19 Mayıs kutlamaları Beykoz’u şenlendirdi!

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 102’nci yıl dönümü ve 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Bayramı Beykoz’da şiir ve türküler okunarak kutlandı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 102’nci yıl dönümü ve 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Beykoz’da şiir ve türküler okunarak kutlandı. 

Beykoz’da Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a geçerek tam bağımsızlık mücadelesini başlatmasının 102’inci yıldönümü ve Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çoşkuyla kutlandı.

Düzenlenen resmi tören, Beykoz Belediyesi Şehitler Meydanı önünde İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Fatih Korkulu tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla ilçe kutlamalarına geçildi.

Koronavirüs tedbirleri etrafında kutlanan törene, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Sağlam, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Fatih Korkulu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, AK Parti Beykoz İlçe Başkan Yardımcısı Ethem Çekiç, CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, İyi Parti Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir, Vatan Partisi Beykoz İlçe Başkanı Hakan Ekiz ile görevliler katıldı.

MÜCADELE RUHU ŞİİRLER İLE YAŞATILDI

Tören alanında genç fikirlerin, yenilikçi düşüncenin gününde sahneyi de gençler aldı. Paşabahçe Ahmet Ferit İnal Anadolu Lisesi öğrencisi Berfin Nil Aslan “O Geliyor” isimli şiirini, Şehit Ömer Halisdemir MTAL’dan Sevgi Lara Akdeniz Turgut Uyar’ın “Nutuk” şiirini okudu. Gençler okudukları şiirler ile 102 yıl önce yaşanan bağımsızlık mücadelesinin ruhunu tekrardan diriltti.   

Aşık geleneğinin son temsilcisi olan ve ilk şiirini Atatürk’e yazan Aşık Veysel’in yazdığı “Uzun İnce Bir Yoldayım”  ve “Ah Yalan Dünya” türküsünü ise Paşabahçe Ahmet Ferit İnal Anadolu Lisesi’nden Arda Kocaman seslendirdi. Beykoz Elmalı Spor Kulübü de tören meydanında tekvando gösterisi gerçekleştirilerek renkli görüntüler oluştu.

Beykoz Belediyesi ve Beykoz Kaymakamlığınca hazırlanan törende, şiir ve türkülerin ardından sportif ve kültürel müsabakalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

19 MAYIS’IN GENÇLERİNE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Fatih Korkulu tarafından, Beykoz Elmalı Spor Kulübü Antrenörü ve sporcularına, bağlanması ve türküleri ile kulakların pasını silen ve şiir okuyan öğrencilerine hediyeleri takdim edildi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Gençlik Haftası online satranç turnuvasında ilkokul temsilcisi bireysel erkekler, bireysel kızlar kategorisinde dereceye giren öğrencilere ve İstanbul Okul Sporları Minikler A Kategorisi Online Satranç Turnuvasında 854 çocuk arasından İstanbul Şampiyonu olan Emir Arar’a ise ödüllerini Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Sağlam tarafından verildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay ise 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Gençlik Haftası online satranç turnuvasında ortaokullar kategorisinde dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Yine online satranç turnuvası lise kategorisinde bireysel sıralamada dereceye giren öğrencilerin ödülü İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Fatih Korkulu tarafından verildi.

Son olarak Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli tarafından, Mart ayında U12 İstanbul Salon İl Birinciliği Yarışmasında şampiyon olan kız ve erkek takımları ve 19 Mayıs Gençlik Haftası kapsamında yapılan atletizm şenliklerinde dereceye giren öğrencilerin ödülleri verildi.

İlçe kutlamalarının ardından CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün ve İyi Parti Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir, Vatan Partisi Beykoz İlçe Başkanı Hakan Ekiz tarafından da 15 Temmuz Şehitler Meydanı Atatürk Anıtına çelenk bırakıldı.

Çelenk sunumunun ardından CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, 19 Mayıs 1919 tarihinin cumhuriyet yönetimiyle taçlandırıldığı zorlu bir tarihsel sürecin başlangıcı olduğunu belirterek, “Bu aziz millet yüzyıllardır hiç yenilmedi ve yenilmeyecektir. 19 Mayıs ruhunda, ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine ve onun üzerine çıkarmayı, Atasına söz vermiş Türk gençliği vardır. Bu büyük bayram hiç tereddütsüz gençlere emanettir.” ifadelerinde bulundu.

Günün anlam ve önemine ilişkin, Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitleri Derneği, Beykoz Eğitime Destek Derneği, Beykoz Muhtarlar Derneği, Beykoz Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından da Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.

 

 

 

 

 

 

 

19 Mayıs kutlamaları Beykoz’u şenlendirdi!
Bizi Takip Edin