Selahattin Demirtaş ve eşine hakaret etmişti! Beykoz’da hakim karşısına çıktı

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eşi Başak Demirtaş'a yönelik sosyal medya hesabından hakaret...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eşi Başak Demirtaş'a yönelik sosyal medya hesabından hakaret içerikli paylaşım yapan sanık Beykoz’da hakim karşısına çıktı.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eşi Başak Demirtaş'a yönelik sosyal medya hesabından hakaret içerikli paylaşım yapan sanık Beykoz’da hakim karşısına çıktı. Vedat Muti, ilk duruşmada, “İnternette bulduğum bir yazıyı kopyalayıp yapıştırdım. Pişmanım” savunmasını yaparken, Muti’nin avukatı ise “Müvekkilim bir anda manevi duygularla söz konusu paylaşımı yapmıştır” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesabından Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eşi Başak Demirtaş'a yönelik 14 Haziran 2020 tarihinde hakaret içerikli paylaşımda bulunan Beykoz nüfusuna kayıtlı Vedat Muti, “suç işlemeye alenen tahrik” ve “alenen hakaret” suçlarından toplamda 7 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle hakim karşısına çıktı.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ DURUŞMAYA KATILMAK İSTEMEDİ

Beykoz 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Vedat Muti katılırken, taraf avukatları salonda hazır bulundu. Mahkeme hakimi, müşteki Selahattin Demirtaş'ın hazır edilmesi için SEGBİS bağlantısının sağlandığını ancak görevli memur tarafından Demirtaş'ın duruşmaya katılmak istemediğinin bildirildiğini tutanağa geçirdi.

“PİŞMANIM”

Duruşmada savunma yapan sanık Muti, “İddianamede bahsedilen içeriği paylaştığım doğrudur. Hatta sonrasında da 10 dakika içerisinde paylaşımı kaldırdım. Paylaşım nedeniyle pişmanım. Suç işlemeye tahrik etme gibi bir amacım da yoktur. Bir hata ile içeriğini okumadan paylaşım yaptım” dedi. Bunun üzerine söz alan sanık avukatı, “Müvekkilim bir anda manevi duygularla söz konusu paylaşımı yapmıştır” diyerek müvekkilinin beraatini ve duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti.

Müşteki avukatı Özgür Yüksel ise, “Müvekkilimiz Selahattin Demirtaş yazılı beyanlarını sunacaktır. Ayrıca diğer müvekkilimiz Başak Demirtaş'ın da beyanları alındıktan sonra beyanda bulunacağız. Ahlak dışı bu eylemin en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ederiz” diyerek şikayetlerinin devam ettiğini söyledi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme, taraf avukatlarına beyanda bulunmaları için gelecek celseye kadar süre verilmesine karar verdi. Müşteki Başak Demirtaş hakkındaki talimatın dönüşünün beklenmesine ve sanığın duruşmalarda vareste tutulmasına hükmeden mahkeme, duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için erteledi.

İDDİANAMEDEN

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Vedat Muti isimli bir şahsın sosyal medya hesabı üzerinden 14 Haziran 2020 tarihinde Selahattin Demirtaş ve eşi Başak Demirtaş'a yönelik hakaret içerikli paylaşım yaptığı anlatıldı. Muti'nin “suç işlemeye alenen tahrik” ve “alenen hakaret” suçlarından toplamda 9 ay 15 günden 7 yıl 4 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

NE OLMUŞTU

“Vedat Muti” isimli kullanıcı, Başak Demirtaş’a Twitter’da, 13 Haziran 2020’de paylaştığı bir mesajla cinsiyetçi saldırıda bulundu. Birçok kullanıcı Başak Demirtaş’a destek mesajı attı. Tepkiler yükselince Adalat Bakanı Abdulhamit Gül, “çirkin paylaşımı” kınadığını belirterek “ahlaksız ve tahkir edici eylemi en ağır şekilde lanetlediğini” dile getirdi. Bakan, “Bir insanın onuru, iffet ve haysiyeti her şeyin üzerindedir. Hukuk, bu terbiyesiz ve provokatif sözlere karşı gereğini yapacaktır” dedi.

Ardından Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı paylaşımı yapan kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Şüpheli 16 Haziran’da tutuklandı, bir gün sonra da yurt dışına çıkışı yasaklanıp ev hapsine alınarak serbest bırakıldı. Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüpheli “Suç işlemeye alenen tahrik” ve “Alenen hakaret” suçlamasıyla yedi yıl dört aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Şüphelinin ifadesini verdiği iddianamede Beykoz 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, ev hapsi de kaldırmıştı.

Selahattin Demirtaş ve eşine hakaret etmişti! Beykoz’da hakim karşısına çıktı
Bizi Takip Edin