Ülkelerinden uzaktaki genç kızlara anne şefkati!

Beykozlu hanımlar Türkiye’ye gelen ve Ramazan ayını ülkelerinden uzakta geçirmekte olan genç kızları aile ortamında ağırlamak için kolları sıvadılar!

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in eşi Ayşe Çelikbilek, AK Parti Kadın Kolları..

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykozlu hanımlar Türkiye’ye gelen ve Ramazan ayını ülkelerinden uzakta geçirmekte olan genç kızları aile ortamında ağırlamak için kolları sıvadılar!

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in eşi Ayşe Çelikbilek, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Sevim Gülşen ve Meclis üyesi Necati Ak’ın eşi Dilek Ak, üniversite eğitimi için Türkiye’ye gelen ve Ramazan ayını anne şefkatinden uzakta geçiren genç kızlara aile ortamında bir iftar akşamı yaşatmak için kolları sıvadılar!

Doğu Türkistan, Endonezya, Sudan, Cibuti, Kenya, Türkmenistan ve Nijer’den gelen yabancı gençleri Ramazan münasebeti ile evine davet eden Dilek Ak’a, Ayşe Çelikbilek ve Sevim Gülşen de eşlik etti.

Sevim Gülşen, Ayşe Çelikbilek ve Dilek Ak konu ile ilgili olarak Beykoz Güncel Haber’e özel açıklamalarda bulundular ve bu iftar programını koordine etmekteki amaçlarını şu sözler ile açıkladılar:

Sevim Gülşen: Paylaş ki kardeş olasın!

AK Parti Kadın Kolları Başkanı Sevim Gülşen, gazetemize şu açıklamayı yaptı: “Belediye Meclis üyemiz Necati AK’ın evinde, Türkiye’de yaşayan üniversite öğrencisi yabancı genç kızlarımızı ağırladık. Bu gençlerimize anne ve babalarının yokluğunu aratmadan, aynı çatı altında manevi bir duygu yaşatmak istedik. İftar programını bu düşünceler ile organize ettik. Davette 17 kızımız vardı.

Dilek Ak, Sefire-i Alem Uluslararası Öğrenci Derneği’nin desteği ile Türkiye’de bulunan bu kızlarımız ile daha önce Belediye Başkanımızın eşi Ayşe Çelikbilek aracılığı ile tanışmıştı. Kızlarımız, daha önce de Beykoz’a gelmişler ve Hatıra Ormanı’na fidan dikmişlerdi, daha sonraki gelişlerinde ise onları Yuşa Hazretleri’nde ağırlamıştık.

İftarımız çok güzel, nezih bir ortamda geçti. Kızlarımız bu davetten çok memnun kaldılar. Bizler de onların anneleri gibi onlarla iftar ettik.”

Sözlerinin devamında Belediye Başkanı Yücel Çelkibilek’in ‘Paylaş ki, kardeş olasın!’  şeklindeki sloganına da atıfta bulunan Gülşen, “biz de bu kardeşliği pekiştirmek, onlara bu kardeşliği hissettirmek ve yanlarında olduğumuzu göstermek istedik” dedi.

Ayşe Çelikbilek: İçlerinde ailesini 3 yıldır görmeyenler var

İftar daveti ile ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Ayşe Çelikbilek ile yaptığımız görüşme sırasında ise kendisinin bu öğrencilerin koruyucu anneliğini yaptığını da öğrendik. Çelikbilek, bu gençleri zaman zaman Beykoz’da ağırladığını da ifade etti.

Ayşe Çelikbilek, şunları söyledi: “ İftarımız çok güzel geçti. Amacımız, onlara aile ortamını göstermekti çünkü bu kızlarımızın içinde 3 senedir ailesini göremeyenler var. Yol çok uzak, uçak biletleri çok pahalı, gidemiyorlar. Onların Türk aile ortamının, Türk iftarının, iftar adetlerimizin nasıl olduğunu bilmelerini de istedik.  Dilek Hanım bana genç kızlarımızı evinde ağırlamak istediğini söyleyince, çok sevindim.”

Erguvan ağaçları diktiler!

Çelikbilek, ayrıca genç kızların Burunbahçe’de bulunan hatıra ormanına daha önceki gelişlerinde dikmiş olduğu erguvan ağacı fidanlarının gövde vermesini beklediklerini de belirtti ve  “ bu ağaçlara onların adını taktıracağız” dedi.

Ayşe Çelikbilek, sözlerinin devamında ailelerinden uzakta eğitim almakta ve hasret çekmekte olan genç kızlara sahip çıkmanın önemine de işaret etti.

Dilek Ak: Bu şekilde bir aile ortamında iftar yapma olanağı buldular!

İftar davetinin ev sahibesi Dilek Ak ise, genç kızları ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “ onlar, davetimizi kabul ederek, bizlere de sevap kazandırdılar” dedi ve misafirleri için yazmış olduğu ve davet akşamında kendileriyle paylaştığı kısa bir “hoş geldiniz” yazısını bizimle de paylaştı:   “ Bugün evinize Allah’ı davet ettiniz çünkü sofranızda bir öksüz, bir yetim, bir ağzı dualı mutlaka vardır. Geldiğiniz için teşekkür ederim.”

Beykoz’dan çok etkilendiler

İftar davetine icabet eden ve çeşitli fakültelerde eğitim almakta olan bu 17 gencin Beykoz’un doğasından oldukça etkilendikleri bilgisini de bizler ile paylaşan Ak, “denizi ve ormanı aynı anda görmek kızlarımızın çok hoşlarına gitti! Üstelik onlar 10’ar, 20’şer kişilik evlerde kalıyorlar. İftar münasebetiyle bir aile evinde yemek yeme olanağı bulmuş oldular. Hem onlar mutlu oldular, hem de biz sevap kazandık inşallah” dedi.

Karayemiş’i ilk defa tattılar!

Üniversiteli genç kızların Türkçe’yi oldukça güzel konuştuklarını da kaydeden Dilek Ak, Karadenizliler’in genelde çok sevdikleri Karayemiş’i ilk defa tadan misafirlerinin, bu meyveden hoşlandıklarını da söyledi!

Haber: Arzu Başlantı

Ülkelerinden uzaktaki genç kızlara anne şefkati!
Bizi Takip Edin