Tapusuz yerler tapulandırılsın, tek isteğimiz bu!

Beykoz Çiğdem Mahallesi Muhtarı Murat Erdal, bölgesinde tapusuz alanla ilgili çıkan kentsel dönüşüm meclis kararını eleştirdi.

Beykoz Çiğdem Mahallesi Muhtarı Murat Erdal, mahallesi ile ilgili sıkıntıyı ve mağduriyeti Beykoz Güncel Haber…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Çiğdem Mahallesi Muhtarı Murat Erdal, bölgesinde tapusuz alanla ilgili çıkan kentsel dönüşüm meclis kararını eleştirdi.

Beykoz Çiğdem Mahallesi Muhtarı Murat Erdal, mahallesi ile ilgili sıkıntıyı ve mağduriyeti Beykoz Güncel Haber ile paylaştı.

Çiğdem Mahallesi 208 ada Tepeüstü Hastanesi’nin olduğu kısım, Karagöz Sırtı Caddesi ile  Dedeoğlu’na kadar olan 160 dönümlük bölgenin; 14 dönümü hisse tapulu özel mülkiyet, 59 dönümü maliye hazinesi, 51 dönümü de İBB’ye ait. Burayla ilgili en son bilindiği gibi 16.01.2015 tarihinde meclis kararıyla kentsel dönüşüm alanı ilan edildi.

Kadir Topbaş’ın bu kararı imzaladığını duyduğunu gazetemizle paylaşan Muhtar Murat Erdal, üzerinde tapusuz alan olduğu için vatandaşın ‘diken üzerinde’ olduğunu belirtti. Burada katlar haricinde bina olarak 362 hane olduğunu, bunun da ortalama 2 bin insana tekamül ettiğini ve çoğunluğunun 50-60 senedir Beykoz’da yaşayan insanlar olduğunu ifade etti.

‘Mağdur edilmeyecek’ peki neye göre, ne yapacaksın?

Tapusuz alanlarda yaşayan insanların huzursuz olduğunu ve makam sahiplerinin o bölgede yaşayan insanları yerlerinde mağdur etmeden plan yapması gerektiğini söyleyen Muhtar Murat Erdal; “Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Çiğdem Mahallesi’nde olsun, Beykoz’da olsun değişik yerlerde Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı 197 parsel var. Bununla ilgili çok güzel şeyler yaptı. Teşekkür ediyoruz ama bir avuç kadar yer, bunu da alabilir mi, alabilir. O gücü var. Bunu da alsın, vatandaşı tapulandırsın. Bir kısmını 4706’ya göre de maliye hazinesinden orada oturanlara dönüştürebilir. Bunu da yapabilir, o güç belediyede var. Bu saatten sonra biz bunu istiyoruz. Bunları yapsın, biz kentsel dönüşüme ya da yerinde dönüşüme karşı değiliz. Ama tapusuz bir alanda bu uygulamayı yaparlarsa karşıyız. Şimdi gerekli görüşmeleri yaptığımızda İBB mağdur etmez ya da biz mağdur etmeyiz mantığı ile yapılan yaklaşım var ama mağduriyetin ölçüsü yok. Neye göre, ne yapacaksın da mağdur etmeyeceksin? Bu mağdur kelimesini biraz açmak lazım. Ben sana Kartal’da ev veriyorum, seni mağdur etmiyorum demek çok şık olmaz” şeklinde konuştu.

İBB’ye itiraz dilekçemizi verdik!

Muhtar Erdal, öncelikle o bölgenin diğer yerler gibi tapulandırılmasını istediklerini belirterek; “Biz İBB Meclisi’ne itiraz dilekçemizi verdik. Sizin gazeteniz aracılığı ile de buradan bunu tekrar ediyorum: Beykoz Belediyesi’ne gittik ama çok olumlu yaklaşım sergilenmedi. Başkanımız; Beykozluya sahip çıkacağını, Beykozlunun Beykoz’da kalacağını söylüyor. Onun içinde burada bir avuç insanın mağdur edilmemesi ile ilgili öncelikle o bölgenin tapulandırılmasını istiyoruz. Sadece bu krizi benim bölgem yaşamadı, Beykoz yaşadı. Beykoz’da bu krizi yaşatmamaları lazım. Vatandaşlarımız, kendi evlerini vermemeleri konusunda kararlı. Bu olumsuzluğu, siyasi görüşle değerlendirenler var ama bu konuda bence siyasi görüş çok önemli değil. Hangi görüşte olursan ol, sıkıntıya gireceğin bir durum söz konusu” dedi.

Hep ranta kurban vermeyelim, verdirmeyelim…

Evlerinin dayanaklı olmadığını bildiklerini ve kendilerinin de zaten değişmesini istediklerini fakat burada yaşayan insanların haklarıyla birlikte burada kalabilecek projeler üretilmesini istediğini ifade eden Muhtar Erdal, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Burada yaşam standartlarına uygun yerlerin yapılması lazım. Öyle bir proje yapıyorlar ki, buradaki yaşam standartının üzerinde bir yapılaşma söz konusu. Bu şartlarda vatandaş kendi rızası ile gitmiş gibi olacak ama kendi rızası ile gitti, biz bir şey yapmadık demek çok doğru olmaz. Belediyenin 20 tane mahalle olan muhtarlıklarda Beykoz Belediyesi’ne inanılmaz araziler kaldı. Parası, mali gücü olmayan insanların bu şekilde evle ilgili sorunlarını giderebilecek en güzel projeyi bence yapabilir. Önemli olan biz burada bu insanları nasıl tutabiliriz. Bu Beykozlu ruhunu, dokusunu, maneviyatını nasıl burada tutabiliriz. Hep ranta kurban vermeyelim, verdirmeyelim. Beykozlu, Beykozlu’ya sahip çıksın. Makam sahiplerinden tek istediğimiz bu”.

Haber: Burcu Çelik

Tapusuz yerler tapulandırılsın, tek isteğimiz bu!
Bizi Takip Edin