Yüzde 39 ile en fazla düşüş Beykoz'da!

TÜİK verilerine göre satılık konut fiyatına göre en çok düşüş gösteren ilçe yüzde 39 oran ile Beykoz oldu.

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları Mayıs'ta yüzde 31.3 düştü. İstanbul konut…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK verilerine göre satılık konut fiyatına göre en çok düşüş gösteren ilçe yüzde 39 oran ile Beykoz oldu.

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları Mayıs’ta yüzde 31.3 düştü. İstanbul konut piyasası bakıldığında ise yaşanan fiyat çıkışları-düşüşleri il genelinde uyumlu bir tablo çizmedi. Hürriyet Emlak, Emlak Endeksi verilerine göre; İstanbul’da bir yıllık sürede satılık konut fiyatı en çok artış gösteren ilçe yüzde 10’la Bağcılar oldu. En çok düşüş gösteren ilçe ise yüzde 39 oran ile Beykoz oldu. Peki ilçelerde yaşanan bu durum neden kaynaklanıyor?

Konut fiyatlarının bölgeye göre, imar planına ve ekonomik duruma göre değişiklik gösterdiğini söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, yaptığı açıklamada, Beykoz ilçesindeki düşüşün ekonomik nedenlerden kaynaklandığını söylüyor.

BORÇLARIYLA BİRLİKTE SATIŞA ÇIKARDILAR

2B ödemelerinde aksaklıklar olduğunu ifade eden Özelacıklı, ” Beykoz gibi bölgelerde 2B ödemelerinde zorlanmalar var. Bu nedenle bu borçları ile beraber taşınmazlarını satışa çıkaranlar arttı. Hal böyle olunca da konut fiyatları geriledi. “

FİYATLAR YARI YARIYA İNDİ

Beykoz’da yaşanan yüzde 39 oranındaki düşüşün ilçenin imar yapısından kaynaklandığını söyleyen Emlak Uzmanı Ayhan Ercan ise, “Piyasada bir durgunluk var. Daha önce tapuda 15-20 işlem olurdu. Şimdi 5’i geçmiyor. Beykoz’da eskiden 2 milyon dolara satılan villalar şu an 1 milyon dolara kadar düşmüş durumda.” dedi.

Yüzde 39 ile en fazla düşüş Beykoz'da!
Bizi Takip Edin