Tapular dağıtılacak fiyatlar düşecek!

30 Mart'a kadar tapuları dağıtacaklarını belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek “fiyatları da aşağıya çekeceğiz” dedi.

İstanbul'da orman vasfını kaybetmiş arazilerin (2B) en fazla bulunduğu ilçe olan Beykoz'da Türkiye'nin il

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

30 Mart’a kadar tapuları dağıtacaklarını belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek “fiyatları da aşağıya çekeceğiz” dedi.

İstanbul’da orman vasfını kaybetmiş arazilerin (2B) en fazla bulunduğu ilçe olan Beykoz’da Türkiye’nin ilk ‘özel proje alanı’ olarak belirlenen mahallelerin sayısı 9’dan 25’e çıkarıldı.

Bölgede yapıları bulunan vatandaşlara Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün incelemesi sonrasında 30 Mart’a kadar tapularını dağıtacaklarını belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “Ortaya çıkan astronomik arazi fiyatları üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptığımız başvuru sonucunda özel proje alanı 15 mahalle ve 10 da köy olmak üzere toplamda 25’e çıkarıldı. 4 mahallenin imar planları onay için bakanlıkta bulunuyor. Bunlar onaylanınca bölgedeki imar planları düzenlenecek” dedi. 

İLK DEFA TOKİ ÇEKİLDİ 

Bu mahallelerdeki yeni yapılaşmanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından daha önce TOKÎ yoluyla yapılmasına karar verildiğini belirten Çelikbilek, “Halkımız TOKÎ’den rahatsız oldu, bu kurumu istemedi. Biz kendimiz araya girerek, bize vermelerini istedik. Türkiye’de ilk defa TOKÎ bir yerden çekilip, orayı başka bir kuruma verdi. 25 mahallenin içerisinde belediye olarak bize yüzde 10 ile 15’lik konut alanı kalacağını düşünüyoruz. Bunun içerisinde biz kendi yerlerimizin projelerini geliştireceğiz” dedi. 

‘FİYATLARI AŞAĞIYA ÇEKECEĞİZ’

2B alanlarıyla ilgili özel proje alanlarında fiyatları düzenleme haklarının bulunduğunu ifade eden Çelikbilek, “Rayiç değerler üzerinden satış yapmayacağız. Bunun bedelinin tespitini biz yapacağız. Dolayısıyla vatandaşın alım gücünü dikkate alarak tespitler yapacağımız için satış kolaylaşacak. Fiyatları da aşağıya çekeceğiz” dedi. 

Milli Emlak’tan kendilerine ekimin sonuna kadar tapuların verilmeye başlanılacağını anlatan Yücel Çelikbilek, aralık ayında satış bedellerini belirleyip satışlara başlayacaklarını ifade ederek, 30 Mart’a kadar herkesin tapularını dağıtmak istediklerini kaydetti. 

BEYKOZ’UN 2B İLE İMTİHANI

2B’nin yasalaşmasının ardından Beykoz’da 25 bin 330 2B hak sahibinden yaklaşık 10 bin kişi başvuruda bulununca Beykoz Belediyesi sönük kalan başvurular için devreye girmiş ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile masaya oturmuştu. Bunun sonucunda belediye, özel proje alanı olarak’ 85 bin kişinin yaşadığı arazileri emlak değeri üzerinden kendi adına tahsis etti. ‘Özel proje alanı’ olarak belirlenen 2B arazilerinin, belediye adına tahsis işlemi bittikten sonra imar planları yapılacak. 

‘Bina yenileme harcamaları vatandaşı zorlar’ 

Beykoz’da yapılan bina yenileme hareketlerinin bölgedeki emlak değerlerini artıracağını ifade eden Çelikbilek, buna karşılık vatandaşın şimdiki alım gücüyle o emlakta oturma şansının zorlaşacağına dikkat çekti. Yücel Çelikbilek, “Yenilenen binalarda harcama kalemleri artacak, bizim insanımızın bu durumda bunları karşılamaya güçleri yetmeyebilir. Ama biz vatandaş burada oturmaz, satar gider başka yerde oturur diyerek dönüşüm yapmazsak bu güvenlik ve görünüş açısından çağa uygun olmaz. ‘Emekli maaşı alıyorum nasıl geçineceğim’ diyen var. Bunlar uygun fiyata satıp başka yerlere taşınabilirler” diye konuştu. 

Beykoz Kasrı konuk evi oluyor 

3 yıldır restorasyon ve genişletme işleri devam eden Beykoz Kasrı’nın mülkiyetinin Milli Saraylar’dan Başbakanlığa geçtiğini ifade eden Çelikbilek, burasının Başbakanlığın yabancı misafirleri için konaklama yeri olmasının düşünüldüğünü ifade etti. Çelikbilek, “TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakanımız ile temaslarımız oldu. Protokol yolu açacağız, helikopter pist alanı olacak. Konukların denizden gelme ihtimaline karşı buraların düzenlemesini yapacağız” dedi. 

KANAL RİVA BÖLGENİN TURİZM YILDIZI OLACAK 

Beykoz’daki arazi sahipleriyle birlikte geliştirmek için kolları sıvadıkları Kanal Riva Projesi’nin bölgede bir turizm projesi haline geleceğini anlatan Çelikbilek, “Amacımız Kanal istanbul gibi değil de 50 metre genişlik 5 metre derinliğiyle deniz suyunun 15 kilometre yukarı kadar çıkarıldığı bir kanal yapmak” dedi. 

8 milyon metrekarelik kent ormanı 

Orman ve Su işleri Bakanlığı tarafından Beykoz’da yapımına devam edilen 8 milyon metrekarelik Elmalı Şehir Ormanı projesinin bölgeye büyük değer katacağını anlatan Belediye Başkanı Çelikbilek, “Burada farklı mimari tarzları içeren Türkiye’nin 81 vilayetini temsil eden bölümler olacak. Dinlenme alanları, spor alanlarının yanı sıra yerel ürünlerin de satıldığı yerler olacak. Buranın 2-3 yıl içerisinde bitmesi düşünülüyor” diye konuştu. 

Ünsal Ereke / HABERTÜRK

Tapular dağıtılacak fiyatlar düşecek!
Bizi Takip Edin