Toplu Taşıma ve İETT

Bu ayki yazımda toplu taşıma ve ücretsiz taşınan yolcular hakkında görüşümü belirtmek isterim.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu ayki yazımda toplu taşıma ve ücretsiz taşınan yolcular hakkında görüşümü belirtmek isterim.

Ücretsiz, indirimli taşınan yolcuların bedellerini kim ödüyor biliyor musunuz?

Bir abonman bileti 3,5 lira ve diğer taşınan yolcular indirimli veya ücretsiz olarak taşınmakta. Toplu taşıma araçlarına belli bedel ödeyenlerin sayıları oldukça düşük. Bu nedenle İETT’ye zarar etmekte.

Toplu taşıma araçlarında yüzde 20'ye kadar tam abonman biletlerinin sayısı düşmüş durumda. Oysaki sistemin ciddi anlamda yanlışlıkları var. Asgari ücretle çalışan genç nüfus tam abonman ödemekte. Bununla birlikte genç nüfusa birkaç çocuk eklenirse geçim standartlarını yakalaması çok zor. Emekli 65 yaş grubu ücretsiz ve diğer sayamadığım 30'a yakın ücretsiz indirimli abonman var.

Asıl olması geren; toplu taşıma kullanan herkes bir bedel ödemiş olursa bir kişinin abonmanlık ücreti 2 TL’ye düşer. Bu şekilde hem İETT hem de halk otobüsleri zarar etmez. Ay sonu geldiğinde asgari ücretli geçim sıkıntısı çekmez.

Eşitlik olmalı. Bir taraf kazanıp bir taraf kaybedeceğine, orta yol bulunmalı. Toplu taşıma araçları 3,5 liradan 2 liraya indirilmeli. Bu şekilde indirimden tüm vatandaşlarımız yararlanmış olacak. Ortada büyük haksızlıklar var ve bu haksızlıklar bu şekilde giderilmiş olacak. Toplu taşıma araçları siyasi malzeme olmaktan bir an önce çıkmalı.

Toplu taşıma araçlarına devlet desteği kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu kadar yüksek miktarda ücretsiz taşıma yapan İETT ve özel halk otobüsleri bu sorunu bu şekilde çözmüş olacak. Devletin ÖTV indirimi ve KDV indirimi pandemi süresince acilen yapması gerekiyor. Toplu taşıma araçları tam kapasite çalışmış olur.

Yolcu mağdur, özel halk otobüsleri mağdur, iETT zarar etmekte. Bu şekildeki yapılan hizmetlerin de sürdürülebilir olması mümkün gözükmüyor. Şoför zor durumda, işletmeci zor durumda, asgari ücretli zor durumda. Faydalanan sadece ve sadece indirimli ve ücretsiz abone olanlar.

Şehitler hariç bütün indirimli ve ücretsiz abonmanları pandemi süresince en azından askıya alınması kaçınılmaz bir durumdur. Bu şekilde orta yolu bulunabileceğini düşünmekte ve okurlarımıza saygı ve sevgilerimi sunarım.

Toplu Taşıma ve İETT
Bizi Takip Edin