Sedat Simavi mezarı başında anıldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin (TGC) kurucu başkanı Sedat Simavi, vefatının 58. yılında mezarı başında anıldı.

TGC tarafından Simavi'nin Kanlıca Mezarlığı'ndaki kabri başında düzenlenen anma töreni, TGC Başkanı Orhan Erinç ve TGC üy

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin (TGC) kurucu başkanı Sedat Simavi, vefatının 58. yılında mezarı başında anıldı.

TGC tarafından Simavi’nin Kanlıca Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma töreni, TGC Başkanı Orhan Erinç ve TGC üyeleri tarafından dua okunmasıyla başladı.

Duaların okunmasının ardından açıklama yapan TGC Başkanı Orhan Erinç, Sedat Simavi’nin Türk basınının seçkin kurucularından biri olduğunu belirterek; “Çünkü geleneksel gazeteciliğe 1948 yılında bir yenilik getirerek, gazetecilik yayıncılığında bir atılım yapmıştır. Son dönemdeki gelişmelere baktığımızda, Sedat Simavi’nin bu konuda öncülük yaptığını söylemek mümkündür” dedi.

 

Sedat Simavi’nin özellikle genç gazetecilere öğüdünün, TGC olarak her zaman göz önüne aldıkları ilkelerden biri olduğunu ifade eden Erinç; “Gazetecilik mesleğini sürdürmenin zorluklarını, çeşitli baskılarla karşılaşıldığını o yıllarda dikkate alan Sedat Simavi, genç gazetecilere kaleminin efendisi kalmasını, kaleminin götürdüğü yere gitmemelerini, kalemlerini satmamalarını, gerekirse kırmalarını öğütleyen bir büyüğümüzdür. Bu açıdan baktığımızda Sedat Simavi, gazetecilik mesleğinin ilkelerini ilk kez gündeme getiren ustalarımızdandır” diye konuştu.

”Türk Gazeteciliğinin Geldiği Durumdan Rahatsızlık Duyuyoruz”

Sedat Simavi’yi 58 yıl sonra anarken, Türk gazeteciliğinin geldiği durumdan rahatsızlık duyduklarını dile getiren Erinç, şunları söyledi: ?Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesinden yola çıkılarak yapılan değerlendirmelerde ya da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği kararlar açısından Türkiye, ifade özgürlüğü konusunda dünyanın ortalarda olan ülkeleri arasında. Umuyoruz ki Sedat Simavi’yi gelecek yıl andığımızda, Türkiye de gelişmiş demokratik ülkeler gibi basın özgürlüğünün geçerli olduğu bir ülkeye dönüşsün.?

Sedat Simavi mezarı başında anıldı
Bizi Takip Edin