Sporun başkenti olan Beykoz’da bir ilk yaşandı!

Sporseverlere şehrin en güzel manzaralı parkurlarını sunan Beykoz, Dünyanın ilk kıtalararası triatlon yarışı olan “Oral B İstanbul Boğaziçi Triatlonu”na ev sahipliği yaptı.
  • 12.09.2021 00:00:00

Sporseverlere şehrin en güzel manzaralı parkurlarını sunan Beykoz, Dünyanın ilk kıtalararası triatlon yarışı olan “Oral B İstanbul Boğaziçi Triatlonu”na ev sahipliği yaptı. 

galeri issporun baskenti olan beykoz da bir ilk yasandi 8580

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Beykoz Belediyesi ve Türkiye Triatlon Federasyonu tarafından gerçekleştirildi.

Dünyada ilk olan kıtalararası triatlona 500 sporcu katıldı.

galeri issporun baskenti olan beykoz da bir ilk yasandi 1448

Beykoz’da gerçekleşen triatlona katılan sporcular, Kanlıca’dan denize girerek 3 kilometre yüzdükten sonra Küçüksu’dan çıkış yaparak alanda hazır bekleyen bisikletlerini aldılar ve trafiğe kapalı olan güzergâhta kıyasıya pedal çevirdi. 

2 tur pedal çeviren bisikletçiler daha sonra koşu yarışmasına geçti.

galeri issporun baskenti olan beykoz da bir ilk yasandi 7474

Beykoz’un ev sahipliği yaptığı dünyanın ilk kıtalararası triatlon yarışının startı, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Sağlam, İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu ve Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya tarafından verildi.

Federasyon Başkanı Bayram Yalçınkaya, töreninde yaptığı konuşmada, “Bu organizasyon için çok uğraştık ve başardık. İzlerken duygulandık. Hayalimize ortak olanlara teşekkür ediyorum. Seneye daha iyisini yapacağız.” dedi.

galeri issporun baskenti olan beykoz da bir ilk yasandi 6347

ÜÇ KİLOMETRE YÜZDÜLER

Sporcular, Kanlıcadan denize girerek kıyasıya rekabet içerisinde yüzdü. 3 kilometre yüzen sporcular Küçüksu’dan çıkarak bisikletlerini aldılar; trafiğe kapalı olan yollarda pedal çevirerek yine trafiğe kapatılmış olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden, Avrupa Yakası’na geçerek geri döndüler. 

Başlangıç noktasına gelen bisikletçiler, bisikletlerini bırakarak Küçüksu, Çiftlik Caddesi arasında 3 tur koşarak ter döktüler.

galeri issporun baskenti olan beykoz da bir ilk yasandi 2404

“İKİNCİ KÖPRÜ AMBİYANSI HARİKAYDI”

Triatlon yarışmasında ter döken sporcu Gökhan Özkorkmaz, “Dünyada ilk defa kıtalar arası bir triatlon yapıldı. Kıtalar arası yüzme yarışı yapılıyor her sene, biliyorsunuz. Boğaziçi yüzme yapılıyor. Bu ilk defa yapıldı. Standartta normalde Bin 500 yüzmemiz gerek olimpikte. Ama akıntı olduğu için yaklaşık 3 bin yakın yüzüldü. 40 kilometre ikinci köprüde iki kere tur attık. Çok güzel yani ikinci köprüyü kapatmak o ambiyans harikaydı. Koşu da, Kanlıca tarafına doğru 10 kilometre koştuk. Dediğim gibi dünyada ilk defa kıtalar arası bir triatlon yapılıyor harika. Her sene olacak. Triatlon Federasyon Başkanı’mıza Bayram Yalçınkaya’ya İstanbul Spor İl Müdürü’ne, Beykoz Belediyesi Murat Bey’e özellikle teşekkür ederim.” dedi.

“BOĞAZDAN GEÇMEK ÇOK GÜZELDİ”

Bir diğer sporcu Ahmet Küçükaşçı da, “Sabah 06.40 gibi yarış başladı. Kanlıca İskelesi’nden suya atladık. Küçüksu iskelesinde çıktık. Boğaz’da su o kadar çok soğuk değildi yani. Gayet iyiydi. Ondan sonra 40 kilometrelik bir bisiklet başladı. İkinci köprü, FSM’den geçtik. İki tur attık. Gayet güzeldi boğazdan geçmek de çok güzeldi. Umarım devamı gelir. Daha sonra yine Küçüksu İskelesi’nde bisikletleri bıraktıktan sonra 10 kilometrelik bir koşu etabımız vardı. Koşu etabı çok iyi, çok hafif in-çıklar vardı ama yol kendini götürüyordu. İstanbul’a yakıştı diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

galeri issporun baskenti olan beykoz da bir ilk yasandi 8629

DERECEYE GİRENLER BELLİ OLDU

İstanbul Oral B Boğaziçi Triatlonu’nda elit erkekler birincisi, Yüz Bin Koş Spor Kulübü’nden Gültıgın Er olurken, elit kadınlar kategorisi birincisi Göztepe Spor Kulübü’nden İpek Öztosun oldu.

Dereceye giren sporculara ödüllerini, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Sağlam, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu ve Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya verdi.

İlgili Haberler