Yöresel Geceler'de Kastamonu rüzgarı esti

Beykoz'da farklı kültürlerin kaynaşmasını sağlamak, gelenek ve görenekleri hatırlatmak amacıyla düzenlenen Yöresel Geceler'de Kastamonu rüzgarı esti.

Yöre derneklerinin kendilerine özgü eğlence, yemek ve kültürlerinin sergilendiği Beykoz Belediyesi Yö

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da farklı kültürlerin kaynaşmasını sağlamak, gelenek ve görenekleri hatırlatmak amacıyla düzenlenen Yöresel Geceler’de Kastamonu rüzgarı esti.

Yöre derneklerinin kendilerine özgü eğlence, yemek ve kültürlerinin sergilendiği Beykoz Belediyesi Yöre Geceleri, Kastamonulular Derneği (Kas-Der) Beykoz Şubesi ile devam etti. Beykoz’da farklı kültürlerin kaynaşmasını sağlamak, gelenek ve görenekleri hatırlatmak amacıyla düzenlenen gecede Kastamonu rüzgarı esti.

Prof.Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Kas-Der Beykoz Şubesi’nin etkinliğine Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek şehir dışında olduğundan dolayı katılamazken gece; CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz, Kas-Der Genel Başkan Yardımcıları İrfan Öztürk ve Turgay Sucuoğlu, Beykoz Belediyesi Başkan Danışmanları Nevin Çalışkan ve Erdal Öztürk ile STK temsilcileri, muhtarlar, yöre dernek başkanları ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi. 

Sunuculuğunu radyo programcısı Ufuk Acar’ın yaptığı gecenin açılışı davul zurna eşliğinde Kastamonu’nun yöresel oyunu Sepetçioğlu ile başladı. Salonun hınca hınç dolduran Kastamonuluların alkışları ile coşkunun zirve yaptığı gecede Kastamonu ilini tanıtan sinevizyon gösterisiyle yörenin tarihi, doğal ve kültürel güzellikleri katılımcılara aktarıldı.

Yönetim Kurulu üyeleri ve dernek başkanlarını yanına alarak gecenin açılış konuşmasını yapan Kas-Der Beykoz Şube Başkanı Süleyman Çalık, son dönemde yaşanan terör olaylarından dolayı duyduğu üzüntüyü belirterek ülkemizde birlik ve beraberliğin daim olması temennisinde bulundu. Kas-Der Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Kibritçi’de yapmış olduğu konuşmasında genel merkezin yapısı ile ilgili bilgi verdi.

Kastamonu yöresinin Osmanlı geleneğinden bugüne gelen ekşi şerbeti ve çekme helva dağıtıldığı gecede Kemane Tınısı ilgiyle izlenirken, Kastamonu Halk Oyunları ekibi oynadıkları oyunlarla geceye damga vurdu. Programın devamında ses sanatçısı Yılmaz Cesur Kastamonu yöresine ait türküleri seslendirdi.

Gecede Kastamonu yemeklerinden örnekler yer alan standlar,  yörenin tanıtımı içi broşürler yöreye ait aksesuarlar ve elemeği ürünler ile milli mücadele kahramanlarından Şehit Şerife Bacı ve Halime Çavuş’un resimleri de vatandaşlara sergilendi.

Yöresel Geceler'de Kastamonu rüzgarı esti
Bizi Takip Edin