2B ofisi kuruldu.. Satışlar başladı..

2B satışları Beykoz Belediyesi Necmettin Erbakan Kültür Merkezi içerisinde kurulan Satış Ofisi'nde başladı.

Beklenen 2B arazi satışları Beykoz Belediyesi Necmettin Erbakan Kültür Merkezi içerisinde kurulan Satış Ofisi'nde başladı. 2B arazi satışları..

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2B satışları Beykoz Belediyesi Necmettin Erbakan Kültür Merkezi içerisinde kurulan Satış Ofisi’nde başladı.

Beklenen 2B arazi satışları Beykoz Belediyesi Necmettin Erbakan Kültür Merkezi içerisinde kurulan Satış Ofisi’nde başladı. 2B arazi satışları Gümüşsuyu’ndan startını verdi.

Beykoz Belediyesi’ne devredilen ve 10 köy 16 mahallenin içinde olduğu Özel Proje Alanları’ndaki 2B satışları başladı. Gümüşsuyu mahallesi ile başlayacak satışlar, devir sırasına göre mahalle mahalle devam edecek. Belediye tarafından yapılacak tebliğat sonrası hak sahipleri üç ay içinde 2B Satış Ofisi’ne gelerek işlemini yapacak.

Konu hakkında bilgi edinmek üzere konuştuğumuz Belediye Başkan Danışmanı ve aynı zamanda Belediye Meclis Üyesi Nevzat Oral ile 2B Satrış Ofisi Sorumlusu Bülent Yıldırım’dan edindiğimiz verilere göre Beykoz halkının %99‘unun 2B için başvuru yaptığını ve şu an için herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarının bilgisini verdi.

Nevzat Oral satışlar hakkında ve ödeme konusunda “sosyal belediye” anlayışına uygun hareket edileceğini ve vatandaşa çeşitli ödeme alternatifleri sunacaklarını söyledi.

Öncelikle, satış ofisinin faaliyeti ve süreci hakkında bilgi edinebilir miyiz?

Satış, burada tebligatla birlikte başlıyor.  Tebligatları, personellerimizle elden yapacağız. Vatandaşımıza tebligatla birlikte kendisine bilgi verilecek. Buradan tebligatını aldıktan sonra vatandaşımız bizden call center (telefon) vasıtasıyla randevusunu alacak.  O randevu günü de getirmesi gereken evraklarla birlikte vatandaşımız gelip satış işlemlerine başlamış olacak. 7 tane bankoda satış yapacağız. Aynı zamanda numaratör sistemimizde var. Herhangi bir kaosa sebep olmamak için alt yapımızı ona göre oluşturduk. Satış işlemi ve ödemesi yapıldıktan sonra oluşturduğumuz dosyaları imzalayıp tapuya vereceğiz. Tapuda, dosyadaki herkesin cep numaraları veya iletişim bilgilerine göre tapuyu alacağı günü mesaj yöntemiyle bilgilendirecek. Vatandaş, tapuyu teslim aldıktan sonra da huzurla yaşamına devam edecek.

Peki, tahminen ne kadar kişi tapu sahibi olacak?

Yaklaşık bizim burada 16 bin parselimiz var. 16 bin parselde 21 bin hak sahibi var.

Satışlar ne kadar süre devam edecek?

Kanunun getirdiği bir süre var. O süreye zorunlu olarak uymamız gerekecek. Tebligat yaptıktan sonra 3 ay o süre devam ediyor. 10 köy 16 mahalle üzerinde toplam 26 mahallemize tebligatlara sırasıyla başlayacağız.

Fiyatlar hakkında bilgilendirir misiniz?

Sözlü olarak ifade etmem doğru olmaz. Çünkü çok farklı fiyatlar var. Mesela, parselin bulunduğu alan imarlı bir alansa veya planlı bir alansa ve imarlı, planlı olmayan alan arasında hem yer hem fiyat noktasında farklı olacaktır. Vatandaşımız zaten tebligat esnasında onu görecektir. Ödemesini hangi alternatifler içerisinde yapılacağını bir liste halinde – işte peşin öderse ne kadar ödeyecek, %50 peşin öderse ne kadar ödeyecek, taksitli öderse ne kadar ödeyecek- görecektir. Ödeme konusunda ise sosyal belediyecilik kapsamında vatandaşımıza farklı çözümlerimiz olacaktır.

Bu satışlarda, başvuru yapmayanların hakları kaybolacak mı?

Şunu açıklığa kavuşturmamız lazım; başvuru konusu tamamen kanunla düzenlemiş bir konudur. Zaten kanunda belirtilen süre içerisinde 2B hak sahipliğini kazanacak bir başvuru yapmamışsa kişinin burada bilgileri yok. Ama başvurusunu yapmış, tebligatını yaptıktan sonra 3 ay içerisinde gelmezse başvurusu kaybolmuş olacaktır.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’ in billboard reklamlarında “mülkiyet tamam” yazıyor. Gerçekten mülkiyet sorunu tarihe karışmış ve tamamlanmış olacak mıdır?

Beykoz’un toplam nüfusunun yaşadığı alanların analizini yaptığımız zaman bilhassa merkez mahallelerinde çok yoğun bir mülkiyet sorunu vardı. Bunlar, büyükşehir parselleri ile çok ciddi adım atıldı. 3 bin 300 hak sahibine daha doğrusu kullanıcısına arkadaşlarımızın büyük gayretleriyle tapuları verildi. Şu anda ilk tapusunu alan arkadaşımız aldı ve fotokopisini çektik. 2B ile birleştirerek onunla ilgili ciddi bir tören bile düşünüyoruz.  İnşallah Başbakanımızı buraya çağıracağız. Vakıf parsellerimizi çok daha önceden çözmüştük. Arkasından büyükşehir parselleri,  sonrasında 2B ve arkasından kalan milli emlakla ilgili başvurularımızı yaptık. Parsellerle ilgili mülkiyet sorunu çözüldüğü zaman Beykoz’da %99 mülkiyet sorunu çözüldü diyebiliriz.

Haber: Burcu Çelik

2B ofisi kuruldu.. Satışlar başladı..
Bizi Takip Edin