Sezai Karakoç Beykoz’da anıldı

Sezai Karakoç, vefatının 1’inci yıl dönümünde Beykoz’da düzenlenen “İnci Dakikaları” resim sergisi ile anıldı. Türk Edebiyatı’nın usta şairi, yazar, fikir ve gönül insanı Karakoç’un şiirlerinden esinlenilerek yapılan resimler sergide sanatseverlerle buluştu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi, Sezai Karakoç’un dizelerinden esinlenilerek tuvale yansıtılan eserlerin yer aldığı “İnci Dakikaları” resim sergisini sanatseverlerle buluşturdu. Küratörlüğünü İsmail Erdoğan’ın yaptığı Hüseyin Ünlü’nün resmettiği “İnci Dakikaları Sergisi”nin açılışı Beykoz Yaşam Merkezi’nde yapıldı.

Kavacık Yaşam Merkezi

Program, Sezai Karakoç’un hayatı, şiir dünyası, düşünce ufukları, nesillere yön veren duruş ve mücadelesini anlamak ve anlatmak amacıyla düzenlendi. Sezai Karakoç’un şiirlerinden yola çıkarak Ressam Hüseyin Ünlü tarafından yapılan ahşap üzerine yağlıboya ve tuval üzerine akrilik çalışmalarından oluşan “İnci Dakikaları Sergisi’nde toplam 24 eser sanatseverler ile buluştu.

Serdar Tuncer

SEZAİ KARAKOÇ’UN DİRİLİŞ MÜCADELESİ ANLATILDI

Şair ve Yazar Saadettin Acar ile Gazeteci-Yazar Sibel Eraslan’ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşide Karakoç’un hayatı, şiir ve düşüncesine yön veren “Diriliş” mücadelesi anlatılarak, kurucu şair olarak yaptıkları ve edebiyata getirdiği yenilikler konuşuldu. Öte yandan ise programa katılım sağlayan Serdar Tuncer sevilen şiirlerini dinleyiciler ile buluşturdu.

İnci Dakikaları Sergisi

Sergi hakkında konuşan ressam Hüseyin Ünlü, “Sezai Karakoç aslında o kadar kuvvetli bir kişilik ki. Ben Karakoç’un ismini biliyordum fakat şiirlerine hakim değildim sergi olana kadar. Küratörüm İsmail Erdoğan böyle bir projeyle gelince şiirlerine o zaman vakıf oldum. Kelimelerin kuvvetini ve gücünü o zaman fark ettim. İnsana ait duyguların ne kadar kuvvetli olabileceğini, ne kadar direnç gösterebileceğini ben Sezai Karakoç şiirlerinde gördüm. Resimlemem gereken konsept buydu. Bunları alegorilerle, film sahneleriyle, metaforlarla ve bana ait keskin geçişleri olan çizgilerle derleyip bir sentez oluşturdum” ifadelerini kullandı.

Beykoz Belediyesi İnci Dakikaları Sergisi

Serginin küratörlüğünü yapan İsmail Erdoğan, “Biz Karakoç’un fikirlerini kelimelerin dışında başka hangi yollarla ifade edebiliriz derdi üzerinden hareket ederek bu sergiye imza attık. Çünkü kelimelerin bir büyüsü var, sihri var. Görselin etkisi de bir başka. Biz üstadın fikirlerini dizelerini o görselin dünyasına aktararak dolaşımdaki etkisini arttırma adına böyle bir sergiye imza attık” dedi.

.

.

Sezai Karakoç Beykoz’da anıldı
Bizi Takip Edin