Sözün tesiri sahibinin itibarı kadardır!

Merhaba sevgili okurlarım. Bir öğretmen olarak “Eğitim Şart” sözleriyle yazıma başlamak istiyorum.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merhaba sevgili okurlarım,

Bir öğretmen olarak “Eğitim Şart” sözleriyle yazıma başlamak istiyorum.

Tabi ki eğitimin şart olduğu durumda, kaliteli eğitimde şart. Eğitim öncelikle aileden başlar, okul hayatında devam eder ve hayat okuluyla (yaşadığı çevre, vakit geçirdiği ortam v.b) tamamlanır.

Eğitim denildiğinde akla sadece matematik, fizik gelmesin. Sevgi, saygı, ahlak ve dürüstlük eğitimi olmadan alınan akademik eğitimler hiçbir işe yaramaz. Yaramayınca da toplumda bir sürü hırsız, ahlaksız, sevgisiz, saygısız, tecavüzcü, kadın katili, vatan haini kişiler oluyor.

Kaliteli eğitim ve eğitimciye saygı çok önemli !!!

Öğretmenler geleceği şekillendiren en önemli insanlardır. Öğretmenliği emir komuta zincirine dönüştürmeye çalışmak, mesleğimizi itibarsızlaştırmak, bize laik görülen düşük maaşlar, atamalarda yaşanan sıkıntılar, atabilen ile sözleşmeli ve ders ücretli öğretmenler arasındaki büyük eşitsizlik, farklı düşüncesi ve görüşüne göre ezerek veya kayırarak yaşatılan adaletsizlik sadece biz öğretmenlere değil, ülkemizin geleceğine yapılan saygısızlıktır.

Eskiden öğretmenin karşısında ceket iliklenirmiş. “Bana bir harf öğretenin bin yıl kölesi olurum” denirmiş. Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Unutmayınız ki, CUMHURBAŞKANI bile öğretmenden sonra gelir. Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir. Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır” diyerek öğretmene değer verildiği dönemlerde öğretmen olanlar, şuan ki öğretmenlerden ne kadar da şanslı bir dönemde kutsal görevlerini yerine getirmişler.

Şimdi ki zamana bakıyorum da öğretmene saygı yok diyebileceğim noktadayız. Eğitim de asıl yük öğretmen maaşlarıymış. Yazık ya çok yazık !!!

Memlekette bu kadar yolsuzluk varken, bu kadar ihalelerde fesatlık varken, Saray'da bu kadar israf varken gözünüzü öğretmenlerin aldığı üç kuruş maaşlarına mı diktiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Sağlık Bakanlığı'nın bütçelerini arttırın. Bu bütçeleri arttırmak içinde saltanat bütçelerini kısın, yolsuzlukları engelleyin, yandaş müteahhitleri koruyup kollamaktan vazgeçin.

Bir insan yaşamı boyunca birçok meslek dalına hiç ihtiyaç duymayabilir. Fakat her insanın mutlaka bir öğretmene ihtiyacı vardır. Meslek sahibi olabilen herkesin oturdukları koltukta mutlaka bir öğretmenin emeği hakkı vardır.

Özetle sevgili okurlarım; ahlaklı, adaletli ve saygılı olmak lazım. Öğretmenlerimize hak ettikleri saygı ve değeri gösterilmesi dileklerimle…..

Sözün tesiri sahibinin itibarı kadardır!
Bizi Takip Edin