Tarihi Safiye Sultan Çeşmesi suyuna kavuştu

Beykoz'da bir ecdat yadigârı daha ihya edildi, 233 yıllık Tarihi Safiye Sultan çeşmesi restore edilerek zamana yenik düşmekten kurtarıldı.

Osmanlı su kültürünün nadide örneklerine ev sahipliği yapan Beykoz'da bir ecdat yadigârı…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da bir ecdat yadigârı daha ihya edildi, 233 yıllık Tarihi Safiye Sultan çeşmesi restore edilerek zamana yenik düşmekten kurtarıldı.

Osmanlı su kültürünün nadide örneklerine ev sahipliği yapan Beykoz’da bir ecdat yadigârı daha ihya edildi, 233 yıllık Tarihi Safiye Sultan çeşmesi restore edilerek zamana yenik düşmekten kurtarıldı.

İlçenin köklü kültür mirasını koruyarak geleceğe aktarmayı ve vakıf eserlerini ilçeye kazandırmaya amaçlayan Beykoz Belediyesi Sultan II. Mustafa’nın hayırsever kızı Safiye Sultan tarafından 1780 yılında yaptırılan tarihi çeşmeyi restore etti.   

Restorasyon çalışmasıyla geçmişteki bakımlı ve güzel günlerine yeniden kavuşan ecdat yadigârı tarihi çeşmenin açılışı için tören düzenlendi.

Safiye Sultan Çeşmesi’nin bulunduğu, Paşabahçe Mahallesi’ndeki açılışa Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer, Paşabahçe Mahallesi Muhtarı Kamil Sarıkaya, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve mahalle sakinleri katıldı. 

Başkan Çelikbilek: “Ecdadımızın Bıraktığı Nimetlere Sahip Çıkalım”

Açılış törenindeki konuşmada ilçedeki tüm vakıf eserlerini koruma altına almayı hedeflediklerini ifade eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Vakıf eserlerini ihyasıyla ilgili gayretlerimiz var. İlçede ne kadar vakıf eseri varsa devr almaya çalışıyoruz. Yalıköy’de Şeyh Ethem Efendi Tekkesi’ni restore edeceğiz. Yine ilçedeki vakıf eserlerinden birini ihya edip Mehmet Akif Ersoy Müzesi’ni kuracağız. Beykoz Stadının yanındaki alanı vakıf kültürünün yaşatıldığı bir yer yapmak istiyoruz. Bu eserler bize ecdadımızın bıraktığı nimetlerdir. Bu eserlere sahip çıkmazsak ecdadımızın bize bıraktığı nimetlere nankörlük etmiş oluruz, onlara sahip çıkalım“ dedi.

Başkan Çelikbilek Paşabahçe’de bulunan suyunu aynı kaynaktan su alan 11 çeşmede restorasyon çalışması başlatarak bakım ve onarımlarının yapılacağını söyledi.

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan da konuşmasında İstanbul’u İstanbul yapan değerin içindeki tarihi eserler olduğuna dikkat çekerek: “ Ecdadımız at sırtında yol alırken kadınlar da durmamışlar hayır hasenat işleri, camiler, çeşmeler yapmışlar. Kadınlarımız eğitim sağlık gibi konulara daha fazla el vermeliler. Ecdadımızın zahmetle yaptığı eserlerin kıymetini bilmeliyiz. Bu güzel restorasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim”  diye konuştu.

Paşabahçe Muhtarı Kamil Sarıkaya mahalleye güzellik katan restorasyon çalışması dolayısıyla teşekkürlerini iletti. 

Konuşmaların ardından kurdele keserek açılışı gerçekleştiren Kaymakam Erdoğan ve Başkan Çelikbilek mahalle sakinleriyle birlikte çeşmeden su içtiler.

 

Tarihi Safiye Sultan Çeşmesi suyuna kavuştu
Bizi Takip Edin