Sağlıklı bir gebeliğe doğru

İyi bir gebelik geçirmenin ilk yolu onu önceden planlamaktır. Bu nedenle gebe kalmak istediğiniz zamandan üç ay öncesinde doktorunuzla görüşme yapmanızda yarar vardır.

Prekonsepsiyonel vizit (gebelik öncesi muayene) dediğimiz bu görüşmede…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İyi bir gebelik geçirmenin ilk yolu onu önceden planlamaktır. Bu nedenle gebe kalmak istediğiniz zamandan üç ay öncesinde doktorunuzla görüşme yapmanızda yarar vardır.

Prekonsepsiyonel vizit (gebelik öncesi muayene) dediğimiz bu görüşmede amaç; gebelik boyunca ve doğumda ortaya çıkabilecek riskli durumların tespiti ve mümkünse tedavisidir. Örneğin vücutta var olan herhangi bir enfeksiyon veya kansızlık durumu mutlaka tedavi edilmelidir. Anne adayının var olan bir hastalığı için kullanmak zorunda olduğu ilaçlar yeniden düzenlenmelidir.

Folik asit adlı vitamin bebeğin beyin ve kemik gelişiminin tam olması için üç ay öncesinden başlanmalıdır. Kan sayımı ve beyin gelişimi açısından son derece önemli olan guatr bezi ile ilgili tahliller mutlaka yaptırılmalıdır.

Anne adayının dikkat etmesi gereken bir diğer husus alışkanlıklarıdır. Sigara kullanıyorsa bırakmalı ve sigara içilen ortamda bulunmamalıdır. Alkol alınmamalıdır.

Sağlıklı ve dengeli beslenme bir diğer önemli konudur. Yağlı ve şekerli diyetten ziyade protein, sebze ve meyveden zengin besinler seçilmelidir. Yağsız süt ve süt ürünleri, beyaz et, balık, mevsimine uygun taze sebze ve meyveler tüketilmelidir. Makarna, pirinç, baklagiller dengeli oranda alınmalıdır.

Günde yarım saat-kırkbeş dakika yürüyüş hem sağlığınıza hem de varsa fazla kilolarınızdan kurtulmanıza vesile olur. Stres ve endişeden uzak durulmalıdır.

Bir insanın dünyaya gelmesine vesile olacak hazırlıkları yapmak, tabi ki sadece bedensel ve çevresel faktörlerle sınırlandırılmalıdır. Olayın belki de en önemli boyutu ruhen anne ve babanın buna hazır olması ve çocuk sahibi olmayı arzulamasıdır. İstenilen gebeliklerden doğan bebeklerin sevgi ve şefkat ortamında büyüme, gelecekte de ruhen ve bedenen sağlıklı ve başarılı bireyler olma ihtimalleri oldukça yüksektir.

Tüm anne ve baba adaylarına sağlıklı bir gebelik dönemi ve sağlıklı bebekler dilerim.

Sağlıklı bir gebeliğe doğru
Bizi Takip Edin