Şeref Kaçmaz: Hepimizin ortak derdi Beykoz

Saadet Partisi Beykoz İlçe Teşkilatı, Beykoz Belediyesi'nin performans ve bütçe raporlarını değerlendirdi.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim ve ilçe yöneticileri, Beykozlu muhtarlar, STK temsilcileri ve spor kulüp başkanlarının…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saadet Partisi Beykoz İlçe Teşkilatı, Beykoz Belediyesi’nin performans ve bütçe raporlarını değerlendirdi.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim ve ilçe yöneticileri, Beykozlu muhtarlar, STK temsilcileri ve spor kulüp başkanlarının katılımıyla “Beykoz Belediyesi 2015-2019 Stratejik Planı ve Performans Programı ve Faaliyet Rapor Analizi”ni gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde Mahalli İdareler Birimi’nin organize ettiği kahvaltılı toplantıya Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim ve Beykoz İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz başta olmak üzere ilçe yöneticileri, STK başkanları, mahalle muhtarları, spor kulüp başkanları ve basın mensupları katıldı. Toplantıda ayrıca Beykoz’un şehircilik ve planlama konusunda mevcut durum analizinin yapıldığı ve çözüm önerilerinin de yer aldığı “Beykoz Belediyesi 2015-2019 Stratejik Planı ve Performans Programı ve Faaliyet Rapor Analizi” katılımcılara dağıtıldı.

Şeref Kaçmaz: Hepimizin ortak derdi Beykoz’da yaşamaktır

Toplantını açılış konuşmasını Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz gerçekleştirdi. Kaçmaz konuşmasında şunları dile getirdi; “Kıymetli STK Başkanları ve muhtarlarımız, hepiniz seçilmiş insanlarsınız. Her biriniz bulunduğunuz mahalle ve dernekte en yüksek oyu alarak seçildiniz. Bu seçimlerin ayrı bir özelliği daha var. Bizler belli bir siyasi görüşe sahip kişilerin oyları ile geliyoruz ama sizler tüm siyasi parti temsilcilerinin oyları ile seçiliyorsunuz. Hepimizin ortak özelliğimiz Beykozlu olmamızdır. Önümüzdeki günlerde Beykoz’da hayatına devam edebilecek midir, ortak derdimiz budur. Hepimizin ortak derdi Beykozlu olmak, Beykoz’da yaşamaktır. Beykoz Belediyesi vergi topluyor, gelirler topluyor ve harcamalar yapıyor. Bu toplanan paraların nerelere harcandığının denetlenmesi gereklidir. Büyükşehir Belediye kanunu çıktıktan sonra köy tüzel kişiliklerinin iptal edilmesinden sonra mahalle muhtarları statüsü kazanmasından sonra arsa ve arazi zengini oldu.

Mülkiyet sorununu hallettik ama imar sorununu halledemedik

İlçemiz 2B kanunu dolayısıyla orman vasfını kaybeden yerlerin hazineye, oradan da kullanıcılara devri ile alakalı Belediye de kayıtlı emlak değeri üzerinden Milli Emlak’tan satın aldığı arsaları, tarlaları, bahçeleri, Milli Emlak’ın belirlediği daha yüksek fiyattan vatandaşlara sattı ve buradan gelir elde etti. Belediyenin en alt müdürlüğünden, en üst müdürlüğüne kadar çok daha dikkatli ve çok daha sık dokunarak sonucuna vardırıyor bizi. Beykoz Belediyesi’nin stratejik planlarıyla, performans planlarının bu iki programın nasıl raporlandığını anlatacağız. O zaman ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Beykoz’un en büyük problemi mülkiyet sorunuydu. Tapumuz yoktu ama şimdi tapumuzu cebimize koyduk. Köylerde sıkıntılı yerler var ama büyük oranda mülkiyet sorunu çözüldü diyebiliriz. Tapuyu cebimize koyduk ama çivi çakamıyoruz. Mülkiyet sorununu hallettik ama imar sorununu halledemedik hala…

Mühür sizde!

Beykoz ilçesini ilgilendiren 11 kanun maddesi var ve bunların birini geçseniz diğerine takılıyorsunuz. Fiziki şartlara uygun imar planlaması yapmak Beykoz’da gerçekten zor. Kanunların ön gördüğü planlar yaptığınızda da mağduriyetler yaşanacaktır. İmar kanunu çıkarken proje bazında ilan edildiğini ve 1500 metrekare net imar parseli olmayana inşaat ruhsatı verilmeyecek. Yani benim 600 metrekare yerim var, 1000 metrekare yerim var, ben tek başıma buraya imar ruhsatı alıp ta her hangi bir inşaat yapamayacağım. Bu proje alanının ve kanunun getirdiği bir zorunluluk. Değerli arkadaşlar mühür sizde! Tek tip konut projeleri hazırlarsanız 250-300 m2 olan hak sahibine de bir şart koşarsınız ve küçük arsa sahipleri inşaat yapabilirsiniz. 1500 metrekare şartını 250-300 m2’ye indirirseniz mağduriyetlerin büyük ölçüde çözüleceğini göreceksiniz.”

Abdullah Sevim; Günümüzün en tehlikeli sorunuyla karşı karşıyayız

Şeref Kaçmaz’ın konuşmasının ardından Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim, Türkiye siyasetini değerlendirdi. Sevim ise şunları söyledi; “Ahlaki yozlaşmayı, madde bağımlılığının artışını, en mütedeyyin mahallelerde bile uyuşturucu satışı ve randevu evleri aldı başını gidiyor. Günümüzün en tehlikeli sorunlarından biriyle karşı karşıyayız. Ancak bununla ilgili bir adım, istediğimiz düzeyde, atılmıyor. Çağımızın belası ahlâki yozlaşmadır. Bir an önce bu duruma dur denmesi gerekiyor. Burada mütedeyyin insanların yasadığı bir ilçemizin, müstesna bir mahallesinde uyuşturucu ve randevu evleri hızla yayılıyor. Sonuç olarak, hükümet bu tür yerlere ciddi yaptırımlar uygulamalı ve artık bu tür ahlâksızlıklar son bulmalıdır.

Herkes iktidarı kandırdı ve kandırmaya da devam ediyor

Dış politikada, geçmişten günümüze yapılan yanlışlıklar mevcut. Herkes iktidarı kandırdı ve kandırmaya da devam ediyor. Saadet Partisi olarak, her seferinde kutuplaştırıcı değil birleştirici bir dille siyaset yapılmasını dile getiriyoruz. Bu minvalde her kesimin siyasi ve Sivil Toplum Kuruluşları’yla bir araya gelmesini öneriyoruz. Bir takım zümreler bizim CHP’yle görüşmelerimizi eleştiriyor. Peki, sizler de Yenikapı ruhu adı altında CHP ve MHP’yle bir araya geldiniz. Daha sonra kandırıldık dediğiniz çözüm sürecinde HDP’yle defalarca masaya oturdunuz. Biz bu görüşmeleri hatalı bulmuyoruz, elbette ülke menfaati için, görüşülmelidir. Biz bunları siyasi bir çıkar amaçlı söylemiyoruz. Hepimiz bu milletin evlatlarıyız, dini, dili, rengi, mezhebi ne olursa olsun makul insanların konuşarak çözemeyecekleri sorun yoktur diyoruz.”

Konuşmaların ardından Saadet Partisi Beykoz İlçe Mahalli İdareler Birim Başkanı Muammer Koç tarafından belediyenin 2015-2017 yılları arasındaki çalışmalarının analizini slayt sunumu ile katılımcılara aktarıldı. Toplantı soru-cevap bölümü ile sona erdi.

Şeref Kaçmaz: Hepimizin ortak derdi Beykoz
Bizi Takip Edin