Yenimahalle Kur'an Kursu projesi hayata geçiyor

Yenimahalle Camii’nin ihtiyaçlara cevap vermemesi nedeni ile yıkılarak Kur’an Kursu ve cami olarak yeniden inşa ediliyor.

1996 yılında Yenimahalle Camii yanında eğitime açılan Kur’an Kursu, caminin ve kursun  ihtiyaçlara cevap vermemesi…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yenimahalle Camii’nin ihtiyaçlara cevap vermemesi nedeni ile yıkılarak Kur’an Kursu ve cami olarak yeniden inşa ediliyor.

1996 yılında Yenimahalle Camii yanında eğitime açılan Kur’an Kursu, caminin ve kursun  ihtiyaçlara cevap vermemesi nedeni ile yeniden yapılmak üzere  2010 yılında cami ile birlikte yıkılan kurs ve cami, yeniden inşa ediliyor.

Mahalledeki  caminin  yapımını  hayırsever işadamı  Şeref Yıldız üstlendi. Temmuz ayında temeli atılan caminin inşaatı hızla  devam ederken,  Kur’an Kursu ‘nun  inşaatının yapılması için  de  hafriyat çalışmalarına  başlandı.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Yenimahalle Şeref Yıldız Camii ile Yenimahalle Kur’an Kursu inşaatının durumu ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere  inşaat alanına gitti.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş,  Kur’an Kursu inşaatını    imam-hatib Şaban Civelek ve Yeni Mahalle Hayır İşleri Derneği Başkanı Mustafa Çalık ile birlikte gezdi.

Dernek Başkanı Mustafa Çalık yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Mahalle camimizin inşaatı hızla devam ederken, dernek olarak biz de camiye 500 metrelik mesafede bu alanı satın aldık. 250 metrekarelik bir inşaat alanımız olacak.Bu kursumuzu üç katlı olarak planlıyoruz. Yetişkinlere yönelik Kur’an Kursu  ile çocuklara yönelik olarak hizmet verecek bir kreş mekanı  olarak planladık.Projelerimiz çizildi. Şu an hafriyat çalışmaları başladı. Katkıları için ilçe belediyemize ve müftülüğümüze çok teşekkür ediyoruz. Kur’an Kursumuza değerli halkımızın katkısını ve desteklerini bekliyoruz.”, dedi.

İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yenimahalle,  ilçemizin en büyük mahallelerinden biridir.İnşa edilen Cami ve Kur’an Kursu çok önemli bir ihtiyacı karşılayacak, inşaallah. Her iki  projeyi de beğendim. Kur’an Kursu , hem yetişkinlere ve hem de yeni yetişecek neslimize hizmet verecek bir  eğitim-öğretim yuvası olarak inşa ediliyor. Gerek Şeref Yıldız Camii ve gerekse Yenimahalle Kur’an Kursunun çalışmalarını birlikte takip eden  imam-hatip Şaban Civelek hocamızı ve Dernek başkanı Mustafa Çalık Beyi tebrik ediyorum.Gece-gündüz özverili çalışmalar yapıyorlar.Adeta cami ile kur’an kursu ile yatıp kalkıyorlar. İnşaallah kısa bir zaman sonra buraların  hizmete alınmasını büyük bir heyecanla beklemekteyiz” dedi.

YENİMAHALLE ŞEREF  YILDIZ CAMİİ

Yenimahalle çok önemli bir camiye kavuşuyor. Sultanlar ailesinin  önemli ismi hayırsever  işadamı Şeref Yıldız tarafından yaptırılan cami gerek mimarisi ve gerekse  müştemilatı ile çok önemli  hizmetler üretecek bir niteliğe sahip mabed olması ile öne çıkıyor.

Caminin  altında  çok amaçlı konferans salonu, bay-bayan wc abdest alma yerleri,yemekhane, dernek lokali, gasilhane bulunuyor.

Üst katında ise 1.000 kişilik bir ibadet alanı, görevli odası ve kütüphane ile geniş bir avlusu bulunuyor.

Şeref Yıldız Camii, cami minareleri ve cami içi aydınlatma ve yerleşimi ile ferah bir mekan havası veriyor.Caminin kadınlar mahfilinden güzel bir boğaz manzarası izlemeniz mümkün hale geliyor.

Yenimahalle Kur'an Kursu projesi hayata geçiyor
Bizi Takip Edin