Tarih aslında nede güzel bir derstir

Biz hep tarihten korkardık eskiden ders sıralarında, hep istenmeyen dersler arasında yer almıştı genelde..

Halbuki ne kadarda önemlidir aslında; önceleri kızardık geçmişteki liderlerimize yaptıkları hataları nedeniyle, bilmezdik arkada dönen entrikala

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Biz hep tarihten korkardık eskiden ders sıralarında, hep istenmeyen dersler arasında yer almıştı genelde..

Halbuki ne kadarda önemlidir aslında; önceleri kızardık geçmişteki liderlerimize yaptıkları hataları nedeniyle, bilmezdik arkada dönen entrikaları oluşmuş derin devlet mücadelelerini ve de bilmezdik siyasetin her şeyle karıştığı yılları; üniforma ile meclise giren ve çıkışta orduda görev yapanları ve bunun gibi nice farklı uygulamaları..

Biz eskiden keşke gazete okusaydık toplum olarak. Görseydik bugünleri o günlerden yada yorumlayabilseydik bugünlere ulaşan sonuçlarını gazetelerden..

Bugünleri anlayabilmek için geçmişi iyi bilseydik…

Türkiye yakın tarihi gizemlerle doludur, sırlarla doludur, darbelerle doludur

Bu darbelerden biri olan 12 Eylül darbesiyle Türkiye demokrasi tarihi çokta hoş olmayacak bir hata ile şekillendi.

Aradan 30 yıl geçti, Türkiye geçmişteki demokrasi hatasıyla yüzleşti bu dönem. Ve aslında görüldü ki her kesimin bu hatanın düzeltilmesi konusunda hem fikri vardı.

Referandum sürecinde bu konu çarpıtıldı çarpıtılmasına da ancak bu konuda bir şeyler yapılması gerektiği sandıktan beklenilen üzerinde bir oranla çıktı

Referandum bitti sonuçlar açıklandı herkes bu durumu kendine göre yorumladı ve analiz etti. Halkın verdiği mesajı tüm partiler anlamaya çalışıyor. Şimdi herkes şapkasını önüne koydu düşünmeye başladı nerelerde hata yaptığını nerde eksik kaldığını ve bunları nasıl düzeltebiliriz diye çalışmalarına başladı..

Bu arada bazı partilerde referandum sonuçlarını okuyamadan kemik diye düşündüğü oylar üzerinden gruplaşma yaparak sayısal hesaplarla iktidarı ve yeni gelişmeleri durdurmak için ortaklık çalışmalarına başladı.

Evet, bu referandumun galibi mağlubu yoktu, referandumun galibi Demokrasiydi ve İtibarını tekrar eline almaya başladı?

Umarım demokrasimiz bu sonuç sonrasında ulusal mutabakatla yeni bir ivme kazanır ve tüm vatandaşlarını kapsayacak şekilde gelişir.

Unutmamalıyız ki geçmişi şanlı ve acılarla dolu bu topraklar üzerinde yaşayan tüm halkların; Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak demokratik ve eşit haklarla yaşamaya hakkı vardır.

Kısa Kısa:

Beykoz da yaşanılan onca dert sıkıntı içinde yinede güzel şeyler oluyor diyebileceğimiz görüntülerle karşılaşıyoruz.

Bunlardan biride geçenlerde oğlumla gidip seyrettiğim Kavacık ? Mesudiyespor amatör takımlarının karşılaşması idi, tribünler oldukça doluydu ve maç oldukça heyecanlı ve çekişmeliydi. Karşılaşmada kırmızı kartla sarı kartlar çıktı. Kıran kırana maç benzetmesi hiçte abartı sayılmazdı. Maç bitiminde Kavacık ve Mesudiyesporlu sporcuların soyunma odalarına giderken birbirlerini kutlamaları kucaklamaları tamda centilmenliğe yakışır bir görüntü idi. Beykozluluğa yakışır davranışlarından dolayı iki takımı da kutlamak isterim.

–o–

Beykoz Belediyesinin başlatmış olduğu AKOS projesi artık işleme konulmaya başlandı.

Açılımı Akıllı Kent Otomasyon Sistemi olan projede tüm Beykoz dahilindeki binalar resimlenerek envantere giriyor ayrıca burada yaşayanların bilgileri de sisteme girilerek tüm bilgiler depolanmış oluyor. Vatandaşlar bu sayede internetten belediye ile ilgi işlemlerini belediyeye gelmeden halletme imkanına kavuşmuş oluyor. Ve uygulama sayesinde taleplerinin, dilekçelerinin hangi müdürlükte ve hangi aşamada olduğunu görebilecek, arsası ile ilgili imar, vergi borcu gibi bilgilere ulaşabilecek olan vatandaşlar bu sayede belediye ile kesintisiz iletişime kavuşmuş olacaklar.

Bilgi İçin Buraya Tıklayınız..!

 

Diğer Yazılar

Tarih aslında nede güzel bir derstir
Bizi Takip Edin