Tüm dünya yeniden Beykoz’u seyretti!

Dünyaca ünlü yol bisiklet yarışı Turkcell GranFondo İstanbul heyecanı 3. kez Boğaz’ın incisi Beykoz’da yaşandı. 2 bin sporcu Boğaz’ın eşsiz manzarasında pedal çevirdi.

Tüm dünya yeniden Beykoz’u seyretti!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk bisikletine yeni bir soluk getiren, dünyaca ünlü yol bisiklet yarışı serilerinden Turkcell GranFondo İstanbul heyecanı 3. kez Beykoz’da verilen start ile başladı. 

Beykoz Belediyesi’nin ev sahipliğinde ve Turkcell’in ana sponsorluğunda 3. kez Beykoz’da düzenlenen Turkcell GranFondo İstanbul yarışının startı Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Öztürk, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Sağlam ile Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ve beraberindekiler tarafından verildi.

38 ÜLKEDEN SPORCU KATILDI

Beykoz Belediyesi önünde başlayan yarışa dünyada 38 ülkeden, Türkiye’den 46 şehirden sporcu katıldı.Her yaş kategorisinden yaklaşık 2 bin sporcu Boğaz’ın eşsiz manzarasında pedal çevirdi. 

Katılımcılar, Hidiv Kasrı, Anadolu Hisarı, Küçüksu Kasrı ve Beykoz Korusu gibi İstanbul’un tarihi ve doğal güzellikleri arasında bir rota takip ederek yine Beykoz Belediyesi’nin önünde yarışı tamamladı.

Etap bu yıl 48 km’lik kısa ve 93 km’lik uzun parkurdan oluştu. 48 km’lik parkurda toplam tırmanış 690 metre, 93 Km’lik parkurda ise 1467 metre oldu.

DERECEYE GİRENLER BELLİ OLDU 

Uzun parkur erkeklerde şampiyon Gökhan Uzuntaş, ikinci Aydın Köfteci ve üçüncü Ömer Taha Yalçın oldu. 

Uzun parkur kadınlarda ise Şeniz Pamuk birinciliği, Merve Güney ikinciliği, Züleyha Dikbaş da üçüncülüğü elde etti.

Kısa parkur ekeklerde şampiyon Takyettin Kuluk, ikinci Bilal Köse, üçüncü Yunus Özdemir oldu.

Kısa parkur kadınlarda birinciliği ise Sevcan Ayper, ikinciliği Aylin Yüce, üçüncülüğü Kübranur Pınarak elde etti.

18-34 elit kadın klasmanında birinci ise Şennur Parlak Öner, ikinci Gonca Piriç, üçüncü Sinem Ural oldu. Erkek klasmanında ise birinci Aydın Köfteci, ikinci Ömer Taha Yalçın, üçüncü Eyüp Durgun oldu.

35-39 yaş erkeklerde birinci Gökhan Uzuntaş, ikinci Serhat Yılmaz, üçüncü Murat Kalkan oldu. Kadınlarda birinci Buket Demirci, ikinci Lena O., üçüncü Gülşen Tokaç oldu.

45-49 kadınlarda birinci Züleyha Dikbaş, ikinci Seren Yılmaz Karaosmanoğlu, üçüncü Özlem kaplan oldu.

“YETKİ VEREN BEYKOZLUYA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, organizasyona katkı veren ve sporcu olarak katılan herkese teşekkürlerini sunarak, “Hayallerimizi gerçekleştirme, Beykoz’un ve gençlerin hayalini gerçekleştirme yetkisini bize veren Beykozluya teşekkür ediyorum. Hayallerimiz insanlarımız daha mutlu daha huzurlu olsun. Spor yaparak ama özellikle ulaşım aracı olarak bisikleti kullanarak insanlarımızın çok daha sağlıklı ve mutlu olacağına inanıyoruz. Bir de çevrenin kirlenmesinin azaltılmasını katkı vereceklerini, doğanın daha temiz kalmasına katkı vereceklerine inanıyoruz. O anlamda ben 9 yıldır uğraşıyorum.” dedi.

“BU KÜLTÜRÜ OLUŞTURACAĞIZ”

Nüfusun yüzde 25’inin kısa mesafede bisikleti ulaşım aracı olarak kullandığında daha sağlıklı, iletişime açık, farkında birey olacağını ifade eden Murat Aydın, “Türkiye’nin iklimsel koşulları kesinlikle elverişli. İstanbul’da da olmaması için hiçbir sebep yok. Bu ve benzer organizasyonları artıracağız. Farkındalık oluşturacağız. Otomobillerin kullandığı yolu kullanacağız. Bu kültürü oluşturacağız. Bunun için asgari kalabalık turunu gerçekleştiriyoruz. Tüm belediyeler buna sahip çıkacağız. Yarışan arkadaşların her birini bu amaca giden yolda bir bisiklet devrimcisi olarak görüyorum. İnşallah bu hedefleri Türkiye’de gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

 “ÇOK GÜZEL BİR ATMOSFER VAR”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, çok güzel bir etkinlikte olduklarını belirterek, “Bisiklet sporunun ülkemizde gelişmesi için bakanlık olarak federasyonumuzla ve sponsorlarımızla beraber çalışıyoruz. Bisiklet, bir yaşam tarzı. Avrupa’da ve pek çok ülkede bunu görebiliyoruz. Fransa’da ve İtalya’da bisiklet turları oluyor. Biz de Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde bisiklet turları organize ediyoruz ama bunları iller bazına taşımamız lazım. Bisikletseverlerle konuştuk. Çok güzel bir atmosfer var. Başta Turkcell olmak üzere sponsorlarımıza teşekkür ediyorum. Bisiklet sporunun ülkemizde yayılmasını arzu ediyoruz. İnsanlara, işe giderken kısa mesafede bisiklet kullanmalarını tavsiye diyoruz. Herkesin spor yapmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanlığımızın önderliğinde Türkiye’de pek çok yerde spor tesisi yapıldı. Bisiklete de önem veriyoruz ve gelişmesini istiyoruz.” dedi.

 

Tüm dünya yeniden Beykoz’u seyretti!
Bizi Takip Edin