öncülük eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e ve Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu’na sanata önem verdikleri, tiyatroyu ve yetenekleri desteklediği için çok teşekkür etti.

Beykoz Belediyesi, kursa katılan öğrencilere katılım sertifikalarını da verecek.

Provası, kurgusu ve metni doğal tiyatro: ''Tiyatro Miyatro''
Bizi Takip Edin