Şoför Reyhan'dan hicaz makamı

Beykoz Musiki Derneği üyesi Reyhan Dürdane Fırat, okul servisinde şoförlük yaparak ailesinin geçimini sağlıyor.

Kardeşi ve annesi ile birlikte Kanlıca?da oturan Reyhan Dürdane Fırat, 4 yıldır İstanbul trafiğinde şoförlük yapıyor. Okul…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Musiki Derneği üyesi Reyhan Dürdane Fırat, okul servisinde şoförlük yaparak ailesinin geçimini sağlıyor.

Kardeşi ve annesi ile birlikte Kanlıca?da oturan Reyhan Dürdane Fırat, 4 yıldır İstanbul trafiğinde şoförlük yapıyor. Okul döneminde 28 öğrenci taşıyan şoför Reyhan, şirketindeki 30 şoför arasındaki tek kadın olmanın zor olmadığını belirterek, “Aracımın servisini, bakımını kendim yapıyorum. Erkekler beni takdir ediyor” dedi.

Aynı zamanda Beykoz Musiki Derneği’nin üyesi de olan şoför Reyhan, müzikle ilgilendiği için öğrencilere hicaz makamında şarkılar öğrettiğini belirterek “Serviste hep birlikte şarkı söyleyip eğleniyoruz. Veliler çocuklarını gönül rahatlığıyla teslim ediyor” diye konuştu. Şoför Reyhan’ın en büyük hayali ise İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Devlet Konservatuar?ını kazanabilmek.

 

Ailesinin yükünü taşıyor

Kanlıca’da oturan 29 yaşındaki şoför Reyhan, 6 çocuklu ailenin 4 kızından biri. Henüz 13 yaşındayken Kandilli Sedat Simavi İlköğretim Okulu’nda öğrenim gördüğü sırada müzikle tanıştı. Sanat müziğine gönül veren genç kadın, 56 yıllık Beykoz Musiki Derneği’ne katıldı. Geçen 19 Mayıs’ta da Atatürk’ün en sevdiği şarkıları seslendirdi. Hayatı, felç olan babasının 2001’de ölmesiyle değişen şoför Reyhan, o günden sonra ailesinin tüm yükünü üstlendi. Trakya Üniversitesi İşletme Bölümü’nü kazandığı halde maddi imkânsızlıklar nedeniyle eğitimini yarıda kesti. Özel şirketlerde muhasebecilik deneyiminin ardından, 2007’de krediyle bir minibüs alıp öğrenci servisi olarak çalışmaya başladı.

 

En büyük hayali İTÜ?ye girmek

4 yıldır şoförlük yapan Reyhan Dürnane Fırat, “En büyük hayalim” dediği İTÜ Devlet Konservatuar’ını kazanabilmek için dershaneye kayıt yaptıracak. Şirketindeki 30 şoför arasında tek kadın olmanın zor olmadığını belirten Fırat, “Aracımın servisini, bakımını kendim yapıyorum. Erkekler beni takdir ediyor. Kardeş gibi seviyorlar. Yoldan geçen vatandaşlar da destek veriyor. 4 yıl boyunca tek bir kaza bile yapmadım” dedi. Taşıdığı öğrencilerle güzel vakit geçirdiğini ifade eden kadın şoför “Onlara hicaz makamı dahil 4 şarkı öğrettim. Serviste hep birlikte şarkı söyleyip eğleniyoruz. Veliler çocuklarını gönül rahatlığıyla teslim ediyor” dedi.

 

Şoför Reyhan'dan hicaz makamı
Bizi Takip Edin