Resmi çelenk koyma töreninde 'Sunucu' tepkisi!

Beykoz Belediye Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde yapılan Cumhuriyet Bayramı çelenk koyma merasiminde gerginlik yaşandı

28 Ekim Pazar günü (bugün) Beykoz Belediye Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde yapılan Cumhuriyet Bayramı çelenk koyma

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde yapılan Cumhuriyet Bayramı çelenk koyma merasiminde gerginlik yaşandı

28 Ekim Pazar günü (bugün) Beykoz Belediye Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde yapılan Cumhuriyet Bayramı çelenk koyma merasiminde gerginlik yaşandı.

Siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının resmi tören içinde çelenk koymalarına izin verilmemesinin yarattığı gerginliğe, bir de program sunucusunun dil sürçmesi eklenince, CHP’liler başta olmak üzere, bazı partililer ve STK temsilcileri tepki gösterdiler.

Yönetmelik gereğince sadece üç kuruma izin var

Beykoz Belediyesi önünde saat: 13: 30 sıralarında başlayan Cumhuriyet Bayramı resmi çelenk koyma merasimi, Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi.

Yönetmelik gereğince, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının çelenk koyulmalarının yasak olduğu resmi çelenk koyma merasiminde sadece Beykoz Kaymakamlığı, Boğaz Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı’na ait çelenklere yer verildi.

CHP’li gençler, sloganlar attılar

Resmi tören öncesinde CHP’li gençlerin yüzleri Belediye Başkanlığı binasına dönük olarak, “ Mustafa Kemal’in askerleriyiz;” “ Türkiye laiktir, laik kalacak”; “ Faşizme karşı omuz omuza”  şeklinde sloganlar attıkları görüldü.

Sunucunun hatası ortamı gerdi

Beykoz Belediyesi önünde yapılan resmi çelenk koyma törende sunuculuk görevi yapmakta olan Paşabahçe Ortaokulu Müdürü Korkmaz Gülen’in, takdim sırasında; “23 Nisan Cumhuriyet Bayramı’nın 89. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen Beykoz İlçesi çelenk sunma törenine hoş geldiniz!” şeklindeki sözü, Meydan’da hazır bulunan CHP’liler ve bazı vatandaşlar tarafından tepki ile karşılandı.

Sunucunun;  “Cumhuriyet Bayramı” yerine “ 23 Nisan” kelimesini kullanmak şeklindeki hatasını düzeltmesi talebinde bulunan grup, durumu “yuh” çekmek ve alkışlar eşliğinde ıslık çalmak suretiyle protesto etti.

Düzeltme yapılmadı

Kalabalığın içinden Kaymakam Süleyman Erdoğan’a seslenen bazı partililer, söz konusu hatanın düzeltilmesi talebinde bulundu ancak program, bu konuda herhangi bir düzeltme yapılmadan devam etti.

Resmi tören; sırasıyla Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Garnizon Komutanı Tayyar Ertem ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in bağlı oldukları makamları temsilen Atatürk Anıtı’na çelenk koymaları; ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile son buldu.

Çocuklar dışarı protestosu!

Belediye Meydanı’ndan protokolün ayrılışı sırasında, CHP’li gençler alkışlar ve ıslıklar eşliğinde; “ Çocuklar dışarı!” şeklinde protesto gösterisinde bulundular.

Gençler, protestolarına “ Baskılar bizi yıldıramaz; İnadına CHP, inadına sol” şeklinde devam ettiler.

“ Cumhuriyet’in gerçek sahipleri” çelenklerini koydu!

Resmi törenin hitamının ardından İşçi Partisi Beykoz İlçe Başkanı Eyüp Bostan; “ Şimdi bu Cumhuriyet’in gerçek sahipleri çelenk koyacak!” diyerek, parti çelengini arkadaşları ile birlikte Atatürk Anıtı’na koydu. Bostan’ın bu sözü, alkışlar ile karşılandı.

Daha sonra Atatürkçü Düşünce Derneği Beykoz Şubesi, Paşabahçe Ferit İnal Lisesi ve Cumhuriyet Halk Partisi, çelenklerini Anıt’a yerleştirdiler.

CHP’den alternatif resmi tören!

Akabinde, CHP Gençlik Kolları Başkanı Ege Ercan, Meydan’da hazır bulunan partilileri ve vatandaşları, “ Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitler anısına” saygı duruşu ve İstiklal Marşı’na davet etti.

Ülke olarak karanlığın içinden geçiyoruz

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ise CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz söz aldı. Yılmaz, konuşmasında şunları söyledi: “  Ülke olarak karanlığın içinden geçiyoruz. Maalesef bugün ülkemizde Cumhuriyet’in temel değerlerine düşman, bu değerleri sonsuza kadar unutturmaya çalışan bir iktidar var. Bunların, Cumhuriyetimizin temel değerlerine en küçük inançları olmadığı gibi; … aziz şehitlerimize de en küçük saygıları yok. Temel dertlerinin Cumhuriyet ve onun kurucusu Atatürk ile hesaplaşmak olduğu açığa çıkan bir zihniyet, ülkemizi karanlığa sürüklüyor.”

Cumhuriyet, onlar için değerli değildir

Mustafa Kemal’in torunları Ata’sının büstüne çelenk koymak için, çiçek koymak için, ona saygı duymak için hiç kimsenin yasalarından, Anayasa’sından izin almaz. Geçen bayram, bu alanda Atatürk’e ve şehitlere saygı duruşu yapılmadı. Bugün tören başlarken, ‘23 Nisan Bayramı’ diye hitap edildi. Çünkü bunlar için artık bayramlar sıradan bir olay olmaktan öteye değildir. Çünkü Cumhuriyet onlar için değerli değildir. Çünkü Cumhuriyet’in kazanımlarına karşı birilerinin düşmanlığı vardır ama unutmasınlar; bu topraklarda yaşayanlar nasıl ki yedi düveli kovdu; Cumhuriyet düşmanlarını da dize getirmeyi bilir.”

Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır

Mustafa Kemal’in dediği gibi; ‘Hattı müdafaa yoktur; sathı müdafaa vardır.” Bu satıh, ulus devlet içinde hainlere karşıdır. Bu satıh, bütün işbirlikçilere karşıdır.”

Cumhuriyet kime hediye edildi?

Bizler, Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz halk yok, devletin görevlileri vardır. Mustafa Kemal, Cumhuriyeti kurarken, bu Cumhuriyet’i devletin görevlilerine mi hediye etti yoksa ulus devlet içerisinde kardeşçe yaşayan herkese mi emanet etti?”

Oturduğunuz iktidarı başınıza yıkarız!

Sözlerinin devamında, 29 Ekim Pazartesi günü Ankara’da yapılacak olan ve CHP’li milletvekillerinin de iştirak edeceği etkinliğe atıfta bulunarak; “ Yurttaşlarımızın kılına zarar gelir ise, oturduğunuz iktidarı başınıza yıkarız” diyen İlçe başkanı Hızır Yılmaz,  sözlerini; “ Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için hiç kimseden izin alacak değiliz. Herkse bilsin ki, Cumhuriyet’in temel değerlerine el uzatanların çarpacağı duvar, bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da CHP’nin bu ülkeye olan sevgisi ve bağlılığı olacaktır”  şeklinde sonlandırdı.

29 Ekim töreni

29 Ekim kutlama programı, bayram sabahı ( Yarın) saat 10: 00’da Beykoz Çayırı’nda gerçekleştirilecek. Hava şartlarının uygun olmaması durumunda ise Şahin Köktürk Kapalı Spor Salonu alternatif mekân olarak kullanılacak.  

Haber: Arzu Başlantı

Resmi çelenk koyma töreninde 'Sunucu' tepkisi!
Bizi Takip Edin