Sosyete Pazarı'ndan Beykoz Belediyesi'ne yargı freni

Beykoz Göksu Kapalı Pazar Yeri'nde yapılan tahsisin hukuka uygun olmayacağını belirten İstanbul 8. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurdu.

Beykoz'da sadece Salı günleri hizmet veren Göksu Kapalı Pazar Yeri, Beykoz Belediyesi ve Anadolu…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Göksu Kapalı Pazar Yeri’nde yapılan tahsisin hukuka uygun olmayacağını belirten İstanbul 8. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurdu.

Beykoz’da sadece Salı günleri hizmet veren Göksu Kapalı Pazar Yeri, Beykoz Belediyesi ve Anadolu Yakası Pazarcı ve Seyyar Esnaf odası ile imzalanan protokolle  Perşembe günleri de ‘Sosyete Pazarı’ statüsünde hizmet verecekti.  Aynı yeri önce Ulus Pazarı esnafına sonra da sebze pazarcılarına tahsis eden Beykoz Belediyesi’nin kararı İstanbul 8. İdare Mahkemesince durduruldu. Ulus Pazarı Başkanı Bülent Reisoğlu ve Pazar esnafının açtığı davada; kura yöntemiyle yapılan tahsisin hukuka uygun olmayacağını belirten İstanbul 8. İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulmasına hükmetti.

Göksu Mahallesi’ndeki alanı önce Ulus Pazarı esnafına haftada bir gün Pazar kurmak için tahsis eden Beykoz Belediyesi’nin daha sonra da kura ile Anadolu Yakası Pazarcı ve Seyyar Esnaf Odası’na vermesi davalık oldu. Yaşanan bu durum karşısında yargı yoluna giderek İdare Mahkemesi’ne başvuran Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi UPEK Başkanı Bülent Reisoğlu ve Pazar esnafı, kararın iptali ve yürütmenin durdurulması yönündeki talebine ilişkin davayı kazandı. Söz konusu yerin Anadolu Yakası Pazarcı ve Seyyar Esnaf Odası’na Pazar yeri tahsis edilmesinin hukuka uyarlı olmadığını söyleyen İstanbul 8. İdare Mahkemesi, kura işleminin ve kura sonucunun uygulanmasının ileride telafisi mümkün olmayan zararlar doğuracağından yürütmenin durdurulmasına hükmetti.

İşte o kararın tüm ayrıntıları:

Sosyete Pazarı'ndan Beykoz Belediyesi'ne yargı freni
Bizi Takip Edin