Sümerbank’ın 90 yıllık hafızası Beykoz Kundura’da

Beykoz Kundura’nın arşiv ve araştırma merkezi Kundura Hafıza tarafından Sümerbank’ın 90. yılına özel hazırlanan panel serisi Hafıza Konuşmaları, 23 Mart’ta tarih tutkunlarını buluşturacak. 

Sümerbank’ın 90 yıllık hafızası Beykoz Kundura’da
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma’nın Sümerbank’ın 90. yılına özel hazırladığı panel serisi Hafıza Konuşmaları, ikinci bölümüyle 23 Mart Cumartesi günü Beykoz Kundura’da.

Türkiye’nin önemli endüstri mirası yapılarından Beykoz Kundura’nın çatısı altında 2015’te kurulan Kundura Hafıza’nın geçen yıl başlattığı ve Cumhuriyet’in 100. yıldönümü kutlamalarına da eşlik eden seri bu kez, “Sosyal Hayat”, “Kadın Emeği” ve “İktisat” başlıklarında gerçekleşecek ve alanında uzman isimleri ağırlayacak.

Sümerbank’ın 90 yıllık hafızası Beykoz Kundura’da

“HER ŞEYİ DAHA İYİ BAŞARACAĞIZ”

1933 yılında kurulan ve Cumhuriyet tarihinin önemli simgelerinden birine dönüşen Sümerbank’ın mottolarından “Her Şeyi Daha İyi Başaracağız” sloganıyla yola çıkan panel serisi, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yürütülen kurumsallaşma ve fabrikalaşma faaliyetlerine odaklanıyor.

Üç farklı oturumda gerçekleşecek Hafıza Konuşmaları, 10:30-19:30 saatleri arasında tarih meraklılarını Beykoz Kundura’da buluşturacak.

Sümerbank’ın 90 yıllık hafızası Beykoz Kundura’da

SÜMERBANK’TA SOSYAL HAYAT, KADIN VE İKTİSAR

Program, saat 11:30’da Kundura Sinema’da devam edecek ve S. Buse Yıldırım’ın Kundura Hafıza adına yapacağı Açılış Konuşması ile oturumlar başlayacak.

Prof. Dr. Arzu Öztürkmen’in moderatörlüğünde gerçekleşecek “Sosyal Hayat” başlıklı oturumun konuşmacıları, Doç. Dr. Gül Köksal, Prof. Dr. Serkan Tuna ve Dr. Tuba Demirci olacak ve Sümerbank’ın sosyal politikalardaki misyonu ve işçilerin yanı sıra Beykoz bölgesinin sosyal yaşamındaki yerini konuşacaklar.

Sümerbank’ın 90 yıllık hafızası Beykoz Kundura’da

Dr. Asena Günal’ın moderatörlüğünü yapacağı “Kadın Emeği” başlıklı oturumda ise, Dr. Yaşar Tolga Cora, Prof. Dr. Gülhan Balsoy ve Dr. Pınar Karababa konuşmacı olacak ve Osmanlı İmparatorluğu’nun son zamanları ve erken Cumhuriyet döneminde çalışma yaşamında kadınların görünürlüğü konuşulacak.

Programın son oturumu “İktisat” konulu olacak ve Prof. Dr. Hakan Yılmaz’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek. Prof. Dr. İlhan Tekeli, Prof. Dr. Aslıhan Aykaç ve Doç. Dr. Yusuf Doğan Çetinkaya’nın konuşmacısı olacağı oturum, Türkiye’nin iktisat politikaları içinde Sümerbank’ın ve Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası’nın yeri tartışmaya açılacak.

Sümerbank’ın 90 yıllık hafızası Beykoz Kundura’da

“KUNDURA’NIN HAFIZASI” SERGİ TURU DA VAR

Aynı gün ayrıca saat 10:30’da, Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma’nın düzenlediği “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” adlı sergi, arşiv sorumlusu eşliğinde gezilebilecek.

İlki geçen yıl 28 Ekim’de gerçekleşen ve Cumhuriyet’in 100. yıldönümü kutlamalarına da eşlik eden Hafıza Konuşmaları, erken Cumhuriyet dönemi iktisadi çalışmaları, devlet kurumları ve fabrikaları, emek tarihi, yerli üretim çalışmaları gibi konuları, alanında uzman isimlerle tartışmaya açmak ve 90 yıllık hafızayı bugünden okumak amacıyla başlatıldı.

Sınırlı sayıda katılıma açık olacak etkinlik için rezervasyonunuzu beykozkundura.com adresinden ücretsiz yaptırabilirsiniz.

Beykoz Kundura’nın hafızası Beykoz Kundura’nın tarihiyle dinamik bir ilişki kurabilmek ve bu miras alanının kültürel ve sosyal hayatını yeniden zenginleştirmek amacıyla çalışmalar yürüten Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma’nın yolculuğu 2015’te sözlü tarih çalışmalarıyla başladı.

2021 yılında dernek statüsü aldı ve aynı yıl ilk çalışması “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” adlı kalıcı sergi oldu. 2022’de başlattığı sanatçı programı Vardiya ile sanatçılara arşivini açan Kundura Hafıza, Fabrika’dan ilhamla yarattığı çocuk atölyeleriyle de gelecek nesle tarih bilincini kazandırmaya devam ediyor.

Bu kültür mirasının korunmasına yönelik, farklı disiplin ve yöntemleri kullanarak yaratıcı alanlar geliştiren Kundura Hafıza, sanatçı ve araştırmacılara yönelik programlar düzenlemeye ve 200’e yakın söyleşi, 1000’den fazla fotoğraf ve yüzlerce belge, ambalaj kâğıdı, gazete kupüründen oluşan arşivini de güncelleyerek geliştirmeye devam ediyor.

Ayrıntılı bilgi için: beykozkundura.com

Sümerbank’ın 90 yıllık hafızası Beykoz Kundura’da

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin