2B ajanları işbaşında

Beykoz 'da 2B arazilerinin rayiçlerini belirlemek için “ajan raportörler” işbaşında. Raportörler alıcı kılığında dolaşıp arazi bedelini çıkarıyor.

2b arazilerinin rayiç bedellerini belirlemek isteyen Milli Emlak Genel Müdürlüğü ilginç bi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz ‘da 2B arazilerinin rayiçlerini belirlemek için “ajan raportörler” işbaşında. Raportörler alıcı kılığında dolaşıp arazi bedelini çıkarıyor.

2b arazilerinin rayiç bedellerini belirlemek isteyen Milli Emlak Genel Müdürlüğü ilginç bir yöntem buldu. Milli Emlak raportörleri tıpkı bir ajan gibi müşteri kılığına girerek emlakçıları gezdi. Vatandaşlarla arsa pazarlığı yapan ajan raportörler, piyasa koşullarına göre arsa değerlerini tespit etti. Kamuoyunda 2B olarak bilinen orman vasfını yitiren arazilerin satışıyla ilgili kanun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayından sonra yürürlüğe girecek. Kanun gereği 2B arazisi satın alma hakkı bulunan vatandaşlar arsaların rayiç bedellerinin yüzde 70’i üzerinden belirlenecek tutarı ödeyerek tapularını alabilecek. Arsaların emlak rayiçlerinin belirlenmesi için alıcı kılığında arazileri dolaşan Milli Emlak raportörleri, kimi zaman emlakçılara gidip arsa fiyatlarını sordu, kimi zaman vatandaşlarla arsa için pazarlık bile yaptı. İmar planı olan bölgelerde 2B nedeniyle tapusu olmayan arsalarda fiyat belirlemek için imarlı arazilerin değerleri üzerinden bedeller tespit edildi.

DÖNÜMÜ 1 MİLYON
İstanbul’da arsa değerleri imar hareketlerine paralel olarak değişiyor. Şile’de tarım amaçlı ya da konut olarak kullanılan arsalarda 1 dönümün rayiç bedeli 5 bin lira olarak belirlenirken, ticari hareketliliğin yüksek olduğu Beykoz Çengeldere’de 1 dönüm arazi için 1 milyon lira değer biçildi. Plansız bölgelerde piyasa koşullarına göre belirlenen emlak değerleri belediyelerdeki mevcut emlak rayiçlerinin üzerine çıktı. Beykoz’da emlak değeri 50 bin lira olarak belirlenen arsa için piyasa koşullarında değerleme yapa raportörler emlak rayicini 300 bin lira olarak kayda geçti.

İLÇELERDE BAŞVURU OFİSLERİ KURULACAK
Kanunun Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yapılacak resmi başvuru için genelge hazırlandı. Başvuruların nasıl yapılacağını anlatan genelgeye göre, matbu bir başvuru formu oluşturulacak. Formda ada-parsel ve kimlik bilgileri yeralan form bölgelerde kurulacak ofislere iletilecek. Defterdarlıkta da bu trafiği yönetecek özel birim oluşturulacak.

MALİYE’DEN ‘VIP’ KARŞILAMA

Meclis’te kabul edilen 2B arazilerinin satışını öngören yasayla ilgili Maliye Bakanlığı hemen harekete geçti. Maliye, 2B için başvuracaklara ‘VIP’ (Çok önemli kişi) muamelesi yapacak. Yasa yürürlüğe girmeden yasayla ilgili tanıtım stratejisini belirleyen Maliye Bakanlığı, 2B arazilerini alacak olan kişileri, beş yıldızlı otellerde olduğu gibi, kapıda bir görevli tarafından karşılanarak ilgili birime yönlendirilecek. Maliye, yasayı Cumhurbaşkanı’nın onaylaması ve bazı uygulama yönetmeliklerinin çıkmasının ardından belirlediği bedelleri 2B sahiplerine tebliğ edecek. Tebliğ tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde ödeme yapılacak. Üç aylık sürede başvuru olmazsa bu araziler Hazine’ye geçecek. Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Mü-dürlüğü’nün yaptığı araştırmaya göre, yasa kapsamında satılabilecek durumda bulunan yaklaşık 26 milyar liralık arazi bulunuyor. Arazile-rin bedelin yüzde 70’i üzerinden satıldığı baz alındığında ise kasaya azami olarak 18 milyar liranın girmesi söz konusu olacak. Maliye Bakanlığı’nın, bu nedenle 2B yasasına yönelik tanıtım kampanyalarına büyük önem verdiği belirtildi.

 

2B ajanları işbaşında
Bizi Takip Edin