Tören, bankaların komisyon ücretini protesto etti!

Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören, bankacılık sektörünün vatandaştan aldığı komisyon ücretlerini protesto etti.

Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören, bankaların gelirlerini kredi kartı aidatı, havale ücreti, hesap işlem ücreti, yıllık üyelik gibi…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören, bankacılık sektörünün vatandaştan aldığı komisyon ücretlerini protesto etti.

Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören, bankaların gelirlerini kredi kartı aidatı, havale ücreti, hesap işlem ücreti, yıllık üyelik gibi basit kalemlerden karşılayarak gelirlerini artırdığını ve bu uygulamaların tüm alt gelir gurubunun sırtında bir yük oluşturduğunu iddia ederek, Beykoz Merkez’de bulunan İş Bankası’nın önünde protesto etti.

Protestosunu basın açıklaması şeklinde gerçekleştiren Şaban Tören, tüketicileri haklarını korumaya davet etti.  Basın açıklaması sırasında yoldan geçen vatandaş, Tören’e neden böyle önemli bir konuyu İş Bankası önünde yaptığını sorarak, bu konuda daha çok sorun çıkaran bankaların önünde yapılmasının uygun olacağını söyledi. Tören de, son banka işlemini burada yaptığını ifade ederek, o yüzden burada açıklama yapma gereği duyduğunu belirtti.

Bankacılık sektörünün halkı sülük gibi emdiğini ve bankacılık hizmet gelirlerinin banka karlılıkları içindeki payının her geçen yıl artmakta olduğunu belirterek sözlerine başlayan Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören; “Gittikçe bu kalemlerden alınan ücret ve komisyonlar asli gelir kaynağına dönüşmektedir. Yapılan yasal düzenlemelere rağmen bankalar bu kalemlerde elde ettikleri geliri artırabilmektedir. Bunun temel nedeni yapılan yasal düzenlemelerin müşteriden çok bankaları koruyan bir formatta olmasıdır. Hatta yapılan her yasal değişiklik bankaların aldığı ücreti meşrulaştırmaktadır. Bankalar bu ücret ve komisyonları hatırlı ve zengin müşterilerinden değil, pazarlık gücü olmayan geniş bir kesimden elde etmektedir” diyerek, bankaların temel işlevleri olan kredi faiz gelir kalemlerini yeterince artıramayınca bu kalemlere çok yüklendiğini ve şube personeline çok yüksek hedefler verdiğini ifade etti.

Bankacılık sisteminin yoksul halkın üzerinde baskısı var!

Buna bağlı olarak hedefini tutturamayan personeli ise düşük performanstan işten attığını vurgulayan Şaban Tören, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kredi kartı aidatları çok yüksek olup kartın bankaya maliyeti çok düşüktür. Müşterilerini ikna edebilmek için ise bonus veya puanlar vermekte ancak buradaki maliyetleri de post kullanan üye iş yerlerine yıkarak yine müşterilerinden çıkarmaktadır. Sonuç olarak asıl işi para alıp para satmak olan bankalar, gelirlerini maalesef kredi kartı aidatı, havale ücreti, hesap işlem ücreti, yıllık üyelik gibi basit kalemlerden karşılayarak gelirlerini artırmaktadır. Başta emekliler ve çalışanlar olmak üzere, bu uygulamalar tüm alt gelir gurubunun sırtında bir yük oluşturmaktadır. Bankalardan çekilen kredilerden dosya masrafı adı altında alınan paraların geri ödenmesi konusunda Danıştay’ın geri ödenmesi ile ilgili kararını bankalar dinlemediler, tüketici derneklerinin çalışmaları sonucu Kaymakamlıklarda oluşturulan hakem heyetlerinin göre, başlaması ile tüketiciler bankalara müracaat edip bilgi istediklerinde bankalar tarafından komisyonlar alınmaktadır. Bu komisyonları alma yetkileri de yoktur. Hakem heyetine bu belgeleri ilettiğinizde sizden alınan bilgi karşılığında alınan komisyon ücretlerinin de hakem kurulu tarafından geri alındığını hatırlatmak isterim”.

Bankacılık sisteminin yoksul halkın üstünde uyguladığı baskı ve terörü bertaraf etmek için tüketicileri haklarını korumaya davet ettiğini son olarak sözlerine ekleyen Tören, bankaların bu uygulamalarını şiddetle protesto ettiğini vurguladı.

Tören, bankaların komisyon ücretini protesto etti!
Bizi Takip Edin