Tam kapanmada Beykoz’da semt pazarı kurulacak mı? İşte detaylar…

Tam kapanma süreci devam ederken vatandaşlar bayram öncesi semt pazarların açık olup olmayacağı konusunu da merak ediyor. İki gün kurulacak semt pazarlarında kurallar neler? Hangi tarihler arası kurulacak?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tam kapanma süreci devam ederken vatandaşlar bayram öncesi semt pazarların açık olup olmayacağı konusunu da merak ediyor. İki gün kurulacak semt pazarlarında kurallar neler? Hangi tarihler arası kurulacak? 

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine 'Pazar Yerleri' konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 arasında yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Beykoz’da da, tam kapanma döneminde 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında semt pazarları kurulacak.

BEYKOZ’DA SEMT PAZARİ İKİ GÜN AÇILACAK 

Korona virüs (Covid-19) salgınına karşı önlem amacıyla hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağından dolayı Yalıköy’de kurulan Beykoz Pazar yeri Cumartesi yerine Perşembe gününe alınmıştı.

Tam kapanma gelmesi ile birlikte ise Beykoz halkı pazarların açık olup olmayacağı merak ediyor. Kısıtlama süresince 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri, tezgâhlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılarak açık olacak.

4 YERDE SEMT PAZARI KURULACAK

İki gün kurulacak olan Beykoz Yalıköy Semt Pazarı, Paşabahçe Semt Pazarı, Kavacık Dörtyol Semt Pazarı, Çavuşbaşı Semt Pazarı’na vatandaşlar sadece yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarının alınması ve ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.

BU ÜRÜNLERİN SATIŞI YASAK 

Beykoz’da cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek. Temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta gibi ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

 Beykoz Kaymakamlığı’nın aldığı önlemler ile mevcut pazar yerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak. Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.

PAZARA GELEN VATANDAŞLAR İÇİN KURALLAR

Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyveler, tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satılacak.

Pazar yerlerinde Beykoz ekiplerince çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak.

 Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar ise ilgili meslek odası tarafından düzenlenen “Mesleki Faaliyet Belgesi” ile “Ticari Araç Görevlendirme Belgesi”ni ibraz etmek ve güzergâhla sınırlı kalmak kaydıyla cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Tam kapanmada Beykoz’da semt pazarı kurulacak mı? İşte detaylar…
Bizi Takip Edin