Şevket Arıkan yerel basını ağırladı

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Beykoz Belediyesi eski Başkanı Şevket Arıkan, kendisini destekleyen delegeleri ile birlikte basının karşısına çıktı.

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Beykoz Belediyesi es

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Beykoz Belediyesi eski Başkanı Şevket Arıkan, kendisini destekleyen delegeleri ile birlikte basının karşısına çıktı.

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Beykoz Belediyesi eski Başkanı Şevket Arıkan, kendisini destekleyen delegeleri ile birlikte, kahvaltılı bir toplantıda Beykoz yerel basınını ağırladı.

Kavacık’taki Habil Cafe’de gerçekleşen toplantı yaklaşık iki saat sürdü. Toplantıda basına açıklamalarda bulunan ve kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Şevket Arıkan’ın yanında, seçim çalışmalarında kendisine yardımcı olan “omuzdaşları” İsmet Öztürk, Murat Gökhan Ofluoğlu, Berrin Yaşar Başkaş, Ayla Dağlar, Sedat Başalan, Salim Akçay, Uğur İlikçi, Nesip Yıldız, Can Atacık, Şaziye Müdok, Keriman Öztürk, Mehmet Öztürk, Celal Temür, Fuat Öztürk, Osman Özgül ve Celal Yılmaz vardı.

sevketarikan.org

Toplantının başında yeni kurdukları “sevketarikan.org” sitesine değinen Arıkan, basından bu sitenin vatandaşlara duyurulması talebinde bulundu.

Şevket Arıkan: Başbakan iseniz, bu ülkede her şeyi yapabilirsiniz

Basın ile yaptıkları bu toplantının bir bilgilendirme ve “Şevket Arıkan ekibi”ni Beykoz kamuoyuna daha yakından tanıtma amacı taşıdığını ifade eden Belediye eski Başkanı, sözlerine; “CHP, konumu ve duruşu dünya kamuoyu tarafından da takdir edilen bir kurumdur. Cumhuriyet’ten de eskidir. Biz de, CHP’nin Beykoz’daki temsilcileriyiz ve demokratik süreçteki kongreden görev talep eden kadrosuyuz” şeklinde başladı.

Türkiye’de kötü şeyler yaşanmakta olduğunu ifade eden Arıkan, “ Kötü bir dönemden geçiyoruz. Başbakan iseniz, bu ülkede her şeyi yapabilirsiniz” dedi.                                          

Partilerinin gücüne inandıklarının altını çizen Şevket Arıkan, Şubat ayında yapılan Tüzük Kurultayı’nın önemine değindi ve “ CHP, yirmi yıldır hedeflenen başarıyı sağlayacak. Bu süreç, bizi iktidara taşıyacak” yorumunda bulundu.

CHP, Beykoz halkına yeterince anlatılmadığı için bu göreve talibiz

 

Arıkan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu partinin Beykoz’daki örgütü, partinin tüzüğü- programı çerçevesinde ve sosyalist- enternasyonal kararları doğrultusunda kendi yöresini çekip çevirmek, politikasını Beykoz insanına anlatmak durumundadır. Bugüne kadar bunun yeterli, olması gereken noktada anlatılmadığı kanısında olduğumuz için görev talep ediyoruz. Biz bu anlatımı basından başlayarak, Beykoz’da yaşayan her kişiye, her kuruma anlatmak ile yükümlüyüz.”

Enerjimizi bundan sonra dışa dönük harcayacağız

CHP’de parti içi demokraside yaşanan olumlu gelişmeler nedeni ile partililerin enerjilerini bundan sonra iç çatışmalardan ziyade dışa dönük faaliyetlere harcayacağını ifade eden Arıkan, “ CHP’nin her bireyi bundan sonra yerel muhalefete yönelik tüm bilgi birikimini dışa dönük harcayacaktır” dedi.

“Önce insan” felsefesi ile siyaset yaptıklarının altını çizen Şevket Arıkan,  “ CHP’nin ortak aklını” iktidar yapmak istediklerini belirterek, önce parti içinde yapılmasını gerekli gördükleri işlemleri gerçekleştireceklerini kaydetti. CHP İlçe başkan adayı, muhtarlık bölgesi yöneticilerini seçim ile belirleyeceklerini ifade etti. Parti içi atama ile hiç kimsenin hiçbir zaman bir yerlere getirilmeyeceğine vurgu yapan Arıkan, yönetimleri altında kadın kolları ile gençlik kollarının kendi bütçelerinin olacağını ve özerk olarak yönetileceklerini söyledi.

Hiç birimizin partimizin kartvizitine ihtiyacı yok

Şevket Arıkan, “Hiç birimizin partimizin kartvizitine ihtiyacı yok. Hepimiz kendi alanlarında iş güç sahibi, bilgi birikimleri olan, üniversite eğitimleri almış, meslek sahibi insanlarız. Hepimizin CHP’nin tüzüğü çerçevesinde üyelik haklarımızı kullanarak görev talebimiz vardır. Yoksa bir unvan, bir kartvizit arayışı içerisinde değiliz. Kongremiz bize bu görevi verirse, bundan sonra da aynı talebi Beykoz halkına açacağız. Diyeceğiz ki, ‘biz kartvizit için değil, görev için adayız’; görev için sokaklara çıkacağız” dedi.

Kararları bin 250 delege verecek

Kongrede seçilecek olan yönetimin önünde çok önemli siyasal bir gündem bulunduğunu  hatırlatan Arıkan, yerel seçimlerdeki adayları ön seçim uygulayarak belirleyeceklerini, Belediye Meclis üyeleri, İl Genel Meclis üyeleri ve Belediye Başkan adayının bin 250 delegenin katılacağı ön seçim ile tespit edileceğini ifade etti.

Kongreden sonra en geç üç ay içerisinde yerel seçim kampanyasını başlatmayı düşündüklerini de açıklayan Şevket Arıkan, “ Beykoz’da sokağa çıkacağız” dedi.

Belediye Meclis Grubu, aktif olabilecekleri noktanın gerisine düşmüştür

Belediye Meclisi’nde görev yapmakta olan CHP grubunu çok önemsediklerini ifade eden Arıkan, şunları söyledi: “ Meclis grubu, CHP’nin Beykoz’daki seçilmiş en önemli organıdır; Belediye’nin içinde denetim yapan arkadaşlarımızdan oluşmaktadır. Denetim görevini her türlü Meclis kararları, kamu ihaleleri, personel alımları dahil her yerde Belediye Başkanı’nı denetleyen bir organ olarak yasadan aldıkları yetkinin kullanılması yönünde donatmaya, Belediye Meclis grubuna destek olmaya ve onların denetim görevlerini en ciddi biçimde yapmasına katkı sunmaya kararlıyız. Bunu başaracağız. Geçmiş dönemde Belediye meclis gruplarımızın daha aktif olabilecekleri noktanın gerisine düştükleri somut bir olaydır. Bundan sonra daha ileri noktalara taşıyacağız.”

Emin adımlar ile bu maraton koşusunu başaracağız

Yapılacak olan yerel ve genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri düşünüldüğünde,        “ önlerinde uzun bir maraton” olduğunu ifade eden Arıkan, “4X100 bayrak yarışındaki atletlerden beklenen, bizden beklenmesin! Biz çok emin adımlar ile enerjimizi, adale gücümüzü kullanarak bu maraton koşusunu başaracağız” dedi.

Basının sorularını yanıtladı

Şevket Arıkan, konuşmasının ardından basın tarafından yöneltilen, ‘ileride Belediye Başkanı olmayı düşünüp düşünmediği’ şeklindeki bir soruya ise, “ Belediye Başkan adayı olacağım sözünü hiçbir yerde kullanmadım. O gün geldiğinde, bu konu arkadaşlarımız ile birlikte masaya konulur. Şu anda ne Belediye başkanlığı, ne de milletvekilliği ile ilgili bir talebimiz vardır. Çünkü gündemimiz bu değil. O gün geldiğinde partim bana ‘olacaksın’ derse olurum, olmayacaksın derse, olmam” yanıtını verdi.

Arıkan’ın cevaplarından bazı başlıklar:

CHP İlçe Başkan Adayı Şevket Arıkan’ın basının sorularına verdiği yanıtlardan bazı başlıklar:

“AK Parti’nin yerel iktidarı bize göre tümden sorundur. Biz, bu sorunu çözmek için geliyoruz.”

“CHP’nin Belediye Meclisi’ndeki grubunun daha etkin olması gerekirdi. Belediye Meclis üyeliği görevi bireysel davranış şeklinde bırakılmalı; hatta onlara hukuki destek sağlanmalı. Gerek 2004, gerekse 2009’daki grup daha aktif olabilirdi. Bu konuda eleştirecek somut bir eylem tespit etmiş değilim.”

“CHP’nin bugüne kadar seçim kaybetmiş olmasının en önemli sebebi, aday tespit yöntemleridir.”

Neden Şevket Arıkan?

Toplantının sonunda, Beykoz Güncel Haber olarak CHP İlçe Başkanlığı adaylığını açıklayan Şevket Arıkan’a destek vermek üzere kahvaltıya katılan “Şevket Arıkan Ekibi”ne, “Neden Şevket Arıkan?” sorusunu yönelttik.

Aldığımız cevaplar şu şekilde oldu:

Şaziye Mütok

Onun bir ideolojisi olduğuna inanıyorum; gerçek bir sosyal demokrat olduğuna inanıyorum.  Dürüstlüğüne, çalışkanlığına, deneyimine inanıyorum. Onunla Belediye’yi alacağımıza inanıyorum.

Fuat Öztürk

Sayın Başkan’a beş yıl omuzdaşlık yapmış biriyim.

Nesip Yıldız

Şevket Arıkan’ın yanında çok iyi bir ekip var. Onun devrimci bir ruhu olduğuna inanıyorum; var gücüm ile destekliyorum.

Uğur İlikçi

Şevket Bey’in ilkeli olması, üyelere yaklaşımı ve Beykoz’daki üyeleri toplayacağına inandığım için ona destek oluyorum.

Sedat Başalan

Bugünkü adaylar arasında baktığımızda Beykoz’da 5 yıl Belediye Başkanlığı görevi yapmış biri. ‘Beykoz’da demokrasiyi yaşatmak ve iktidarı yakalamak Şevket Arıkan ve bu ekip ile olacak’ diye düşünüyorum.

Ayla Dağlar

İlçe yönetiminin başarısızlığına bağladığım bir seçim kaybımız var bana göre. Şevket Bey ve arkadaşlarına destek veriyorum. Demokratik bir yapı olduğuna inanıyorum.

Berrin Yaşar Başkaş

Şevket Arıkan, sadece sözde değil, eylemde de demokrat. Düzgün bir ahlakı var. Ekibi tanıdığım ve güvendiğim için Şevket Arıkan.

Murat Ofluoğlu

Şevket Arıkan’ın demokrasiyi tümüyle özümsediğini, sosyal demokrasi ile pekiştirdiğini, birikimi, bakış açısı ve insanları peşinden sürükleyebilecek iyi bir lider olduğuna inandığım için Şevket Arıkan.

İsmet Öztürk

Şevket Bey’in devrimci, demokrat kişiliği; kadroya inanan ve önem veren, her türlü bilgiyi ve belgeyi bizimle paylaşan ve birey olarak tüm insanlara değer veren bir insan olduğunu düşündüğüm için.

Osman Özgül

Bu grupta sosyal demokrasi gördüğüm için Şevket Arıkan.

Mehmet Öztürk

Şu ana kadar çıkan beş aday içerisinde en iyisi o olduğundan dolayı.

Haber: Arzu Başlantı

Şevket Arıkan yerel basını ağırladı
Bizi Takip Edin