Türkiye’de en çok kontenjanı düşürülen lise Beykoz’da!

Türkiye’de en çok kontenjan düşüşü, Beykoz’un en eski lisesi olan Paşabahçe Ahmet Ferit İnal Anadolu Lisesi’nde oldu.

turkiyede-en-cok-kontenjani-dusurulen-lise-beykozda
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Liselere Geçiş Sistemi’ne (LGS) giren 992 bin 906 aday, 17 Temmuz tarihine kadar tercih yapacak. Okullardaki kontenjan daraltılması yüzdelik dilimleri yükseltti.

MEB 2024 Tercih Tablolarını dikkate alarak inceleyen Uzman Eğitimci Salim Ünsal, 2024 LGS kontenjan artış ve düşüşlerinin öğrenci yerleştirmelerine etkilerini anlattı.

turkiyede-en-cok-kontenjani-dusurulen-lise-beykozda

BEYKOZ’UN EN ESKİ LİSESİ 60 ÖĞRENCİ ALACAK

Türkiye’de en çok kontenjan düşüşü İstanbul Paşabahçe Ahmet Ferit İnal Anadolu Lisesi’nde oldu. Geçen yıl 201 öğrenci alırken, bu yıl yüzde 71 düşüşle, 60 öğrenci alacak.

FEN LİSESİ KONTENJAN DÜŞÜRME BİRİNCİSİ İSTANBUL

İstanbul, Şanlıurfa ve Ankara, Anadolu ve fen lisesi kontenjanları bu yıl rekor seviyede düşen ilk 3 il oldu. İstanbul fen, Anadolu liselerinde 880 kontenjan düşüşü ile birinci oldu. İHL kontenjanını en çok artıran iller Mersin (350), Konya (300) ve Şanlıurfa (260) oldu.

KONTENJAN DÜŞÜŞÜ ÖĞRENCİLERİN ŞANSINI SIFIRLADI

“LGS 2023’te bir yüzdelik dilimde 10 bin 302 öğrenci vardı. Sınava katılım bu yıl yüzde 3.6 azalınca, yüzde 1’lik dilime düşen öğrenci sayısı 9 bin 929’a düştü. Bu azalma öğrencilerin elde ettiği yüzdelik dilimi, çok daha değerli hale getirdi. Yüzde 1’lik dilimde 373, yüzde 2’lik dilimde 746, yüzde 3’lük dilimde bu yıl 1119 daha az rakip var. İddialı adayların şansı yüzdelik dilim nedeniyle az da olsa arttı. Buna karşın fen, anadolu ve sosyal bilimler gibi öğrencilerin bu sınava asıl girme sebebi liselerin kontenjanları, bu yıl 5620 kişi azaltıldı.”

LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

LGS kapsamındaki merkezi sınavla öğrenci alacak okulların bu yılki kontenjanları ile geçen seneki yüzdelik dilimleri, e-Okul sistemi üzerinden açıklandı. Tercihler için son gün 17 Temmuz 2024.

e-Okul üzerinden, kontenjan tabloları ile 2023’te bu okullara sınavla yerleştirmede oluşan en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimler görülüyor.

Böylece öğrenciler, bu yıl sınavdaki kendi yüzdelik dilimlerini, okulların geçen yıl oluşan taban ve tavan yüzdelik dilimleri ile karşılaştırabiliyor.

Ayrıca yerel yerleştirme kapsamında sınavsız öğrenci alan okulların kayıt bölgelerine göre tercih tablolarına da e-Okul üzerinden ulaşılabiliyor.

LGS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Türkiye’de en çok kontenjanı düşürülen lise Beykoz’da!

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin