Yücel Çelikbilek, TVNET'e konuştu

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, TVNET’in konuğu oldu ve Beykoz’da Ramazan’ı anlattı.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, TVNET’in konuğu oldu ve Beykoz’da Ramazan etkinliklerini anlattı. Beykoz’un, Ramazan&

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, TVNET’in konuğu oldu ve Beykoz’da Ramazan’ı anlattı.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, TVNET’in konuğu oldu ve Beykoz’da Ramazan etkinliklerini anlattı. Beykoz’un, Ramazan’a Çayır Festivali’nin ardından girdiğini hatırlatan Belediye Başkanı, bu kapsamda 23 çiftin evlendirildiğini ve 630 çocuğun da sünnet edildiğini belirtti.

Sokak iftarlarını ilk başlatan Belediye Beykoz Belediyesi

Yücel Çelikbilek, şunları söyledi: “ İstanbul’da sokak iftarlarının ilk başlatan Belediye olduğumuzu söylersek, buna şaşmamak lâzım. Bu uygulamayı 2009 yılında başlattık. Sonra da diğer arkadaşlarımız yapmaya başladı. Biz sokak iftarlarını insanları doyurmanın ötesinde komşuluk ilişkilerini geliştirelim diye başlattık. Ümit ediyorum ki, bir iki yıl sonra belki hiç kimse bizden yemek istemeyecek, herkes kendi yemeğini sokağa çıkartıp iftar yapmayı düşünecekler.”

Yüz bin kişiyi hedefledik

Konuşmasının devamında her akşam 2 bin 500- 3 bin civarında Beykozlu’ya iftar verdiklerini hatırlatan Belediye Başkanı, “ bazen bir mahallede büyük bir iftarımız oluyor bazen iki mahallede veya üç köyde birden” dedi. Bu gönül sofralarında 100 bin kişiyi hedeflediklerini ifade eden Çelikbilek, buralarda Beykoz halkının yüzde 60’ına rahatlıkla ulaşabildiklerini kaydetti.

Vatandaşların iftarlara katılım sayısından memnun olduğunu belirten Çelikbilek, “ biz burada kimsenin karnını doyurmak için iftar yapmadığımızın, komşuluk ilişkilerinin gelişmesini istediğimizin vurgusunu yapıyoruz. Burada belki yılda bir kere birbirini gören insanlar birbirlerini görme şansına sahip olur. İnsanların da bu iftarlardan memnuniyet duyduklarını ifade eden tepkileri var; bu da bizi memnun ediyor” dedi.

Sofralarımızı gayrımüslim vatandaşlarımıza da açıyoruz

Çelikbilek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Polonezköy’deki gayrı Müslim vatandaşlara da, Beykoz Merkez’de yaşayan Ermeni vatandaşlarımıza da iftar sofralarımızı açıyoruz. Bu anlamda Beykoz’da bir aile havası var, bir birliktelik var.”

Çatkapı vatandaşların evlerine gidiyoruz

İhtiyaç sahiplerinin tespitleri yapılmak suretiyle en az on bine yakın insanın kapısını çaldıkları ve iftardan önce kendilerine çatkapı ziyaretlerde bulundukları bilgisini de veren Belediye Başkanı, “onlara ikramlarımız, hediyelerimiz de oluyor. Onlar da sağ olsunlar, nezaket göstererek, bunları kabul ediyorlar” açıklamasında bulundu.

Dağıtımlar gece geç saatlerde yapılıyor

Çatkapı ziyaretlerin haricinde, ihtiyacı olan vatandaşlara erzak dağıtımlarının gece geç saatlere denk getirildiğini söyleyen Çelikbilek, “hemşerilerimizin onurlarını bu yoldan korumamız lâzım diye düşünüyoruz” dedi.

İftardan sonra eğlence bu sene yok, çünkü…

Belediye Başkanı, konuşmasının devamında bundan iki sene öncesine kadar iftardan sonra eğlence programları da tertip ettiklerini, ancak insanlara ibadet süresi bırakmak için bu sene buna girişmediklerini kaydetti.

Yuşa’da yeni bir camii yapılacak

Program sunucusunun Beykoz’da inanç turizmi konusuna değinmesi üzerine ise Çelikbilek, “Yuşa a.s. övüncümüz bizim. Hazreti Musa’nın yol arkadaşı. Onunla Kudüs’ün kapısına kadar gelen ve Kudüs’e giren insan. Onu ağırlamaktan da memnunuz. Dolayısıyla yoğun bir ziyaretçi trafiği geliyor bizim oraya. Burası ile ilgili güzel bir çevre düzenlemesine başladık, yol çalışması yapıyoruz. Orada bir camii yeterli değil; yeni bir camii inşaatına başlayacağız inşallah” dedi.

Beykoz, büyük bir ivme kazanacak

Beykoz’da çevre, spor, sokak hayvanları ve kültürel faaliyetler ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı, “ Riva Deresi projemiz hayata geçer ise, Beykoz büyük bir ivme kazanacak” yorumunda bulundu. Karlıtepe’nin önemli bir kültür merkezi haline geleceğini ifade eden Çelikbilek, Kılıçlı Film Platosu ile ilgili olarak ise Büyükşehir ile birlikte yaptıkları çalışmanın neredeyse tamamlandığını belirtti ve “oldukça yoğun film ve dizilerin çekileceği bir film platosu çıkıyor. Hollywood gibi bir merkez oluşuyor burada” açıklamasında bulundu.

Küçüksu Çayırı ile ilgili projeye başlayacaklarını bildiren Belediye Başkanı, Orhan Veli Kanık Parkı ile ilgili çalışmaların da başlayacağını ifade etti ve “bütün bunlardaki hedefimiz Beykoz’u yaşanabilir bir yer haline getirmek” dedi.

4+4+4’e en uygun ilçeyiz

Beykoz’un, alan olarak 4+4+4 uygulamasına en uygun ilçe olduğunu da kaydeden Çelikbilek, bölgedeki okulların boya ihalelerinin ise yapıldığını söyledi.

Çelikbilek, konuşmasının sonunda tüm Beykoz ve İstanbul’un Ramazan ayını kutlayarak, Ramazanın barış ve kardeşlik ayı olduğu hatırlatmasında bulundu ve bu ruha uygun hareket edilmesinin önemine işaret etti.

Haber: Arzu Başlantı

Yücel Çelikbilek, TVNET'e konuştu
Bizi Takip Edin