Süleyman Çalık sordu Aydın Düzgün cevapladı

CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarı Süleyman Çalık’ın sorularını cevapladı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarı Süleyman Çalık’ın sorularını cevapladı. Beykoz gündemine dair önemli açıklamalar yapan Düzgün, Riva Deresi ile ilgili geçmişe bakmadan el ele, kol kola sorunun çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi. 

Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarı Süleyman Çalık, Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün ile röportaj gerçekleştirdi. Kavacık’daki ilçe binasında sosyal mesafe kuralına uygun gerçekleştirilen röportajda Aydın Düzgün sert açıklamalar yaptı.

Koronavirüs gündemiyle başlayan röportajda CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün Süleyman Çalık’a çeşitli konularda açıklamalar yaptı.

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAMAMIZ LAZIM 

Güzel ülkemizin güzel insanları koronavirüs mikrobunu yendi. En azından normalleşme sürecine gireceğimiz bu günlerde öyle düşünüyoruz. Tabi etkisini zaman içerisinde zaten göreceğiz. Nihayetinde son kararı uzmanlar, bilim kurulu üyeleri verecek. Onların ağzından da ‘salgın bitti’ sözünü en kısa zamanda duyarız diye umut ediyoruz. Ama o güne kadar tedbiri elden bırakmamamız lazım. Pandemi sürecinin başından bugüne kadar başta sağlıkçılarımız olmak üzere bilim kurulu ve ilgili kurumların yapmış olduğu çalışmalar takdire şayandır.

SALGINLA ALAKALI DOĞRU İŞLER YAPILDI

Salgın sürecinde İstanbul Büyükşehir Belediyemizin yardım toplama çalışması keşke engellenmeseydi. Ayrıca İBB’nin yapmış olduğu olağanüstü meclis toplantısında gelen tüm sosyal yardım taleplerinin yerine getirilmesi istendi. Fakat AK Parti grubu taleplerin tek tek incelenmesini isteyerek bunu reddetti. Tabiki kontrol önemli ama salgın sürecinde zamanla yarışıyorsunuz ve istenilen yardımı anında ulaştırmanız gerekiyor. 1 milyona yakın istek var şimdi hepsini tek tek incelemeye kalksan buna ne personel yeter ne zaman. O yüzden AK Parti’nin bu itirazını hiç doğru bulmuyorum. Talep eden herkes yardım almalıydı.. Ama her şeye rağmen ülkemizde salgınla alakalı doğru işler yapıldığına inanıyorum.

ESNAFIN DURUMU HİÇ İYİ DEĞİL 

Koronavirüs’den daha tehlikeli bir konu var ülkemizde o da ekonomi. Bugün ülke insanımızın birçoğu çok zor durumda. Geçtiğimiz dönemlerde de yardımlar yapılıyordu ama bu dönem ki kadar olmamıştı. Talepler hiç bitmiyor. Bu talepler sadece bize değil tüm siyasi partilere ve belediyeye de geliyor. Özellikle küçük esnafımızın dükkanı kapalı. Kira derdi, personel maaşı derken durumu hiç iyi değil. Bu konuda ciddi çalışma yapılması lazım.

BEYKOZ’DA 8 BİN GIDA KOLİSİ DAĞITILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyemiz, muhtarlarımız üzerinden Beykoz’da yaklaşık 2 bin 500 civarı kumanya dağıttı. İlçe Örgütü olarak kendi olanaklarımızla 1500 kumanya dağıtımı gerçekleştirdik. İl Başkanlığımız ve diğer hayırseverlerin de katkılarıyla bu dönem Beykoz genelinde toplamda 8 bin civarı gıda kolisi ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmış oldu.

ASKIDA FATURA KAMPANYASINA DESTEK OLAMADIK

CHP Beykoz İlçe Örgütü olarak açıkçası İBB’nin askıda fatura kampanyasına destek amaçlı özel bir çalışmamız olmadı. Belediye kendi işini yapıyor biz kendi işimizi yapıyoruz. Askıda fatura kampanyasının gerçeği yansıtıp yansıtmadığı konusunda Beykoz’da benim şahit olduğum faturası ödenmiş iki kişi var. Sistem gereği kime nasıl ödeme yapılacağı bilinmiyor.

CHP BEYKOZ OLARAK 50 BİN FİDE DAĞITTIK 

Tarımın Beykoz’da biran önce canlandırılması lazım. İBB, 1 milyona yakın fide dağıttı. Bu sayede Beykoz’da ekilen alan sayısı arttı. İSKİ’de tarım alanlarının sulanması ile ilgili çalışmalara başladı. Yakında bu konuda açıklamalar yapılacak. CHP Beykoz olarak bizlerde 50 bin fide aldık ve mahalle başkanlarımız aracılığıyla vatandaşlarımıza dağıttık. Çok güzel geri dönüşler aldık. Ufacık da olsa bir katkımızın olması bizler mutlu etti.

İNANÇLAR KONUSUNDA TAVRIMIZ ÇOK NETTİR 

İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi Gülay Demirel’in sosyal medyada yapmış olduğu paylaşımla ilgili de konuşan Aydın Düzgün, “CHP Genel Başkanımız yapmış olduğu açıklamayla bu konudaki tavrını çok net ortaya koydu. Eski İl Başkan Yardımcısı kardeşimiz de tutuklanmıştı biliyorsunuz 3-5 gün sonra bıraktılar çünkü doğru değildi. CHP’nin inançlar ve etnik kimlik konusunda tavrı çok nettir. Aslında bunu yapan AK Parti’nin kendisidir. İnsanları ayrıştırıp buradan nemalanmak istiyor. Meclis Üyemiz bu paylaşımı 23 Nisan’da yapmış. Zaten orada da görünüyor İzmir Marşı çalınıyor. Camilerimizde dombra da dinledik, onu da dinledik bunu da dinledik. Biz bunların hepsine karşıyız. Camilerimizden Ezan hariç hiçbir sesin çıkmasını asla kabul etmeyiz. Bu konuda bizim tartışılma konusu bile olamaz. “

EKREM BAŞKAN BEYKOZ’A GÜZEL MÜJDELER VERECEK 

Ekrem İmamoğlu’nun bir senelik çalışmalarını değerlendiren Düzgün, “Ekrem Başkan kişilik olarak asla yorulmayan, çalışkan ve hedeflerine ulaşan bir insan. Bütün engellemelere rağmen iş üretmeye çalışıyor ama işler ağır ilerliyor. Ekrem Başkan yakın zamanda Beykozumuza da güzel müjdeler verecek. CHP Beykoz İlçe Örgütü olarak öncelikli İBB’nin kreş konusunda adım atmasını bekliyoruz. Beykoz’un ciddi anlamda buna ihtiyacı var. Kadınlarımızın daha sosyal ve özgür hareket etmesi lazım.” İfadelerinin kullanarak şunları söyledi.  

İMAR KONUSUNDA İBB GEREKEN DESTEĞİ VERECEKTİR

İmar konusunun bir an önce çözüme kavuşması İBB’den diğer talebimiz. Beykoz’un imar çalışmaları konusunda İBB’nin her konuda destek vereceğini ve sorun çıkarmayacağını düşünüyorum. İki tarafta iyi niyetle çalışıyor. Beykoz’un lehine olan her konuda İBB gereken desteği verecektir. Mülkiyet sorununun gelecek nesillere aktarılmadan bu dönem artık bitmesi gerekiyor.

CHP BEYKOZ’U HALİT KILIÇ TEMSİL EDİYOR!

Beykoz Belediyesi, imar çalışmalarıyla ilgili belediye meclis imar komisyonu üyelerinin haricinde siyasi partilerden de birer temsilci aldı. Belediyenin bu şeffaf yaklaşımı gayet iyi. Biz de CHP Beykoz İlçe Örgütünü temsilen eski meclis üyemiz Halit Kılıç’ı görevlendirdik. Neden onu verdik çünkü kendisi mimar ve bu konularda tecrübeli bir isim. 

BEYKOZ BİSİKLET KULLANIMINA UYGUN DEĞİL

Murat Aydın’ın bir yıllık performansını da değerlendiren Aydın Düzgün, “Bisikletlerle arası iyi. Bol bol bisiklete biniyor. Gerçi salgın dolayısıyla bu ara pek binemiyor ama aslında tam zamanı. Biz de bisikletle büyümüş biriyiz ama Beykoz coğrafya olarak buna uygun bir ilçe değil. Sayın Başkan belediyeden çıkıp Harmantepe’ye bir tırmansın bakalım. Gümüşsuyu, Şahinkaya tepelerine bir çıksın bakalım. Yurtdışında bisiklet için özel yollar yapılıyor ama biz de yolun ortasına bisiklet resmi koyuluyor. Kamyon, otobüs geliyor Allah muhafaza hangi anne çocuğunu bu şekilde bırakır. Beykoz mevcut yapısıyla, yollarıyla ve ulaşım sistemiyle bisiklete kullanımına uygun değil.”

BEYKOZLUYA GÜVENİLMİYOR

Belediye Başkanı Murat Aydın’ın yapmış olduğu atamalara değinen Aydın Düzgün, “Murat Başkanın kendisine oy veren vatandaşlarla da konuşuyorum. Maalesef herkes bu durumdan oldukça rahatsız. Başkanın Beykozluya pek fazla güvendiğini zannetmiyorum. Eğer öyle olsaydı bütün kadrolarını dışarıdan getirmezdi. Beykoz’da ya da AK Parti teşkilatlarında adam mı yok. Bir tane Manolya Demirören var o da köşkte oturuyor. Bir de yetkisiz Başkan Yardımcısı Fatih Sağlam var. Yani bunlar da laf olsun torba dolsun diye yapılmış atamalar.

HANEFİ DİLMAÇ’I ELEŞTİRİYORUM!

Bu konuda en çok AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç’ı eleştiriyorum. Kendisi meclis üyeliği ve başkan yardımcılığı yaptı. Hiç anlaşamadığı Yücel Çelikbilek ile bile çalıştı. İyi ya da kötü o dönem meclis üyelerinden başkan yardımcıları vardı, hepsi Beykoz’un evladıydı. Senelerce Beykoz’u yönettiler. Murat Başkan seçim öncesi dışarıdan bir kaç kişi hariç kimseyi getirmeyeceğim demişti. Ama asıl Beykoz’dan kimseyi almayacağım demiş siz yanlış anlamışsınız.

BU SÜRECİ ÇOK KÖTÜ YÖNETİYOR!

Eyy Hanefi Dilmaç… Sen doğma büyüme Beykozlusun. Belediyede şu şu adam görev yapsın diyemiyor musun kardeşim? Diyemiyorsan niye orda oturuyorsun. Hanefi Dilmaç bu süreci çok kötü yönetiyor. Başkan Yardımcıları, müdür veya diğer atamalarda İlçe Başkanı olarak Hanefi Dilmaç’ın sıfır rolü var. Ya da Murat Aydın, Hanefi Dilmaç’ı ciddiye almıyor, yok sayıyor. Eğer Hanefi Başkanın tüm bu yapılan atamalardan haberi varsa ben ondan özür dilerim.  Beykoz’u bilmeyen, tanımayan insanlarla Beykoz’u nasıl yöneteceksiniz. Çukurçayır’da, Bombalıdere’de vatandaş ne düşünüyor bilmeyen birinden ne beklenir.

DIŞARIDAN GELENLER BEYKOZ’DA SALTANAT KURDU! 

İBB’nin fide dağıtacağını duyunca belediye çiftçilerle alım garantisi anlaşması yaptı. Fidesini, gübresini, suyunu vermedikten sonra çiftçiden neyi alacaksın. Köylü zaten üretim yapamadığı için sıkıntıda, üretebilse zaten kendisi satacak. 500 milyonluk bütçe sağa sola çarçur edileceğine vatandaş için harcansaydı. Paranın nereye gittiği de belli değil. Konser verdik 2 milyon, belgesel çektik 2 milyon diyorlar. Bunları konuşunca da hopluyorlar. Allah için Beykoz’a ne yaptınız söyleyin. Sayın Başkan dışarıdan getirdiği kişilerle birlikte Beykoz’da güzel bir saltanat kurdu. Belediye önü baktığımız zaman daha güzel gözüksün diye bilmem kaç milyonda oraya harcanarak sahil düzenlemesi yapılıyor. Git Tokatköy’e yap, Yenimahalle’ye yap. Şimdi bunun sırası mıydı oraları söküp yeniden yapmanın? Anlaşılan Başkan Zeytinburnu’nun kokularından bıktı Beykoz’a tatile geldi. Bir kaç sene dinlenip gidecek demek ki.

RİVA’NIN DOĞAL GÜZELLİĞİ KORUNSUN 

Riva, 2010 ve 2012 yıllarında büyük sel felaketleri yaşadı. DSİ ve İBB’nin buraların çözüme kavuşturulması için o dönem Başbakanlık genelgesi yayınlandı. Fakat daha sonra bi tutturdular Kanal Riva Projesi. Maliyeti 700 milyon. Halit Kılıç tarafından geçen sene bu projeye dava açıldı. Riva’nın doğal güzelliğinin korunması lazım. Burası çok özel ve korunması gereken bir yer. Sen burayı kafana göre yapılaştıramazsın.  Proje Mimarlar Odası’ndan, Çevre Şehircilik Mühendisleri odasından görüş alınarak uygulanmalıdır.

EKREM BAŞKAN RİVA DERESİ’NDE İNCELEME YAPACAK

Ekrem Başkan en kısa zamanda Beykoz’a gelecek ve Riva Deresi’nde incelemelerde bulunacak. Kısa vadede 10-12 köyde paket arıtma tesisi yok. Bunların acil olarak yapılması lazım. Fakat İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu Esenler’de cami satıp borcunu ödüyorken, insanların devasa sorunlarının çözümü için istenen borçlanma yetkisi İBB’ye verilmiyor. Bu sebeple İSKİ projeleri durduruldu sadece mevcut projeler devam ettiriliyor. 18 yıldır göz göre göre Riva Deresi ölüme terk ediliyor. Şimdi göreve yeni başlayan başkana bu yapılan haksızlıktır. Ekrem Başkan Beykoz’a geldiğinde zaten İSKİ gündemli ortak çalışmalar yapalım dedi. Bu sebeple geçmişe bakmadan bundan sonra el ele, kol kola verip bu işin çözüme kavuşturulması lazım.

CEZA AK PARTİ DÖNEMİNDE KESİLMİŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İSKİ Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne ceza kesildiği söyleniyor. Bu ceza 2019 Mayıs ayında yani AK Parti döneminde kesilmiş fakat yürürlüğe koyulmuyor. Ama ne hikmetse bir yıl sonra yürürlüğe konuluyor.

TOKİ’YE VERİLMESİ KOCAMAN BİR BELİRSİZLİK

Daha önce Kiptaş tarafından hayata geçirilecek olan Beykoz Tokatköy Şehri Sitare projesi iptal edildi. Proje şuan TOKİ üzerinden yürütülüyor. Burada yaşayan vatandaşlarımız umarız mağdur olmaz. Projenin KİPTAŞ’tan alınıp TOKİ’ye verilmesi kocaman bir belirsizlik oluşturdu. Belediye Başkanı halkın yanında mı olacak bunu zaman gösterecek. TOKİ’nin olduğu yerde belediye ne kadar müdahil olabilir zaman içinde bakacağız.

Powered by Froala Editor

Süleyman Çalık sordu Aydın Düzgün cevapladı
Bizi Takip Edin