Yazarlar Beykoz’un şairi Orhan Veli’yi anlattı

Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen program kapsamında Türk Şiiri’nin “Garip” Şairi Orhan Veli Kanık, 71. vefat yıl dönümünde doğduğu semt olan Beykoz’da anıldı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen program kapsamında Türk Şiiri’nin “Garip” Şairi Orhan Veli Kanık, 71. vefat yıl dönümünde doğduğu semt olan Beykoz’da anıldı.

Beykoz Belediyesi, ünlü şair Orhan Veli Kanık’ı vefatının 71. yıl dönümünde doğduğu semt olan Beykoz’da düzenlenen özel bir programla andı.

Beykoz Vakfı’nda düzenlenen anma programına geçilmeden önce, Beykoz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir ile Şair ve Yazar Adnan Özer, Yazar Haluk Oral, Oyuncu Şahin Sancak ve edebiyatseverler ünlü şairin Yalıköy Mahallesi İshakağa Yokuşu’ndaki evini gezdi.

YAZARLAR ORHAN VELİ’Yİ ANLATTI

Orhan Veli Kanık’ın 71. vefat yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen anma programında, Şair ve Yazar Adnan Özer ile Yazar Haluk Oral “Beykozlu Orhan Veli” başlığıyla şairi anlattı.

Orhan Veli’nin ilçeyle olan bağı, sıkıntılarla geçen hayatı, şiir tutkusu, eserleri ve edebiyata katkılarının konuşulduğu etkinlikte şairin az bilinen yönleri de edebiyatseverlere aktarıldı.

ORHAN VELİ BEYKOZ’U YAZDI

Orhan Veli Kanık’ın edebiyatın ilk tutunamayanı olduğunu söyleyen Yazar Haluk Oral, “Orhan Veli benim için çok çok önemli, en küçük yaşımda tanıdığım ve kopmadığım tek şair. Yıllarca Orhan Veli’nin yazdığı mektupları ve fotoğrafları topladım. Orhan Veli’nin hayatının ayrıntıları ile ilgili çok fazla bilinen bir şey yok. Orhan Veli’yi tanıyan insanlarla da konuşma şansına eriştim ve bambaşka bir Orhan Veli portresi çıktı karşıma. 4 sene önce burada konuşmuştuk, Orhan Veli acaba Beykoz hakkında bir şey yazdı mı? Acaba diye. Orhan Veli Ankara’da liseye giderken ‘Sesimiz’ diye çıkarttıkları dergide Beykoz ile ilgili yazdığı bir yazısını bulduk. Kitabıma da koydum.” dedi.

Orhan Veli’nin anılarıyla büyümüş bir kuşak olduğun belirten Şair ve Yazar Adnan Özer, “Orhan Veli uzaya giden ilk Türk’tür benim için.” diyerek Orhan Veli’nin birçok yeniliğin önünü açtığını dile getirdi.

Karşılıklı soru ve cevap şeklinde devam eden program, Oyuncu Şahin Sancak’ın Orhan Veli Kanık’ın şiirleri okumasıyla sona erdi.

Beykoz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir tarafından Şair ve Yazar Adnan Özer, Yazar Haluk Oral ve Oyuncu Şahin Sancak’a Beykoz’un simgesi haline gelen Çeşm-i Bülbül, cam tesbih ve kitap hediye edildi.

Yazarlar Beykoz’un şairi Orhan Veli’yi anlattı
Bizi Takip Edin