Yol ortasında kalan eski cami yıkılıyor

Birçok trafik kazasının meydana gelmesine yol açan Beykoz Kiremitdere Camii yıkılarak yerine yenisi yapılıyor.

Başbakan Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta Meclis'teki grup toplantısında  ODTÜ'deki yol tartışmaları esnasında “Yol medeniyettir. Cami bile

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birçok trafik kazasının meydana gelmesine yol açan Beykoz Kiremitdere Camii yıkılarak yerine yenisi yapılıyor.

Başbakan Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta Meclis’teki grup toplantısında  ODTÜ’deki yol tartışmaları esnasında “Yol medeniyettir. Cami bile olsa yol oradan geçecekse o camiyi yıkar, o camiyi gider başka yerde inşa ederiz” sözü gerçek oluyor. Beykoz’da yol ortasında kalan Kiremitdere Camii yenisi yapıldığı için önümüzdeki günlerde yıkılacak.

Yaklaşık 20 yıl önce ibadete açılan Kiremitdere Camii, Kiremitdere Caddesi’nin ortasında keskin virajın içinde olduğu için görüşü neredeyse sıfıra düşürüyor ve birçok trafik kazasının meydana gelmesine yol açıyordu. Mahalle sakinlerinin anlatımına göre  Başbakan Erdoğan’da, Belediye Başkanlığı döneminde tesadüfen ikindi namazını Kiremitdere Camii’nde kılmış.

Başbakan uyarmıştı

Büyükşehir Belediye Başkanı olan Erdoğan, camiinin konumunu beğenmemiş, yolu daralttığı için cemaate ilerde bu camiyi yıkıp biraz daha geriye yenisini yaparız demiş. Ancak kısa süre sonra Başbakan Erdoğan’ın cezaevine girmesi ve yaşanan gelişmelerle yeni cami yapılamamış.

Eski adıyla Kiremitdere yeni adıyla Mültezem Cami’nin önünden geçen yol, bir taraftan Dedeoğlu’na diğer yandan Kavacık’a bağlanıyordu. Geçtiğimiz yıl Beykozlu Mimar Bayram Çevik’in, tasarladığ cami Rizeli işadamı Sefer Kukul ile bazı hayırseverlerin bağışları ve Beykoz Belediyesi’ninde katkılarıyla kısa sürede tamamlandı. Mimar Bayram Çevik yine Beykoz Ali Bahadır Köyü’ndeki Camininde yol içinde kaldığı ve meydanı genişletmek için yıkılarak yenisinin yapılacağını söyledi.

Beykoz belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de Kiremitdere camisinin kazalara sebep olduğunu belirterek bu işte emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Yol ortasında kalan eski cami yıkılıyor
Bizi Takip Edin