Sanayi ve Teknoloji Bakanı Beykoz’da konuştu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk Alman Üniversitesinde düzenlenen Türk Alman Üniversitesi Uluslararası Yüzey Araştırmaları ve İnovasyon Merkezi (UYAM) Güdümlü Proje İmza Töreni’ne katılarak yapılan yatırım

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk Alman Üniversitesinde düzenlenen Türk Alman Üniversitesi Uluslararası Yüzey Araştırmaları ve İnovasyon Merkezi (UYAM) Güdümlü Proje İmza Töreni’ne katılarak yapılan yatırımları anlattı. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk Alman Üniversitesinde düzenlenen Türk Alman Üniversitesi Uluslararası Yüzey Araştırmaları ve İnovasyon Merkezi (UYAM) Güdümlü Proje İmza Töreni’ne katıldı.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın da katıldığı törende konuşan törende konuşan Varank, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın yüzde 75’ini finansa edeceği UYAM’ın faaliyetlerine başlamasıyla birlikte ülkenin önemli kazanımlar elde edeceğini dile getirerek, toplamda 26 milyon TL üzerinde yatırımla kurulacak merkezin 2 bin metrekare kapalı laboratuvar alanına sahip olacağını aktardı.

Varank, merkezde kaplama, ısıl işlem, borçelik, mikro yapı analizi, mekanik, fiziksel, kimyasal karakterizasyon ve sektörel inovasyon laboratuvarlarının yer alacağını, hasar analizleri, korozyon araştırmaları, yüzey mühendisliği ve daha birçok araştırmanın yürütüleceğini anlattı.

Varank, kuracakları merkezin Türk Alman Üniversitesi konsorsiyumu desteğiyle dünyaca ünlü Fraunhofer topluluğunun modelini esas alarak AB projeleriyle üniversite ve sanayiyi de bir araya getireceğini aktararak, “Üniversite-sanayi iş birliğiyle Ür-Ge’ye dayalı Ar-Ge çalışmaları yapılacak. Yerli ve milli katma değerli ürünler burada geliştirilebilecek. Aynı zamanda bu merkezde sektörel eğitimlerle, danışmanlık hizmetleri de isteyenlere sağlanmış olacak. Bilhassa İstanbul ve çevresinde yoğunlaşan otomotiv, demir-çelik, metal ve beyaz eşya başta olmak üzere birçok sektörün önemli ihtiyaçları buradan karşılanmaya başlayacak.” diye konuştu.

Türk Alman Üniversitesinin önemine değinen Varank, TÜBİTAK Burs ve Destek Programları kapsamında üniversiteden 98 araştırmacı ve 7 projeye 2022 fiyatlarıyla şimdiye kadar 7,1 milyon liralık destek verdiklerini, ayrıca Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile Türk Alman Üniversitesi Ortak Teknoloji Geliştirme Bölgesine de cari fiyatlarla 51 milyon liranın üzerinde hibe destekte bulunduklarını söyledi.

Varank, Türkiye’de taş üstüne taş koyan tüm kurumlara cömert davrandıklarını, bu noktada yeni dönemde de ellerinden hangi destek gelirse vermek için gayret göstereceklerini aktararak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hocamızla bir toplantı oldu. Benim onlara tekliflerim, fikirlerim oldu, o şekilde ilerlersek inşallah İstanbul’un da en güzel teknoparklarından bir tanesini biz İstanbul’umuza kazandırmış olacağız. Ben buradan şu çağrıyı da yapmak istiyorum. Burada Almanya tarafının da biraz daha elini taşın altına koyması lazım. Özellikle Fraunhofer Enstitüsü burada bizimle beraber hareket edebilir, projeler geliştirebiliriz. Ortak fonlamalar yapabiliriz. TÜBİTAK ile beraber projeler geliştirebiliriz.”

İş birliği protokolünün imzalanmasıyla sona eren törende Türk Alman Üniversitesi Rektörün Prof. Dr. Yıldız, Bakan Varank’a hediye takdiminde bulundu. Program, aile fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Beykoz’da konuştu
Bizi Takip Edin