'Üzümü Yemeden Bağını Sor'maya karar verdim

Başlangıç için bir sebep olmalıydı. Beykoz Günel'de yazı yazma teklifini aldığımdan itibaren epey zaman geçti. Beykoz için eskilerden beri bir şeyler karalayan, hatta bir kitap yazan biri olarak nasıl bir…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başlangıç için bir sebep olmalıydı. Beykoz Günel’de yazı yazma teklifini aldığımdan itibaren epey zaman geçti. Beykoz için eskilerden beri bir şeyler karalayan, hatta bir kitap yazan biri olarak nasıl bir yazıyla başlamam gerektiği zihnimi meşgul ediyordu.

Nihayetinde, çok yakın bir zamanda yayınlanan bir kitap buna sebep oldu ve “Üzümü Yemeden Bağını Sor ”maya karar verdim.

Günümüzde Müslümanların çoğu, sorgusuz sualsiz her önüne geleni yiyen bir topluma dönüşmüştür. Burada önemli olan nokta, yeme içme meselesini önemseyip önemsemediğimizdir. Hem sağlıklı yaşayabilmek hem de iyi işler yapabilmek için neyi, ne kadar, ne zaman, ne ile yiyebileceğimizi öğrenmemiz gerekiyor.

Temiz bir fıtratla yaratılan insan daha sonra niçin bozuluyor?

İnsan neden isyancı, bozguncu, zalim ve nankör oluyor?

Bedene şekil veren yiyecekler ahlak ve karakterimize etki eder mi?

Eğer günde sekiz saat uyuduğunuz halde kendinizi hala yorgun hissediyorsanız, bedensel ve zihinsel işleriniz sizi çabucak yoruyorsa, hafıza ve düşüncelerinizde bir eksiklik görüyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız. Bu ifadeleri kitabın arka kapağında aldım.

Her yaştan okuyucunun anlayacağı bir dille kaleme alınmış olan bu kitap, Sağlıklı Hayat ve Temiz Bir Gelecek İçin bir başucu, rehber kitap özelliği taşıyor.

Anne karnından başlayarak hayatın sonlanmasına kadar geçen her devresinin vazgeçilmez bir ihtiyacı olan beslenme sürecinde nelere dikkat edilmesi gerektiğinin altının çizildiği Kitap’ta, beslenme araçlarının temin edilme yöntemleri, süreçleri, helal-haram ilişkileri, inanç yönünden değerlendirmeleri ele alınıyor.

Hayatımız boyunca yediğimiz yiyeceklerin bizleri fizyolojik ve psikolojik olarak nasıl etkilediği örnekleri ve bilimsel verileri ile altı çiziliyor.

Beykoz eski Kaymakamı Süleyman Erdoğan’ın (Antalya Aksu Kaymakamı) Gıda Güvenliği kitabından sonra Hayat Yayınları’ndan çıkan “Üzümü Yemeden Bağını Sor” adlı kitabı sağlıklı beslenme hayatımıza önemli ışık tutuyor. Kitap kısa bir süre sonra gireceğimiz yeni yıl için iyi bir yeni yıl hediyesi olabilir kanaati taşıyorum.

Beykoz ve İnsan odaklı; yaşamın sürdüğü, nabzın attığı yöne dönerek, hislerimi, gördüklerimi, belleğimi harmanlayarak sıkıcı olmayan kısa yazılarla inşallah birlikte oluruz.

Yeni yılın kâinat, yeryüzü coğrafyası ve tüm canlılar için hayırlı olmasını diliyorum.

'Üzümü Yemeden Bağını Sor'maya karar verdim
Bizi Takip Edin