Türkiye'nin tek çocuk temalı fuarı Beykoz'da açıldı

Türkiye'de alanında ilk ve en büyük etkinlik olan 4. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı'nın açılışı yapıldı.

Beykoz Belediyesi tarafından Türkiye'de alanında ilk ve en büyük etkinlik olan 4. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı'nın…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de alanında ilk ve en büyük etkinlik olan 4. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı’nın açılışı yapıldı.

Beykoz Belediyesi tarafından Türkiye’de alanında ilk ve en büyük etkinlik olan 4. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı’nın açılışı yapıldı. Çocuk Edebiyatı’nın duayeni Çocuk Vakfı Başkanı yazar Mustafa Ruhi Şirin’in onur konuğu olarak katıldığı fuar 21-29 Nisan tarihleri arasında kitap kurtlarını bekliyor. 

Beykoz sahilinde Beykoz Belediyesi Halk Oyunları Folklor ekibinin gösterisiyle başlayan açılış, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç, İBB Başkan Danışmanı Adem Sefer, Başkan Yardımcıları Yakup Özbek, Salim Öztürk, Tacettin Aksu, belediye meclis üyeleri, Basın Yayın Meslek Birliği Başkanı Emrah Kısakürek, öğretmenler, öğrenciler, ilçe sakinleri ve çocuklarla birlikte yapıldı.

  

Bu yıl “Bir Hayalin Olsun” temasıyla düzenlenen fuarda 80 seçkin yayınevi ve 100 çocuk kitabı yazarı okurlarla buluşacak. Alanda hafta boyunca masal saatleri, kukla gösterileri, kitap ödüllü yarışmalar, meslek tiyatroları olmak üzere 150 etkinlik ve söyleşi yer alacak. Tarih boyunca keşif ve icatlarıyla, insanlığa katkıda bulunan önemli şahsiyetler tiyatral etkinliklerle canlandırılacak.

Coşkun Yılmaz: “Beykoz Belediyesine teşekkür ediyorum”

İstanbul İl ve Turizm Kültür Müdürü Coşkun Yılmaz, “Her birimizin içinde bir çocuk vardır. Beykoz Belediyesi’ne çocuk yayınlarına verdiği önem dolayısıyla teşekkür ediyorum. Bütün belediyelerimize çağrıda bulunuyorum. Yerel ve merkezi yönetimler el ele vermeli ve kütüphaneleri canlandırmalıdır. Biz Beykoz’da bunu gerçekleştirdik. İç donanımı ve kitapları birlikte temin ettik. Türkiye’de örnek teşkil edecek bir kütüphane kazandırdık. Umarım Beykoz’un bu davranışı bütün ülkeye yayılır.” dedi.

Ahmet Katırcı: “Fuarda emeği geçenleri tebrik ederim”

Kaymakam Ahmet Katırcı, “Zaten biz ilk emri oku olan bir dinin mensuplarıyız. ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyen Atatürk’ün çocuklarıyız. Onun için bizim kitapla ilgili çok konuşmamıza gerek yok. Şunu kabul edelim, biz okumayı çok sevmiyoruz. Bu etkinliklerle bunu da aşacağımızı düşünüyorum.” diyerek fuarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Yücel Çelikbilek: “En istikrarlı ve kapsamlı fuara ev sahipliği yapıyoruz”

Fuarın açılışını yapan Başkan Çelikbilek, “Beykoz halkı, çocuklarının daha iyi yetişmesi için ellerinden gelen gayreti göstermektedir. 100 yazarımız, bu fuarda çocuklarımızı sevindirecek. Çocuk kitapları fuarımız Türkiye’de en istikrarlı ve örnek fuardır. İnşallah fuarımız Türkiye çapında yaygın hale gelir. Ne kadar çok kitap okurlarsa çocuklarımızın hayalleri o kadar çok artar, değerleri yükselir. Beykoz’umuzda 20 bin kayıtlı takipçisi olan Halk Kütüphanemiz var. En fazla okuyanı olan kütüphaneye sahibiz. Bu yıl, çocuk kütüphanemizi de açmış olmanın gururunu yaşıyorum. Her güne çeşitli etkinliklerle donattığımız fuarımıza hepinizi bekliyoruz.” diye konuştu.

Mustafa Ruhi Şirin: “Türkiye’nin tek çocuk temalı fuarında emeği geçenleri kutluyorum”

Onur konuğu olarak davet edildiği için teşekkür eden yazar Mustafa Ruhi Şirin, “Ne zaman çocuklar ön sırada oturursa bizim o zaman umudumuz olur. Bu ülkenin çocukları ne zaman horon oynar gibi okuma konusunda yol alırlarsa biz o zaman okuma alışkanlığını çözeriz. Başkanımıza çocuk temalı kitap fuarı düzenlediği için teşekkür ediyorum. Çocuk Vakfı’nın kayıtlarında 83 fuar düzenleniyor ama çocuk temalı tek fuar budur. Geçen yıl bu fuara 43 bin ziyaretçi gelmiş, bu yıl daha fazla katılım olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Basın Yayın Birliği Başkanı Emrah Kısakürek ise fuarın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Teması “Bir Hayalin Olsun”

Bu yılki teması “Bir hayalin olsun” olarak belirlenen fuarda, ziyaretçilerin 9 gün boyunca keyifle takip edecekleri 150’ye yakın etkinlik arasında, büyük hayaller kurarak insanlığın geleceğine yön vermiş tarihi karakterlerin (Hezarfen Ahmed Çelebi, Mimar Sinan, Uluğ Bey, Leonardo Da Vinci, Nikola Tesla, Neil Armstrong) canlandırılacağı tiyatral gösteriler, Masalcı Abla, Burak Abi’yle Çocuk Şarkıları ve kukla gösterileri de bulunuyor.

4. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı, her gün 10.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Türkiye'nin tek çocuk temalı fuarı Beykoz'da açıldı
Bizi Takip Edin