Tapu Kadastro Müdürlüğü Rüzgarlıbahçe halkını bilgilendirdi

Tapu Kadastro Müdürlüğü, Rüzgarlıbahçe Mahallesi'nin büyük bir bölümüne koyulan tedbir hakkında mahalle sakinlerine bilgi verdi.

Nikah salonunda gerçekleştirilen toplantıya Ak Parti İstanbul Milletvekili Özlem Piltanoğlu Türköne, Beykoz Belediye B

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tapu Kadastro Müdürlüğü, Rüzgarlıbahçe Mahallesi’nin büyük bir bölümüne koyulan tedbir hakkında mahalle sakinlerine bilgi verdi.

Nikah salonunda gerçekleştirilen toplantıya Ak Parti İstanbul Milletvekili Özlem Piltanoğlu Türköne, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcısı Yüksel Baki, Ak Parti İlçe Başkanı Adem Sefer ve Kadastro Müdürü Selahattin Elalmış katıldı. Gergin anların yaşandığı toplantı yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Toplantıda ağırlıklı olarak eski müsteşar Arif Yüksel?in Rüzgarlıbahçe Mahallesi?nin büyük bir bölümüne koyduğu tedbir nedeniye ölçüm yapılmayan alan üzerinde duruldu.

Toplantı, Kadastro Müdürü Selahattin Elalmış’ın 2B arazilerinin kısa tarihini anlatarak başladı. 1940lı yıllarda ormanların kısmen tapuya çevrildiğini kısmende tapuya çevrilmediğini söyleyen Elalmış, ” 70li yıllarda çıkan kanunlarla orman vasfını kaybeden yerler orman alanından çıkartıldı.” dedi. Bazı bölümlerin hazine adına geçildiğini bazı bölümlerin ise tabu adına geçildiğini söyleyen Elalmış, Beykoz’un genel olarak hazine adına geçirildiğini söyledi. Beykoz’un tamamında çalışma yaptıklarını söyleyen Selahattin Elalmış, çalışmalarının yarısının bittiğini de aktardı.

 

Rüzgarlıbahçe’de bulunan sorunlu bölge hakkında da bilgi veren Elalmış, “Rüzgarlıbahçe’nin yarısı ölçülü. Geri kalan bölümler davalı olduğundan dolayı orada ölçüm yapamıyoruz. O bölümün çalışması iptal olmadı. Şuan orası mahkemede olduğu için beklemede. Mahkeme kararını verip dava bittiği zaman biz o bölgede ölçüm yapacağız.” dedi.

Kadastro Müdürü Selahattin Elalmış’tan sonra kısa bir konuşma yapan Ak Partili Vekil Özlem Türköne, zor bir süreçten geçildiğini ve Beykoz’daki sorunun bugün ortaya çıkmadığını söyledi. Kadastro işlerinin tamamının idari işler olduğunu söyleyen Türköne, ” İdari işlemler yargının denetimindedir. Bu süreç bürokrasinin sürecidir. Siyasi irade henüz olaya el koymamıştır. Ölçümler tamamlansın siyasi irede yetkiyi eline alacak ve Beykoz’daki temel sorunlardan bazıları çözülecektir.” dedi. Son olarak Selahattin Elalmış’a bir soru yönelten Vekil Türköne,”Tespit çalışmalarının ardandan askıya çıkan listelerdeki hataların çözümüyle nasıl başa çıkacağız?” dedi.

Cevap veren Elalmış,” Yazım hataları işin doğasına var. Bizden kaynaklaarın yanında halkın duyarsızlığından dolayıda hatalar oldu. Vatandaşlara nüfus cüzdanlarınızı bırakın dedik. Ama çuğu kişi bırakmadı.” dedi. Tutanağın özel şirket tarafından yapıldığını söyleyen Elalmış, kendi memurlarının da tutanakları kontrol ettiğini fakat yinede gözden kaçan hatalr olduğunu söyledi. Şuanda hatalardan dolayı mağdur olanların dilekçelerinin toplandığını aktaran Elalmış, “Dilekçeleri şuan kayıt altına alamıyoruz.” dedi.

Katılımcıların Başkan Yardımcısı Yüksel Baki’ye yönelttiği “Elimiz kolumuz bağlı ne yapmamız gerekiyor?” sorusuna Baki, davanın açılmasının ordaki insanların haklarını engellemeyeceğini söyleyerek, “Hak sahibi fiili kullanıma göre belirlenir. Şuan için dilekçe vermenize gerek yok. Elinizdeki belgeleri muhfaza edin tabularınız sizin olacaktır.” dedi.

Tapu Kadastro Müdürlüğü Rüzgarlıbahçe halkını bilgilendirdi
Bizi Takip Edin