Yavuz Sultan Selim Köprüsü Beykoz'a değer katacak

Bir ayağı Beykoz'da olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışı gerçekleştirildi. Asya ile Avrupa 3. kez birleşti.

Türkiye'nin dev eserlerinden biri olan, dünyanın en geniş ve yüksek kuleli asma köprüsü unvanını alan…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir ayağı Beykoz’da olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışı gerçekleştirildi. Asya ile Avrupa 3. kez birleşti.

Türkiye’nin dev eserlerinden biri olan, dünyanın en geniş ve yüksek kuleli asma köprüsü unvanını alan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışı gerçekleştirildi. Asya ile Avrupa 3. kez birleşti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde birçok alanda kalıcı yatırımlar hızla sürerken, eşsiz eserlerden birisi olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü (Üçüncü Boğaz Köprüsü) de tamamlanarak, Sarıyer Garipçe’deki görkemli açılış programıyla hizmete girdi.

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bakan kuzey tarafında yer alan üçüncü köprünün güzergâhı, Avrupa Yakası’nda Sarıyer’in Garipçe Mahallesi ile Anadolu Yakası’nda Beykoz’un Poyrazköy Mahallesi arasında yer alıyor.

Köprü Beykoz’a değer katacak

Yapımı tamamlanan köprü, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 320 metreyi aşan eğik askılı köprü sınıfında dünyanın en yüksek kulesine sahip asma köprüsü olma unvanını taşıyor. Köprü, 1408 metrelik ana açıklığı üzerinde bulunan raylı sistemiyle de dünyanın en uzun 8. asma köprüsü oldu. Köprü 8 şerit karayolu 2 şerit demiryolu olarak toplam 10 şeritten oluşacak. Toplam uzunluğu 2 bin 164 metre olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün toplam maliyeti ise 4,5 milyar lira. Kule yüksekliği ve ara açıklığı ile dünyanın en büyüğü olacak.

Bir ayağı Poyrazköy’de yer alan, Riva’daki bağlantı yollarıyla Beykoz’dan geçen köprü güzergâhıyla ilçeye ulaşım, ekonomi, turizm ve sosyal alanlarda değer katacak. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in yaptırdığı dua ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ile diğer davetlilerin kurdele kesimiyle köprü hizmete açıldı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden ilk geçişi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile konuklar, Cumhurbaşkanlığı otobüsüyle gerçekleştirdi.

Yücel Çelikbilek: Bu nadide eser Türkiye’nin gücünü simgeliyor

Dünyanın sayılı projelerinden biri olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışına şahitlik ettiğini belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden sonra İstanbul Boğazı’na yapılan 3. köprümüzdür. Türkiye’nin gücünü simgeleyen bu nadide eseri, aziz milletimizin hizmetine sunuyoruz. Köprünün açılmasıyla birlikte Beykoz’da da ciddi değişim ve gelişmeler yaşanacak. Köprü, ilçemize ekonomik, turizm, sosyal ve ulaşım açısından işlerlik kazandıracak. Hükümetimizin, milletimizin hizmetine sunduğu eserler bununla sınırlı kalmayacaktır. Bu güzel eser, Beykozlulara ve aziz milletimize hayırlı olsun‘ dedi.

Ahmet Katırcı: İsmi de yapılması da hainlere battı

Açılış törenine katılan Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamda “Tarihe tanıklık ediyoruz. Dünyanın en büyük asma köprüsü, Yavuz Sultan Selim açılıyor. İsmi de yapılması da hala bazı hainlere batsa da ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Beykoz'a değer katacak
Bizi Takip Edin