Tüm dünya Beykoz’u seyretti! Binlerce sporcu ter döktü

Avrupa’nın popüler yol bisiklet yarışı serilerinden Turkcell GranFondo serisinin ikinci sezon yarışları Beykoz’un ev sahipliğinde yapıldı. İlçenin tanıtımına önemli katkı sağlayan yarışmada 20 ülkeden yerli ve yabancı ya
  • 26.06.2022 00:00:00

Avrupa'nın popüler yol bisiklet yarışı serilerinden Turkcell GranFondo serisinin ikinci sezon yarışları Beykoz’un ev sahipliğinde yapıldı. İlçenin tanıtımına önemli katkı sağlayan yarışmada 20 ülkeden yerli ve yabancı yaklaşık 2 bin bisikletsever Beykoz’un eşsiz doğal güzellikleri arasında savaş mağduru çocuklar için pedal çevirdi.

galeri istum dunya beykoz u seyretti binlerce sporcu ter do 6652

Dünyaca ünlü yol bisiklet yarışı serilerinden Turkcell GranFondo heyecanı 2. kez Beykoz’da verilen start ile başladı. Yerli ve yabancı yaklaşık 2 bin bisikletçi, savaş mağduru çocuklar için pedal çevirdi.

Türkiye’de sporun en büyük destekçisi Turkcell’in ana sponsorluğunda ve Beykoz Belediyesi’nin katkılarıyla İstanbul’da ikinci kez düzenlenen Turkcell GranFondo İstanbul  yarışının startı İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, İlçe Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Fatih Korkulu, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu ve beraberindekiler tarafından verildi.

galeri istum dunya beykoz u seyretti binlerce sporcu ter do 3847

SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN 

Geçen yıl “Eğitim için pedallıyoruz” sloganıyla gerçekleştirilen Turkcell Granfondo İstanbul Yol Bisikleti Yarışı’nda pedallar bu kez "Barış için pedalla” temasıyla savaşlarda mağdur olan çocuklara yardım sağlamak için döndü.

Yarış kapsamında düzenlenen sosyal sorumluluk kampanyasından elde edilecek gelirle savaşlarda mağdur olan çocuklar için Türk Kızılay Derneği aracılığıyla fon oluşturulacağı belirtildi.

galeri istum dunya beykoz u seyretti binlerce sporcu ter do 8041

20 ÜLKEDEN SPORCU KATILDI

Beykoz Belediyesi önünde başlayan yarışa Türkiye'nin yanı sıra 20 ülkeden her yaş kategorisinden 2 bin bisikletçi katıldı. İlk yarış, 82 kilometrelik Suzuki Parkuru'nda saat 08.00'de başladı. Kısa, 40 kilometre mesafelik Samsung Galaxy parkurunda ise start saat 08.30'da verildi.

Binlerce bisikletçi Boğaziçi’nin eşsiz doğal güzellikleri arasında yarışma şansına sahip oldu.

galeri istum dunya beykoz u seyretti binlerce sporcu ter do 2839

Katılımcılar, Yoros Kalesi, Anadolu Kavağı ve Polonezköy gibi İstanbul'un tarihi ve doğal güzellikleri arasında bir rota takip ederek yine Beykoz Belediyesi’nin önünde yarışı tamamladı.

DERECEYE GİRENLER BELLİ OLDU 

Uzun parkur erkeklerde şampiyon Gökhan Uzuntaş, ikinci Konrad Tomasiak ve üçüncü Okan Aydoğan oldu. 

galeri istum dunya beykoz u seyretti binlerce sporcu ter do 3147

Uzun parkur kadınlarda ise Merve Güney birinciliği, Sevcan Alper ikinciliği, İpek Onaran Sezer de üçüncülüğü elde etti.

İstanbul etabında 40 km’lik Samsung Galaxy Parkuru’nda erkeklerde birinciliği Mehmet Gündüz aldı. İkinciliği Zeki Tuna Akın, üçüncülüğü de Oğuz Özçelik’in elde ettiği yarışta kadınlarda ise Aylin Yüce mutlu sona ulaştı. 

galeri istum dunya beykoz u seyretti binlerce sporcu ter do 1523

Kadınlarda yarışı dereceyle tamamlayan diğer isimler ise Neriman Neyran Elden Köşker ve Züleyha Dikbaş oldu.

 “YAŞANILABİLİR TÜRKİYE’YE KATKIDA BULUNUYORUZ”

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, İstanbul Valiliği, emniyet teşkilatı, Turkcell ile diğer sponsorlara teşekkür ederek, "Bugün iki bine yakın sporcu bu anlamlı organizasyona katıldı, en büyük teşekkürü onlara yapıyorum. Türkiye'nin her yerinden geldiler, dünyanın yaklaşık 20 ülkesinden burada sporcu var." dedi.

galeri istum dunya beykoz u seyretti binlerce sporcu ter do 9057

Bisikleti yaşamın merkezine almak istediklerini ve Beykoz'un bu anlamda İstanbul'un, Türkiye'nin en güzel yerlerinden bir tanesi olduğunu aktaran Aydın, şunları kaydetti:

"Gün içinde aktif olarak bisikleti kullanmayı arzu ediyoruz. Türkiye'de aktif nüfusun yüzde 25'i kısa mesafelerde işe gidip gelirken iş esnasında, bisikleti kullanmaya başladığında ne olacak, sağlık harcamalarında yaklaşık 100 milyar, eski parayla 100 katrilyon tasarruf sağlanacak. Ama en önemlisi, daha sağlıklı olacağız, daha mutlu olacağız, çevreyi az kirleteceğiz ve yaşanılabilir Türkiye'ye ve dünyaya bir katkıda bulunmuş olacağız. Bu anlamda bu organizasyon, Turkcell Granfonda İstanbul, çok anlamlı diye düşünüyorum. Ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyorum."

“TÜM GELİR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN”

Turkcell Granfondo İstanbul bisiklet yarışına gösterilen büyük ilginin kendilerini çok mutlu ettiğini dile getiren Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu, “İstanbul, Turkcell’in katkılarıyla geçen sene ilk kez Granfondo heyecanını yaşamıştı. Rengarenk bisikletleri ve keyifli yarış manzarasını bu yıl bir kez daha İstanbul Boğaz’ının eşsiz panoramasıyla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu sene katılımcılar barış için pedalladılar. Spor ile sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik yaklaşımlarını buluşturduğumuz yarış kapsamındaki bağışlardan elde edilen gelirle tüm dünyada savaş mağduru olan çocuklar için fon oluşturulacak.” diye konuştu.

İlgili Haberler