Şükrü Genç'ten CHP Beykoz örgütüne iktidar dersleri

CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün kongre sonrası ilk örgüt toplantısını gerçekleştirdi.

CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün kongre sonrası ilk örgüt toplantısını gerçekleştirdi. ‘Seçime yönelik çalışma ve örgütün görüş ve…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün kongre sonrası ilk örgüt toplantısını gerçekleştirdi.

CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün kongre sonrası ilk örgüt toplantısını gerçekleştirdi. ‘Seçime yönelik çalışma ve örgütün görüş ve düşüncesini alma’ konulu örgüt toplantısının konuğu ise Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç oldu.

Kavacık’ta bulunan ilçe binasında gerçekleşen örgüt toplantısına Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün başta olmak üzere kadın ve gençlik kolları yöneticileri ile örgüt üyeleri yoğun katılım sağladı. Toplantının başında Afrin’de şehit düşen kahraman Mehmetçiklerimiz ve vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.

Aydın Düzgün: Başkan yardımcılarını alıp Sarıyer’e götürsün

Toplantının açılış konuşmasını CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün yaptı. Düzgün kısa konuşmasında “Hemen karşımızda boğazın öte tarafında Sarıyer var Beykoz gibi. Beykoz Belediye Başkanı dün gerçekleşen 2017 faaliyet toplantısında dedi ki ‘burada hiç kimse birşey beğenmiyor birde Sarıyer’e gidin bizden daha mı görün’ dedi. Kendisi daha sonra toplantıdan ayrılıp gitti. Toplantıda cevaben başkan yardımcılarını alıp bir Sarıyer’e götürSün gezdirsin neler yapıldığını görsünler dedim.” diyerek konu hakkında daha fazla konuşmayacağını basına kapalı bölümde düşüncelerini aktaracağını ifade etti.

Şükrü Genç: İstanbul’a karşı bir sorumluluğumuz var

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise Beykoz ve Sarıyer arasındaki benzerliklere değinefrek başladığı konuşmasında şunları söyledi; Sarıyer ve Beykoz birbiri ile çok benzeşiyor. Bu benzeşmeyi sadece coğrafi olarak değil sosyolojik boyutu ile de iyi değerlendirmek lazım. 3. Köprü’nün yapılma tartışmalarının başladığı dönemde televizyonda ben yeşil alanların bozulmamasını anlatırken dönemin Belediye Başkanı Muharrem Ergül o kadar çok ormanımız var ki yüzde 20’si gitse ne olacak demişti. İşte bu anlayış üzerine şunu söylemek istiyorum. Bizim Beykoz ve Sarıyer olarak İstanbul’a karşı bir sorumluluğumuz var. İstanbul’u biz bekliyoruz, biz besliyoruz. Neyle besliyoruz temiz havayla, poyrazla besliyoruz. İşte yıllardır bunu anlatamıyoruz. İstanbul plansız bir çalışma ile yönetildiği için şuanda koca koca binalar yapılıyor.

Sariyer’de muhalefeti de işin içine katıyoruz

Plan yapmanın bir tekniği, teknik konuların haricinde olayın birde sosyolojik boyutu vardır. Plan sokaktaki insanlarla beraber yapılır. Biz Sarıyer’de yapacağımız her şeyi halkımız ile birlikte planlıyoruz. Sarıyer’de AK Parti muhalefette. Biz muhalefeti de işin içine katarak gerektiğinde toplumsal baskı kurularak mecliste Ayazağa planlarına evet demelerini sağladık.

Beykoz için bir eylem planı hazırlayacağız

Beykoz’da da Sarıyer gibi gecekondu mahalleleri var ve çözümü yok. Ana sıkıntı işine gelinen, yaşamın çok yoğun olduğu alanlar yeşil alan olmuş, diğer alanları ise farklı şekilde adlandırmışlar. Sokak ile iktidarın birlikte çalışma gerekliliği yerine getirilmediği için bu yanlışlıklar yapılmış. Beykoz’da mutlaka iktidar olmak zorundayız. Zamanı geldiğinde sizlerle birlikte bölgenin durumunu konuşarak bir eylem planı hazırlayacağız.  Yol haritasını belirlerken sadece CHP’lilerin önerisini değil sokaktaki her insanın da önerisini almalıyız. Bir işin sürdürülebilir olması için birinci kriter katılımcılıktır. Esas toplantıları sokakta halk ile birlikte yapmak zorundayız. AK Parti iktidarının sürekli olmadığını hepimiz biliyoruz, onlarda biliyor. Biz yapılan yanlışları tespit edip kavga etmeden neler yapmamız gerektiğini belirlememiz gerekir.

Mahallelerde dernek ve kooparatif kurulmalı

Düne kadar göze batmayan gecekondu mahalleleri rant alanına dönüşünce herkesin gözü buralarda olmaya başladı.  Mahallelerde dernek ve kooparatif kurulması yönünde çok ciddi telkinlerimiz oldu. Mesala Sarıyer’de derneği olmayan, kooperatifi olmayan mahalle yok ve inanılmaz örgütlenme içindeler. Akademisyenler eşliğinde çok önemli toplantılar yaparak hem hukuki, hem de teknik anlamda bilgileniyorlar. Kentsel dönüşümün olacağı sorunlu mahallelerde bu oluşumda işin içinde olmalı. Mülkiyet sorununun çözülmesindeki temel dayanak budur.

Beykozlu olmanın anlamını kavratmak zorundayız

Beykoz’un özel koşullarını, sorunlarını öğrenmek için toplumun herkesimden insanların katılımıyla bir çalışma yapılması lazım. Artık slogancılığı bırakmalıyız. O anda insanları motive etmek için güzel şeyler söylersiniz ama alt yapınız yoksa ortada kalırsınız. Bizim Beykoz’da yaşayan insanlara Beykozlu olmanın anlamını mutlaka kavratmak zorundayız.

Toplantı CHP örgütüne maddi manevi destek veren isimlere plaket verilmesinin ardından basına kapalı şekliyle devam etti.  

Şükrü Genç'ten CHP Beykoz örgütüne iktidar dersleri
Bizi Takip Edin