Ticaret ve siyasetin birinci faktörü insandır!

Siyaset ve ticaret uzmanları derdi ki “ticaret ve siyasetin birinci faktörü insandır.” Evet doğrudur ancak günümüzde değişmiş gibi gözüküyor.

 Son zamanlarda ki tespitlerime göre yaptığınız işte eğer başarılıysanız müşteriyi memnun edebiliyorsunu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siyaset ve ticaret uzmanları derdi ki “ticaret ve siyasetin birinci faktörü insandır.” Evet doğrudur ancak günümüzde değişmiş gibi gözüküyor.

 Son zamanlarda ki tespitlerime göre yaptığınız işte eğer başarılıysanız müşteriyi memnun edebiliyorsunuz.  Örneğin yiyecek ve içecek lezzetli olmazsa tat almazsa müşteriye karşı ne kadar iyi davranışlarınız olsa da o müşteri mümkün değil ki size bir daha para kazandırsın.

Satışa sunulan bir ürün vatandaşın işine yaramıyorsa veya vatandaş o üründen faydalanamıyorsa ne kadar iyi davransanız da memnuniyetsizlik ortadadır.  Ürünleriniz ve bütünleşen hizmetiniz bir arada olursa firmanız alır başını gider sizi kimse tutamaz.

Verdiğiniz hizmetlerde bu bütünlüğü sağlayamıyorsanız işleriniz her geçen gün geri gider bu şekilde başarısız bir firma olduğunuz tescillenmiş olur.

Siyasette ticaretten hiç farksız ki aynısıdır. Önceden birinci derecede yakın diyalog idi. Şimdi ise hem diyalog hem de yapacağınız projeler ve istihdam bir gündem oturmuş durumdadır. Siyasetçi yaptığı projeleri istihdam ile birleştirirse bir bütünlük kazanır. Siyasetçi de kendi popülerliğini korur.

Son zamanlarda dış politika, iç politika, istihdam ve proje konusunda nasıl halk tarafından ilgi görüyor açıkçası anlayamıyorum. Bakış açım şudur ki sonuçta siyasetçi ve halk deyimi ile ticaretçi aynı kategoridedir. Durum bu şekilde olursa ticaret yapan ve siyaset yapan ayağını birleştiremezse her ikisi de başarısız sayılacaktır. Bunun için önerim hem ticaret hem siyasette yapılan işin bütünlük sağlayacak şekilde yapma mücadelesi verilmesidir. Siz başarılı olursanız ülkemizde katma değer oluşacak ve ülkemiz kalkınacaktır.

Kurban Bayramınızı tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dilerim. En iyi günler sizlerin olsun.

Hoşçakalın

Ticaret ve siyasetin birinci faktörü insandır!
Bizi Takip Edin