Tosun Paşa Beykoz'da gerçek oldu

Eski dostlar, düşman oldu. Beykoz'da iki köyün sakinleri 600 dönüm arazi için 16 yıldır mahkeme kapılarını aşındırıyor.

21. yüzyılın ‘Yeşil Vadi' kapışması… Eski dostlar, düşman oldu. Beykoz'da iki köyün sakinleri 600…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski dostlar, düşman oldu. Beykoz’da iki köyün sakinleri 600 dönüm arazi için 16 yıldır mahkeme kapılarını aşındırıyor.

21. yüzyılın ‘Yeşil Vadi’ kapışması… Eski dostlar, düşman oldu. Beykoz’da iki köyün sakinleri 600 dönüm arazi için 16 yıldır mahkeme kapılarını aşındırıyor.

Beykoz’da 1997 yılında kadastronun geçmesiyle iki köy arasında paylaşılamayan 600 dönüm arazi nedeniyle başlayan dava 16 yıldır sonuçlanamadı. Kılıçlı Köyü sakinleri, arazilerin komşu İsaklı Köyü sınırları içinde gösterilmesi ve orman olarak kaydedilmesine itiraz etti. Dava açan köylüler dedelerinden kalan arazilerin orman olmadığını ileri sürerek kendilerine verilmesini istedi. Boş durmayan İsaklı sakinleri de soluğu mahkemede aldı. Söz konusu arazilerin orman olduğunu ileri süren Orman Genel Müdürlüğü de davalara taraf olunca işler iyice içinden çıkılmaz hale geldi. Düşman olan eski dostlar geri adım atmayınca kavgalar çıkmaya başladı. Olayların büyümemesi için devreye giren Beykoz Kaymakamlığı, dava sonuçlanana kadar arazilere girilmesini ve işlenmesini her iki köye de yasakladı.

MEZARLIĞIMIZIN ÜSTÜNE SAĞLIK OCAĞI DİKTİLER

Kılıçlı köyünden Necmi Özbek: Dedelerimizin gömülü olduğu mezarlık artık İsaklı sınırlarında. İtirazlarımıza rağmen mezarlığımızın üzerine sağlık ocağı yapıldı. 10 davacı mahkemenin sonunu görmeden öldü. Bakalım biz görecek miyiz?

FİLMDE NE ANLATILIYORDU?

1976 yapımı Tosun Paşa’da Yeşil Vadi için kapışan Tellioğulları ve Seferoğulları’nın komik hikâyesi anlatılıyordu. Tosun Paşa, en sonunda iki ailenin de araziye girmesini yasaklıyordu.

Tosun Paşa Beykoz'da gerçek oldu
Bizi Takip Edin