'Yöresel Geceler'de Gümüşhane kültürü tanıtıldı

Beykoz Belediyesi'nin düzenlediği 'Yöresel Geceler' programına bu hafta Beykozlu Gümüşhaneliler Derneği konuk oldu.

Mavi Karadeniz TV ve Beykoz Belediyesi Web TV'den canlı yayınlanan programda Beykozlu Gümüşhaneliler Derneği'nin, gelenek-görenekleri,

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi’nin düzenlediği ‘Yöresel Geceler’ programına bu hafta Beykozlu Gümüşhaneliler Derneği konuk oldu.

Mavi Karadeniz TV ve Beykoz Belediyesi Web TV’den canlı yayınlanan programda Beykozlu Gümüşhaneliler Derneği’nin, gelenek-görenekleri, türküleri, tarihi güzellikleri ve kültürel renkleri tanıtıldı.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen program, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Başkan danışmanları, Belediye Meclis Üyeleri, Gümüşhaneliler Federasyonu Başkanı Tahsin Söğüt, Beykozlu Gümüşhaneliler Derneği Başkanı Şinasi Ata, yöre dernekleri başkanları, STK temsilcileri, muhtarlar ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. Gümüşhane ilini tanıtan sinevizyon gösterisiyle yörenin tarihi, doğal ve kültürel güzellikleri katılımcılara aktarıldı.

Gece kapsamında unutulmaya yüz tutmuş yemeklerin sergilendiği standlar kurularak, yörelerin tanıtım broşürleri, mutfak kültürü, yöreye ait aksesuarlar ve el ürünleri sergilendi.

Gümüşhane’nin kendine özgü yöresel lezzetleri; siron, herle, köme, mısır ekmeği, galdirik, gabalak, peksimet, gendime pilavı ve burma tatlısını adlı yemek türleri de sergilenerek konuklara ikram edildi. Adnan Akgül’ün sunuculuğunda gerçekleşen gecede, yöre kemençe ustaları Habil Kozlu, Muhammed Keleş, Yaşar Kaynak ve GÜDEF Gümüş folklor ekibi performans sergilediler.

Başkan Yücel Çelikbilek “Merhamet Abidesi Türkiye”

Ensar olmanın önemine değinen Başkan Yücel Çelikbilek: “Yöre dernekleriyle birlikte bu güzel geceleri birlikte icra etmeye devam edeceğiz. Bu hizmetleri sundukları için yöre derneklerine ve emeği geçenlere teşekkür ederiz. İnsanların kendi tarihlerini bilmesi güzel birşey, herkesin etrafındakilere faydalı olmak adına çaba sarfetmesi gerekir. Bizler ülke olarak ensar olmak için, Suriyeli ve Afganlı muhacirlere vatanımızı, evlerimizi açtık. Allah’a hamdolsun ya bu kadar duyarlı olmasaydık ne olurdu. Ne olursa olsun asla karakterimiz değişmesin, kültürel ve tarihi değerlerimiz var. Dünya var oldukça, kültürel değerlerimiz, milletimiz ve devletimiz var olsun. Merhamet sahibi bir ülke olarak, zor durumda olan kardeşlerimize yardım etmek bizi onurlandırıyor. Allah yüreğimizdeki merhameti yok etmesin, gönlümüzdeki güzellikleri arttırsın” diye konuştu.

Gümüşhaneliler Federasyonu Başkanı Tahsin Söğüt, ülkemizde birlik ve beraberliğin daim olması temennisinde bulunarak, derneklerini tanıtma fırsatı veren Beykoz Belediyesi’ne teşekkür etti. 

'Yöresel Geceler'de Gümüşhane kültürü tanıtıldı
Bizi Takip Edin